Plastikowe buty dla dziecka - praktyczne, ale czy zdrowe? Dermatolog: Wąchaj buty w sklepie. Śmierdzą "chemią"? Nie kupuj

Te niefirmowe kosztują mniej niż 30 zł. Nasączone pachnącymi substancjami, kolorowe i modne gumowe buciki dla dzieci wydają się praktyczne, nie trzeba ich prać. Dermatolog jednak ostrzega: Buty niewiadomego pochodzenia nie są bezpieczne.
Warto wybierać buty od sprawdzonych producentów Warto wybierać buty od sprawdzonych producentów fot: archiwum prywatne

"Spotykam się z alergiami wywołanymi tanim obuwiem, tzw. chińskim"

Kiedyś letnie buty dla dzieci były płócienne lub skórzane, środek odpowiednio wyprofilowany, z elastyczną podeszwą, zabudowaną piętą. Dziś wybór jest o wiele bogatszy. Producenci oferują tradycyjne dziecięce sandałki z atestami, ale też klapki, japonki, gumowe baleriny. Trudno nie ulec pokusie i takich butów dziecku nie kupić. Są niedrogie, dziecko może w nich wchodzić do kałuży, fontanny, jeziora.

Od czasu do czasu trafia jednak do serwisów społecznościowych i mediów informacja o tym, że plastikowe sandałki "zmasakrowały" dziecku stopy. Tak jak w przypadku kilkuletniej Esmy z Wielkiej Brytanii. Plastikowe sandałki popularnej sieciówki bardzo dotkliwie poraniły jej nogi. Rodzice oskarżyli producenta.

W naszej rozmowie dr Bartosz Pawlikowski, dermatolog i pediatra, mówi m.in o tym, czym sugerować się przy wyborze butów na lato dla dziecka. Czy kupować te gumowe?

Joanna Biszewska: Popularna opinia głosi, że buciki dla dziecka powinny być firmowe. Warto się tym sugerować?

Dermatolog, pediatra dr Bartosz Pawlikowski: W przypadku dzieci najlepiej wybierać buty sprawdzonych producentów. Ale i wówczas nie ma 100 proc. gwarancji, że takie buty z czasem nie uczulą. W mojej praktyce najczęściej spotykam się z alergiami kontaktowymi wywołanymi obuwiem tanim, tzw. "chińskim".

O ile kleje i tkaniny oraz skóry używane do produkcji obuwia markowego muszą spełniać normy hipoalergiczne, o tyle buty niewiadomego pochodzenia już nie. Kiedy wybieramy buty dla dziecka, warto je powąchać. Jeśli śmierdzą "chemią", lepiej odłożyć na półkę.

Małemu alergikowi lepiej nie kupować gumowych bucików na lato?

- Należy unikać butów wykonanych z użyciem akceleratorów gumowych. Każde nowe buty dobrze jest przetestować. Pozwolić dziecku, aby pochodziło w butach po domu i w tym czasie obserwować, czy ujawnia się wysypka.

Skarpetki i rajstopy, które były noszone z butami powodującymi alergię, trzeba wyrzucić, bo mogą zostać zanieczyszczone gumą. Nie należy ich ponownie nosić, nawet pranie nie usunie zanieczyszczenia.

Buty bez skarpetek? Buty bez skarpetek? fot: archiwum prywatne

"Stosowanie plastikowego obuwia nie jest złe samo w sobie"

Po czym poznamy, że skóra dziecka nie toleruje nowych butów?

- Na stopach dziecka pojawi się obrzęk, zaczerwienienie, pęcherze lub pęknięcia skóry. Dziecko będzie odczuwać pieczenie, swędzenie i ból. Alergia może rozwijać się przez długi czas, ponieważ skóra na stopach jest wielokrotnie narażona na działanie określonego alergenu znajdującego się w bucie. Objawy alergii mogą pojawić się nagle, ale też po miesiącach lub latach ekspozycji. Dzieje się tak często dlatego, że skóra na stopach reaguje na określone substancje (alergeny), które występują w obuwiu.

Upał i plastik na nogach małego dziecka. To idzie ze sobą w parze?

- Podwyższona temperatura zewnętrzna powoduje oczywiście wzmożoną potliwość skóry stóp, co powoduje możliwość reagowania potu i ciepła skóry stóp z klejami lub samą gumą. Taka sytuacja przyspiesza proces alergizacji.

A tak na zdrowy rozsądek, plastikowe buty są wskazane dla małych stóp na ciepłe dni?

- Stosowanie plastikowego obuwia nie jest złe samo w sobie. Takie buty łatwo dostosowują się kształtem do stopy. Obserwując chód dziecka w lekkich, plastikowych butach możemy też wstępnie określić, czy dziecko ma wadę stopy. Jeśli buty są ścierane nierównomiernie lub w czasie chodzenia widzimy nieprawidłowe ustawienie stóp, warto zwrócić się z tym do specjalisty.

Skóra w kontakcie z gumą może reagować alergicznie Skóra w kontakcie z gumą może reagować alergicznie fot: pexels.com

W japonkach dziecko musi podtrzymywać buty palcami

Kolorowe, całe gumowe sandałki dla dziewczynki, to modne buciki, ale czy wygodne?

