12 tygodni urlopu, dobre zarobki, prestiż społeczny. Tak wygląda życie nauczycieli w niektórych krajach

Podczas gdy młodzi Polacy marzą zazwyczaj o dostaniu się na prawo lub politechnikę, w wielu krajach taką popularnością cieszą się kierunki nauczycielskie. Zachęcają do tego nie tylko dobre zarobki, ale także prestiż społeczny.

Nauczyciel nauczycielowi nierówny

Polscy nauczyciele średnio zarabiają, a ich praca często nie jest doceniana. Dlatego niewielu młodych ludzi marzy o takiej przyszłości.

Finlandia to kraj, którego przykład często przywoływany jest w trakcie dyskusji na temat edukacji. Jednym z najważniejszych elementów tamtejszego systemu jest wysoka pozycja społeczna nauczycieli. Obok lekarzy to jeden z najbardziej prestiżowych zawodów.

Nauczyciele w Finlandii zarabiają całkiem sporo (według danych OECD pensja nauczyciela z 15-letnim stażem pracy to 42 081 dolarów rocznie), ale droga do tego, by wykonywać zawód, nie jest łatwa. Na studia pedagogiczne trudno się dostać - liczą się nie tylko wyniki w nauce, ale także predyspozycje psychiczne. Same studia także nie należą do najłatwiejszych. Ich absolwent ma wszechstronne wykształcenie, dzięki któremu może nauczać każdego przedmiotu.

Czy Finlandia jest w tym przypadku wyjątkiem? Zapytaliśmy znajomych z różnych państw o to, jak wygląda sytuacja nauczycieli w ich krajach.

Jak wygląda zawód nauczyciela w różnych państwach? Jak wygląda zawód nauczyciela w różnych państwach? istockphoto

Portugalia: na pracę trzeba czekać nawet kilka lat

W Portugalii zawód nauczyciela jest bardzo prestiżowy. Jednak to zależy w dużej mierze od dziedziny. Przykładowo, nauczanie angielskiego cieszy się większym uznaniem niż nauczanie francuskiego.

Zgodnie z danymi OECD nauczyciel z 15-letnim stażem pracy zarabia w Portugalii 39 424 dolary rocznie. Biorąc pod uwagę fakt, że koszty życia są tam zbliżone do tych w Polsce, kwota robi wrażenie (polski nauczyciel szkoły podstawowej z takim samym stażem pracy zarabia 16 506 dolarów rocznie). Co ciekawe, przed wejściem Portugalii do Unii Europejskiej w 1986 roku, zarobki nauczycieli były jeszcze wyższe.

Nasz rozmówce Jose, mimo że pochodzi z nauczycielskiej rodziny, nie chce jednak wiązać swojej przyszłości z tym zawodem. Mówi, że o pracę w zawodzie trudno.

- Obecnie wielu młodych ludzi decyduje się na studia nauczycielskie. To doprowadziło do dziwnej sytuacji. Serwis, na którym rejestrują się absolwenci studiów, co roku publikuje listę osób, które mogą rozpocząć pracę w szkole. Niektórzy muszą czekać nawet kilka lat na swoją kolej. Słyszałem o przypadkach, że ludzie nie pracowali w zawodzie nawet przez 10 lat - opowiada Jose.

Zobacz także: Polska szkoła przeciąża dzieci? "12-letnia córka pracuje dłużej niż przeciętny dorosły na etacie" 

Jak wygląda zawód nauczyciela w różnych państwach? Jak wygląda zawód nauczyciela w różnych państwach? istockphoto

Niemcy: za dużo wolnego?

Bianca, która mieszka w Niemczech, mówi, że w jej kraju zawód nauczyciela także cieszy się dużą popularnością. Wielu młodych ludzi kształci się w tym kierunku ze względu na dobre warunki pracy i wysokie zarobki. Według danych OECD niemiecki nauczyciel ze szkoły podstawowej, mający 15-letni staż pracy, zarabia 58 662 dolarów rocznie.

Jednak, jak podkreśla nasza rozmówczyni, młodym osobom szczególnie kuszące wydają się długie wakacje. To aż 6 tygodni latem, 2 tygodnie jesienią, 2 tygodnie w okresie bożonarodzeniowym i 2 tygodnie w okresie wielkanocnym.

Z długim wypoczynkiem wiąże się także pewien problem. - Uważa się, że nauczyciele mają za dużo wolnego jak na tak wysokie zarobki. Przez to wiele osób nie darzy tej grupy zawodowej sympatią - opowiada Bianca.

Zobacz także: 'Nie macie pojęcia, na ile sposobów nauczyciele sponsorują szkołę'. Co kupują z własnych pieniędzy?

Jak wygląda zawód nauczyciela w różnych państwach? Jak wygląda zawód nauczyciela w różnych państwach? istockphoto

Kanada: partnerskie zasady

Asia jest Polką, która od 10 lat mieszka w Kanadzie i pracuje tam jako nauczycielka. Wcześniej przez kilka lat pracowała w polskiej szkole.

To, co na początku rzuciło się Asi w oczy, to fakt, że w Kanadzie nauczyciele cieszą się dużym szacunkiem ze strony rodziców i uczniów. Wszystko odbywa się na zasadach partnerskich. - Nie ma takich sytuacji, że np. nauczyciel wymaga rzeczy, których nie wytłumaczył - opowiada Asia.

