Edukacja - najnowsze artykuły
-
Im droższa szkoła, tym lepsza? "Mam syna w rejonówce, nie zamieniłabym na prywatną"
Kupili dom w gminie na północ od Warszawy, aby posłać tam dzieci do prywatnej szkoły. To miała być wymarzona placówka, rekomendowana, z wartościami. Pierwsze miesiące nauki i jedno wielkie rozczarowanie. Dopiero w gminnej podstawówce dzieci odżyły.
-
Natasza wstaje o 5 rano, aby nagrać TikToka, jak maluje się do szkoły. Chodzi do 7 klasy
12-letnia Natasza wstaje o 5 rano, aby spokojnie nagrać, jak robi makijaż przed wyjściem do szkoły i jakimi kosmetykami. W szkole na przerwach wrzuci nagranie do sieci. Nie koleguje się z dziewczynami, które nie mają kont na TikToku, nie mają wspólnych tematów.
-
Najzdolniejsza młoda matematyczka w Polsce? Prawdopodobnie. "Na Harvardzie byliśmy jedyni z Europy"
Czy nasze szkoły mają pomysł na to, jak wspierać bardzo zdolne i ambitne dzieci? Co sprawia, że dziecko uczy się matematyki nie z przymusu, lecz z pasji? Ismena Leśko, maturzystka z Jarosławia reprezentowała nas na Harvardzie w międzynarodowych zawodach matematycznych. W naszym cyklu "Oto jestem" opowiada o tym, jak to się stało, że matematyka jest jej pasją, a nie przykrym obowiązkiem.
-
Politolog szkoli się na stolarza. Były policjant na dekarza. "Trzeba podążać za rynkiem pracy"
Na rynku pracy od lat brakuje cieśli, dekarzy, stolarzy, lakierników, elektryków. Dekarz za dziurę w dachu w Warszawie bierze od trzech do pięciu tys. Pracuje trzy dni w tygodniu, bo więcej nie musi. Ludzie widzą, z czego są pieniądze. Na kursy zawodowe w Centrach Kształcenia Ustawicznego czekają na listach rezerwowych. Chcą zmienić zawód, aby godnie żyć.
-
To najnowocześniejsza szkoła w Polsce. Warta 124 miliony. "Przyjeżdżają do nas dzieci z Warszawy"
- Potrzeby rynku pracy są ogromne. Duże firmy meblarskie zgłszają się do nas po naszych uczniów i uczennice. Chcą sobie ich "zaklepać" - o tym, że szkolnictwo zawodowe przeżywa renesans, mówi Bogusław Szumilas, nauczyciel przedmiotów zawodowych w technikum drzewnym w Zespole Szkół Drzewnych i Leśnych w Garbatce - Letnisku oraz kierownik prężnie działającej szkoły dla dorosłych.
-
W japońskich szkołach nie ma spóźnień i nieobecności. Wszystkie dzieci noszą ciężkie plecaki
Tornister (jap. randoseru) jest solidny, skórzany i ciężki. Jeden na wszystkie lata nauki w szkole podstawowej. Sześciolatki ledwo wystają spod szkolnego plecaka. Ale wszystkie noszą randoseru. Mimo że szkoła nie każe. Bo to coś, co spaja pokolenia.
-
Robią dzieciom wakacje w roku szkolnym. "Proszę wykreślić synowi minusa, w nocy wylądował na Okęciu"
Przedłużają dzieciom labę i jadą na dwa tygodnie zwiedzać Tajlandię. Mówią, że we wrześniu "w szkołach i tak nic się nie dzieje". Rozumiem to, ale sama nie zabrałabym dzieci ze szkół na długie wakacje podczas roku szkolnego.
-
Tak wychowuje dzieci zamożna klasa średnia. 7 tys. na same kursy, korki i szkołę
- Nie zrażają się tym, że szkoła, w której uczą świetni nauczyciele, jest na drugim końcu miasta. Tak ułożą plan dnia, żeby znaleźć czas na dowożenie dzieci do tej najlepszej - o tym, że wysokie pozycje szkół w rankingach, to w dużej mierze zasługa zaangażowanych w edukację dzieci rodziców, mówi Edyta Plich, polonistka, dyrektorka Towarzystwa Inteligentnej Młodzieży.
-
Nauczycielka o zielonej szkole: Dopłacamy do dzieci, rodzice zapomnieli o kieszonkowym
Nauczycielki i nauczyciele nie mają obowiązku, aby jeździć z dziećmi na zielone szkoły. Mogą odmówić. Ale prawie nigdy tego nie robią. Nie chcą zawieść dzieci, rodziców, dyrektorek szkół. Pakują walizki i jadą do całodobowej pracy. A w sieci sypią się komentarze: "Niech się cieszą z darmowej wycieczki".
