Sprawdzian szóstoklasisty już za nami. Odpowiedzi po godzinie 13.00

Dziś o godzinie 9:00 ok. 350 tysięcy uczniów uczęszczających do ostatniej klasy szkoły podstawowej przystąpiło do pierwszego poważnego egzaminu w swoim życiu. Po godzinie 13.00 na serwisie Edulandia.pl opublikujemy przykładowe odpowiedzi do sprawdzianu.

Sprawdzianu szóstoklasisty nie da się nie zdać. Każdy uczeń, kończący szkołę i po przystąpieniu do owego egzaminu, bez względu na jego wynik, musi zostać przyjęty przez gimnazjum w swoim regionie w celu kontynuowania nauki.

Sprawdź swoją wiedzę! - Przejdź do bazy testów z poprzednich lat.

Sprawdzian - przebieg i wynik

Sprawdzian szóstoklasisty bada takie umiejętności uczniów, jak: czytanie, pisanie, korzystanie z informacji, rozumienie przeczytanych treści i wykorzystywanie zdobytej wiedzy w praktyce.

Sprawdzian szóstoklasisty odbywa się co roku w kwietniu. We wszystkich szkołach w Polsce przeprowadzany jest on w tym samym dniu i o tej samej godzinie. Termin egzaminu wyznacza i ogłasza z wyprzedzeniem Centralna Komisja Egzaminacyjna.

Sprawdzian trwa 60 minut, dla uczniów z dysfunkcjami może być przedłużony o 30 minut. Każdy uczeń otrzymuje identyczny zestaw pytań oraz kartę odpowiedzi. Uczniowie nie podpisują się na kartach odpowiedzi, ich dane zostają zakodowane. Egzamin sprawdzany jest przez specjalnie przeszkolonych i przygotowanych egzaminatorów. Ustalony przez nich wynik jest ostateczny i jest on sumą zadań zamkniętych i otwartych uzyskanych przez ucznia na egzaminie. Maksymalna liczba punktów, którą uczeń może na egzaminie osiągnąć to 40 punktów. Wynik egzaminu nie zostaje odnotowany na świadectwie szkolnym, lecz uczeń uzyskuje oddzielne zaświadczenie o szczegółowych wynikach sprawdzianu wystawione przez Okręgową Komisję Egzaminacyjną, które odbiera w szkole.

Jak to wyglądało w poprzednim roku?

Pierwszy sprawdzian szóstoklasisty odbył się 10 kwietnia 2002 roku. W zeszłym roku egzamin gimnazjalny odbył się 3 kwietnia i w całym kraju przystąpiło do niego 362 171 uczniów. Był on przeprowadzony w 12 238 szkołach.

W zeszłym roku uczniowie mieli do rozwiązania 20 zadań wielokrotnego wyboru (zamkniętych) i 6 zadań otwartych. Maksymalna liczba punktów do uzyskania to 40, z czego punkty można było uzyskać za:

czytanie - 10 punktów,

pisanie - 10 punktów,

rozumowanie - 8 punktów,

korzystanie z informacji - 4 punkty,

wykorzystywanie wiedzy w praktyce - 8 punktów.

Uczniom w poprzednim roku największą trudność sprawiły zadania dotyczące określania funkcji środków stylistycznych w tekście. Tylko 27% uczniów potrafiło określić intencję autora (używał on czasowników w 1 os. liczby mnogiej, aby nawiązać bliższy kontakt z widzami). Duży problem sprawiło uczniom także wskazanie odpowiedniej definicji słowa "kocioł", tylko 30% potrafiło wskazać prawidłową odpowiedź (instrument podobny do bębna). Polecenia sprawdzające umiejętność korzystania z informacji okazały się dla zdających łatwe - rozwiązało je bezbłędnie aż 70% uczniów. Zadania, które nie przysporzyły uczniom trudności, wymagały znalezienia informacji podanych wprost w tekście popularnonaukowym oraz wymagały wysnucia prostych wniosków.

Ubiegłoroczne rezultaty

W roku 2012 średni wynik, który osiągnęli uczniowie ze wszystkich szkół w Polsce wynosił 22,75 punktów (maksymalna liczba to 40 punktów). Rozkłada się on następująco: 6,25 punktów uzyskali uczniowie z czytania (na 10 pkt), 5,88 punktów z pisania (na 10 pkt), 4,11 punktów z rozumowania (na 8 pkt), 2,79 punktów z korzystania z informacji (na 4 pkt) i 3,72 punktów z wykorzystywania wiedzy w praktyce (na punktów 8).

Według statystyk ze sprawdzianem szóstoklasisty najlepiej poradzili sobie uczniowie z województwa mazowieckiego (średnia uzyskanych punktów to 23,87), a najgorzej uczniowie mieszkający w województwie zachodniopomorskim (średnia - 21,93 punktów).

Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.