- Wybierając takie buty dla dziecka trzeba liczyć się z tym, że skóra w kontakcie z gumą może reagować alergicznie. Ryzyko nabycia przez dziecko alergii kontaktowej jest tym większe, im większą skłonność do alergii wykazuje dziecko w ogóle, np. na pokarm lub wziewną.

Chłopcy całe lato potrafią przechodzić w popularnych gumowych butach z paskiem na pięcie. Lekarze ostrzegają jednak, że takie buty są dobre, ale tylko na basen i na chwilę. Dlaczego?

- W tym przypadku bardziej chodzi o ryzyko deformacji stóp. Zbyt luźne i niedopasowane obuwie typu klapki lub luźne Crocsy może powodować nieprawidłowe ustawienie stóp w czasie chodzenia oraz destabilizację stawów skokowo-goleniowych. Niesie to ze sobą długofalowe skutki.

Zarówno artretyzm, jak i ból stopy są głównymi problemami zdrowia publicznego. Prawie 25 proc. dorosłych ma dolegliwości stóp, a częstość ich występowania zwiększa się wraz z wiekiem. Dobór odpowiedniego obuwia w dzieciństwie pozwala zmniejszyć ryzyko chorób stóp w dorosłym wieku.

Japonki dla małych dzieci. Tak czy nie?

- Ze względu na alergie skórne klapki i japonki będą najbezpieczniejsze, bo są lekkie i przewiewne, ale chodząc w japonkach łatwo jest uderzyć się w palec u nogi, potknąć i upaść. Takie buty nie podtrzymują i nie amortyzują stóp, nie zapewniają odpowiedniego podparcia w podbiciu, sprawiają, że dziecko robi krótsze kroki. W japonkach dziecko musi podtrzymywać buty palcami, co sprawia, że mięśnie pracują w nienaturalny sposób.

Buty dla dziecka powinny być wygodnie Buty dla dziecka powinny być wygodnie fot: archiwum prywatne

"Nie sugerujcie się tym, co modne"

Jeśli już musimy kupić dziecku plastikowe buty, to najlepiej jakie?

- Buty z tworzywa lub z gumy nie są przeciwwskazane dla dzieci. Trzeba po prostu zwrócić uwagę na skórę stóp i w razie wystąpienia alergii kontaktowej wcześnie zareagować i wdrożyć leczenie po wizycie u dermatologa dziecięcego.

*Dr Bartosz Pawlikowski jest pediatrą, a także specjalistą w dziedzinie dermatologii i wenerologii. Studia ukończył na Wojskowej Akademii Medycznej w Łodzi w 2004 roku. Konsultant w dziedzinie dermatologii w Instytucie Centrum Zdrowia Matki Polki w Łodzi, na co dzień pracuje w łódzkiej Klinice Pawlikowski. Na naszym forum odpowiada na pytania, jak odpowiednio pielęgnować problematyczną skórę dzieci.

 

Najlepsze buty dla dziecka to te wykonane z płótna, tkaniny, skóry Najlepsze buty dla dziecka to te wykonane z płótna, tkaniny, skóry fot: pexels.com

Miniporadnik. Jak wybrać idealne buty dla dziecka?

Zanim zapłacisz za buty dziecka:

1. Nie zamawiaj butów w internecie. Idź z dzieckiem do sklepu obuwniczego, który specjalizuje się w obuwiu dziecięcym. Na miejscu dokonaj profesjonalnego pomiaru obu stóp dziecka. Zwróć uwagę na palce u nogi. Małe dzieci mają tendencję do zwijania ich pod stopę, a to zaburza pomiar. Jeśli jest duża różnica między stopami, kup większy rozmiar dopasowany do większej stopy.

2. Podczas mierzenia butów sprawdź kciukiem, czy duży palec dziecka nie uderza o wnętrze buta. Jeśli but pasuje, kup go w takim rozmiarze. Nie ulegaj pokusie, aby kupić buty na wyrost. Zbyt duże buty są trudne w noszeniu.

3. Sprawdź, jak zachowują się pięty. Jeśli przesuwają się w górę i w dół podczas chodzenia, tarcie może prowadzić do pęcherzy.

4. Nie sugeruj się tym, co modne. Japonki, drewniaki, obcasy - to nie są odpowiednie buty dla dzieci, szczególnie tych małych, które wciąż uczą się chodzić.

5. Najlepsze buty dla dziecka to te wykonane z płótna, tkaniny, skóry. Te materiały zapewniają cyrkulację powietrza, są elastyczne.

6. But dla dziecka bez większego wysiłku powinien zginać się w dłoni.

W lipcowym numerze magazynu "Dziecko" znajdziecie rozmowę z dr n. med. Andrzejem Sionkiem, ortopedą, specjalizującym się w leczeniu urazów i schorzeń narządu ruchu u dzieci i dorosłych, o tym, jak wspierać dziecko w nauce chodzenia, dlaczego chodzenie boso jest ważne, jakie powinny być pierwsze buty dla dziecka i co powinno zaniepokoić rodziców dziecka, które zaczyna stawiać pierwsze kroki. Magazyn już w sprzedaży. Polecamy!

Numer lipcowy magazynu DZIECKO już w sprzedaży
Numer lipcowy magazynu DZIECKO już w sprzedaży