Próbny sprawdzian szóstoklasisty z Operonem - wyniki!

Na początku 2012 roku szóstoklasiści napisali próbny test po podstawówce przygotowany przez wydawnictwo Operon. Jak uczniowie przeszli próbę przed sprawdzianem, którego wyniki częściowo zadecydują o tym, do jakiego gimnazjum się dostaną?
W próbnym sprawdzianie szóstoklasisty wzięło udział ponad 60 procent szkół podstawowych, czyli blisko 250 tysięcy uczniów podstawówek z całego kraju. Próbny sprawdzian nie był obowiązkowy. Zgłosiło się do niego najwięcej uczniów z województw mazowieckiego i małopolskiego. Lubuskie i zachodniopomorskie to województwa, w których sprawdzian wzbudził najmniejsze zainteresowanie.

Na egzamin składały się 24 zadania, za które łącznie można było uzyskać 40 punktów. Sprawdzian weryfikował wiedzę z zakresu: czytania, pisania, rozumowania, korzystania z informacji oraz wykorzystywania wiedzy w praktyce. Część mająca sprawdzić, jak uczniowie czytają, poszła najlepiej. Najwięcej problemów zaś sprawiły im zadania badające ich zdolność pisania.

Średni wynik uzyskany przez uczniów to 25,3 punkty, czyli 63,25% możliwej do uzyskania liczby. Jest to wynik nieznacznie słabszy od zeszłorocznego, kiedy to średnia wyniosła 67%. W tym roku najlepiej wypadły województwa podkarpackie, małopolskie i mazowieckie. Najgorzej sprawdzian poszedł szóstoklasistom z województwa pomorskiego oraz kujawsko-pomorskiego.

Temat przewodni egzaminu stanowiła piłka nożna. Zadania oparte były o tekst z tematyki historii zawodów o mistrzostwo Europy, dane dotyczące EURO 2012 czy fragmentu książki Adama Bahdaja "Do przerwy 0:1". Do sprawdzania znajomości środków poetyckich posłużyła piosenka zespołu No To Co "My, kibice" do słów Janusza Kondratowicza.

Sprawdzian szóstoklasisty odbędzie się 3 kwietnia 2012 roku.

Więcej informacji o wynikach sprawdzianu znajdziesz na stronie wydawnictwa Operon.

Jak wyniki próbnego testu wpłynęły na twoją pewność siebie przed oficjalnym sprawdzianem?