Próbny sprawdzian dla szóstoklasistów

Kiedy w Polsce panowała dynastia Jagiellonów? Czym żywi się orlik krzykliwy? Czy gmina Grunwald ma wiele lasów? - na te pytania odpowiadali 25 listopada szóstoklasiści, rozwiązując próbny sprawdzian. Prawdziwy napiszą w kwietniu, a odpowiedzi do próby obok w załącznikach.
Arkusz przygotowany przez pracowników krakowskiej OKE zatytułowany "Grunwald" liczy 26 pytań. Na poradzenie sobie z nimi uczniowie mieli 90 minut. Mimo że próbny sprawdzian nie jest obowiązkowy, przystępuje do niego ogromna większość podstawówek. To okazja dla uczniów, by zobaczyli, jak będzie wyglądał pierwszy egzamin w ich życiu. - Nie wszystkie podstawówki organizują próby w tym samym dniu, ale każdemu zależy na naszych materiałach. Za arkusze egzaminacyjne szkoły nic nie płacą - podkreśla dr Maria Sobczak, ekspert krakowskiej OKE.

Z identycznym w całym kraju sprawdzianem uczniowie zmierzą się 4 kwietnia. Jego napisanie jest warunkiem ukończenia szkoły podstawowej. Test mówi pedagogom, w jakim stopniu uczeń opanował podstawowe umiejętności: czytanie, pisanie, rozumowanie, korzystanie z informacji i wykorzystywanie wiedzy w praktyce.