Według danych OECD Kanadyjski nauczyciel z 15-letnim stażem pracy zarabia 56 349 dolarów rocznie. - Kraj jest bogaty, dlatego nie ma problemów z dobrymi zarobkami. Jednak, gdy porównuję się ze znajomym, który jest stolarzem, to on zarabia znacznie więcej ode mnie - dodaje Asia.

Japonia: nauczyciele dostają prezenty nawet po latach

Paweł od roku studiuje w Japonii. Jak zauważył, nauczyciel to w tym kraju jeden z najbardziej szanowanych zawodów. - Japończycy wspominają ich przez całe życie. Często w dowód wdzięczności nawet po latach wysyłają byłym nauczycielom prezenty - opowiada Paweł.

Mimo to zarobki japońskich nauczycieli nie są proporcjonalne do prestiżu, jakim cieszy się ten zawód. Nie są małe, ale w wielu zawodach jest pod tym względem znacznie lepiej. Według danych OECD japoński nauczyciel z 15-letnim stażem zarabia 45 741 dolarów rocznie.

Zobacz także: Ten kraj ma najlepszych uczniów na świecie. Nie ma prac domowych, testów, a zawód nauczyciela cieszy się prestiżem

Jak wygląda zawód nauczyciela w różnych państwach? Jak wygląda zawód nauczyciela w różnych państwach? istockphoto

Rumunia: trudno znaleźć pracę w zawodzie

Z opowieści Sandy wynika, że sytuacja nauczycieli w Rumunii jest bardzo podobna do tej w Polsce. Jak przyznaje, nie jest to najpopularniejsza ścieżka zawodowa wśród młodych osób. Zniechęcają głównie bardzo niskie zarobki. Z raportu agendy Komisji Europejskiej ds. edukacji wynika, że nauczyciel w szkole podstawowej w Rumunii zarabia 5,694 euro rocznie.

Niskie płace nie są jednak jedynym problemem. - Wielu osobom ta praca kojarzy się z czymś stresującym i nieciekawym - opowiada Sanda. - Zdobycie uprawnień do wykonywania zawodu nie jest trudne, jednak znalezienie pracy po studiach nie należy do łatwych zadań - dodaje.

 

Jak wygląda zawód nauczyciela w różnych państwach? Jak wygląda zawód nauczyciela w różnych państwach? istockphoto

Pozytywny przykład

Bez względu na prestiż i zarobki, nauczyciel to jedna z ważniejszych ról w każdym społeczeństwie. Przekazywanie wiedzy jest nie tylko trudne, ale także bardzo istotne. Wiele społeczeństw zdaje się jednak o tym zapominać.

Cieszy więc fakt, że są kraje, w których zawód ten cieszy się uznaniem i dobrymi zarobkami. Te pozytywne przykłady powinny być wzorem dla innych. Bo nie uda się raczej w najbliższym czasie stworzyć maszyn, które mogłyby skutecznie zastąpić w tym zawodzie ludzi.

Zobacz także: Zaczęło się od kleju. A jest tego więcej. Szkoły wymuszają od rodziców wiele opłat. Część nielegalnie

Komentarze (1)
12 tygodni urlopu, dobre zarobki, prestiż społeczny. Tak wygląda życie nauczycieli w niektórych krajach
Zaloguj się lub komentuj jako gość
  • Gość: Kate

    0

    Nauczyciel w Irlandii cieszy sie szacunkiem ,Nauczyciel w szkole podstawowej ma 25 godzin pracy,zas w sredniej 23.5 godziny.Lekcje rozpoczynaja sie zazwyczaj o 9 ,ale nauczyciel juz jest o 8 w pracy .Szkola zamyka sie okolo 16. Zarobki sa wieksze od przecietnego najniszego wynagrodzenia przedstawiaja sie tak "Wynagrodzenie nauczycieli jest zależne od kilku czynników. Od rodzaju szkoły, w jakiej uczą, od ilości przepracowanych lat oraz od zdobytych tytułów naukowych. Stawki dla nauczycieli ustalane są przez rząd. Z ofert pracy zamieszczonych na stronie FAS wynika, że wynagrodzenie nauczyciela języka angielskiego to około 20 euro za godzinę, nauczyciel irlandzkiego może zarobić o pięć euro więcej. Średnie wynagrodzenie przedszkolanki to 18 000 euro rocznie. Nauczyciel początkujący w szkole podstawowej powinien zarabiać 30 702 euro rocznie, po 10 latach jego pensja wzrośnie do 44 996 euro rocznie, po 25 latach będzie wynosiła 55 940 euro rocznie, a po 35 latach - 62 031 euro rocznie (pensje wg The Irish National Teachers' Organisation). Ci, którzy pracują na pół etatu powinni zarabiać 40,17 euro na godzinę. Pensje nauczycieli akademickich zaczynają się od 37 016 euro rocznie za pierwszy rok pracy, do nawet 91 021 euro rocznie dla nauczycieli akademickich wyższego stopnia. Po 10 latach pracy ich pensja powinna wzrosnąć odpowiednio od 82 014 do 104 770 euro rocznie."

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX