Sprawdzian szóstoklasisty 2016 już dziś! Czego się spodziewać? [CKE, ARKUSZE, PRZECIEKI]

Sprawdzian szóstoklasisty 2016 - już dziś. 5 kwietnia szóstoklasiści napiszą pierwszy poważny test w dotychczasowej edukacji. Sprawdzian szóstoklasisty 2016 składa się z dwóch części - z języka polskiego i matematyki i z testu z języka obcego. Podpowiadamy, co trzeba powtórzyć. Sprawdź zadania, arkusze i najważniejsze informacje o teście szóstoklasisty 2016!

Sprawdź arkusze i odpowiedzi sprawdzianu szóstoklasisty z poprzednich lat!Sprawdzian szóstoklasisty opiera się na kilku typach zadań, które pojawiają się każdego roku. Podczas ostatnich przygotowań warto uświadomić sobie, co może was czekać na teście, żeby nie dać się zaskoczyć i rozwiązać go, stresując się jak najmniej.

Sprawdzian szóstoklasisty 2016: język polski - ZADANIA

Czytanie ze zrozumieniem

Na sprawdzianie szóstoklasisty 2016 na pierwszy ogień idzie zawsze czytanie ze zrozumieniem. Otrzymujecie najczęściej dwa teksty, który musicie bardzo dokładnie przeczytać, bo pod nimi czeka was kilka pytań jednokrotnego wyboru lub typu prawda/fałsz, gdzie musicie wykorzystać swoją znajomość tekstu. Dobrym sposobem podczas pierwszego czytania jest podkreślenie najważniejszych waszym zdaniem fragmentów tak, by później nie musieć ich szukać od nowa. Przykładowe pytanie do tekstu może wyglądać tak:

fot. CKE

Wypracowanie

Pisanie można ćwiczyć niemal wszędzie - pisząc pamiętnik albo jadąc autobusem do szkoły. Wystarczy, że masz zeszyt lub kartkę papieru i długopis. Pracujesz wtedy nad swoją kreatywnością i pomysłowością, wzbogacasz słownictwo, zapamiętujesz łatwiej zasady ortograficzne. Wypracowanie na sprawdzianie szóstoklasisty nie musi być długie - liczy się umiejętność opowiedzenia historii w jak najciekawszy, najbarwniejszy sposób. Oceniany jest także twój zasób słownictwa i znajomość ortografii, więc warto powtórzyć sobie niektóre zasady przed samym testem. Temat wypracowania może brzmieć tak:

fot. CKE

Sprawdzian szóstoklasisty 2016: matematyka, ZADANIA

Ułamki

Niemal co roku w części matematycznej testu szóstoklasisty znajdują się zadania zawierających ułamki w formie zwykłej lub dziesiętnej. Liczenie ich zwykle nie sprawia szóstoklasistom większego problemu, ale to nie znaczy, że można je zlekceważyć - z ich dobra znajomością łatwo zyskacie kilka dodatkowych punktów.

fot. CKE

Geometria

Nie jest to ulubiony dział uczniów 6 klas, ale niestety jest go bardzo dużo w zadaniach egzaminacyjnych. Dobrze przypomnieć sobie przed sprawdzianem szóstoklasisty 2016 czym różni się sześcian od prostopadłościanu i gdzie przebiega wysokość trójkąta.

fot. CKE

Sprawdzian szóstoklasisty 2016: język obcy - ARKUSZE I ZADANIA

Każdy z was może przystąpić do sprawdzianu z jednego z następujących języków: angielskiego, francuskiego, hiszpańskiego, niemieckiego, rosyjskiego i włoskiego. Piszecie test z tego języka, którego uczyliście się w szkole.

Słuchanie

Trudno będzie wam ćwiczyć takie polecenia w domu, ponieważ potrzebne są do tego specjalne płyty, które posiadają nauczyciele. Coraz częściej jednak takie pomoce naukowe są dołączane do repetytoriów i innych książek, mających za zadanie pomóc przygotować się wam do sprawdzianu szóstoklasisty. Jeśli już uda wam się dostać taką płytę i będziecie z nią regularnie ćwiczyć, sukces na egzaminie macie niemal gwarantowany - zadania związane ze słuchaniem są wysoko punktowane.

fot. CKE

Czytanie ze zrozumieniem

Czytanie ze zrozumieniem to bardzo podobne polecenie do tego na sprawdzianie z języka polskiego - dostaniecie tekst, który należy dokładnie przeczytać. Tutaj dla ułatwienia także możecie zaznaczyć fragmenty, które wydają wam się ważne.

fot. CKE