-
"Na moich lekcjach dzieci zawsze mogą poprawiać oceny. Jedynek do średniej nie liczę"
- Skoro nie ma już obowiązkowych prac domowych, a za te dla chętnych i tak nie można postawić dobrych ocen, to znaczy, że w domu można już w ogóle nie zaglądać do książek i kompletnie nie interesować się tym, co było w szkole - o tym, co robić, aby dzieciom chciało się uczyć, mówi Władysław Broszko, nauczyciel fizyki i matematyki ze szkoły podstawowej w Międzylesiu.
- Ksiądz zapamięta tę kolędę na długo. "Mamo, niech on już przestanie jeść"
- Matka dziewięciolatki: Padam na twarz każdego dnia
- To nie jest tekst o zwykłym spotkaniu. Będziecie musieli pomyśleć o jednym
- Zabrała uczniów na wycieczkę. Teraz muszą zapłacić 9 tys. zł mandatu
- MEN podjęło kroki w kwestii godzin czarnkowych. "Pan każe, sługa musi"
- Kładą dzieci spać "po skandynawsku". Ta metoda od lat budzi przeciw
- Od kiedy dziecko może jeździć samochodem bez fotelika? Przepisy są jasne
- "Ulubione dziecko". Rodzice zaprzeczają, ale naukowcy mają inne zdanie
- Dziadkowie walczą o życie śmiertelnie chorego wnuczka. Potrzeba 16 mln zł
- W pierwszym kwartale czekają duże zmiany. Wolta w państwowych żłobkach
-
Dyrektorka szkoły na terenie byłego PGR-u: "Wyzwaniem było to, aby dzieci nie marzyły o byciu pastuchami gęsi"
W liceum w Sierpcu nie ma ocen cząstkowych, tylko te na świadectwie. W podstawówce w Radowie Małym podstawę programową realizuje się, łącząc tematy z kilku przedmiotów w jeden warsztat. Te szkoły wyróżniają się na tle naszego szkolnictwa. Łamią prawo? Nie. Mają odwagę robić coś inaczej. Bo można.
-
To nie szkoła w Skandynawii. To wiejska podstawówka w Binczarowej
Dzieci mają lekcje w kuchni, bo przy herbacie lepiej im się uczy. W stolarni wbijają gwoździe. W klasach mają fotele i dywany. To nie prywatna szkoła ze skandynawskimi ambicjami. To państwowa, wiejska podstawówka. Dyrektorka i dyrektor szkoły opowiadają o tym, jak udało im się stworzyć szkołę, którą się kocha.
-
Chłopcy są w szkołach dyskryminowani? Klasa rozrabia, ale uwagi dostają uczniowie
Na wywiadówkach rodzice chłopców słyszą, że ich synowie rozrabiają, biegają po korytarzach, zjeżdżają po poręczy. Za to uczniowie dostają uwagi. Uważamy, że chłopcy są głośniejsi od dziewczynek, ale nie zawsze potrafimy zaopiekować się ich energią.
-
Religia w szkołach bez ocen. "Dzieć na relę zapisany, wpada szóstka za darmoszkę"
Ministerstwo Edukacji zapowiada, że od przyszłego roku szkolnego ocena z religii i etyki nie będzie wliczana do średniej. Dla uczniów i uczennic to strata. Celujący z etyki i religii podciąga im średnie i daje biało-czerwony pasek na cenzurce. Nauczyciel etyki ocenia to tak: - Po prostu nie będą chodzić na mój przedmiot.
-
Bez prac domowych dzieci skończą pod mostem? Popatrzmy na Skandynawię
- Wywiad z dziadkiem, wycieczka do lasu i sfotografowanie różnych gatunków drzew, oglądanie filmów po angielsku - to przykłady prac domowych w Finlandii. U nas? To często odtwórcza prezentacja, wkuwanie na pamięć indeksu rzek w Azji i przepisywanie do ćwiczeniówek odpowiedzi z internetu. To nie prace domowe są problemem, tylko to, po co są zadawane.
-
Co zmieni się w szkołach w 2024? Weekendy bez prac domowych, mniej religijnych lektur
Odchudzona podstawa programowa, ciekawsze lektury, przyroda do 6 klasy. Przygotowaliśmy listę zmian w szkołach, które mają szansę wejść w życie w 2024 r. I zapytaliśmy dzieci, czy te zmiany sprawią, że polubią szkołę?
-
Części zdania, czyli składowe elementy tworzące każde zdanie [podstawowe informacje, podział]
Części zdania - czym są? Jak je dzielimy? Te i inne podstawowe informacje, które warto znać, by zdać sprawdzian lub test z języka polskiego.
-
Przyimek - czym jest i jaką pełni funkcję w zdaniu?
Przyimek to wyraz, który pojawia się w zdaniu bardzo często. Na pierwszy rzut oka może wydawać się mało znaczący, ale tak naprawdę bez przyimków bardzo trudno byłoby utrzymać sens i logikę w zdaniu. Poznaj nasze krótkie kompendium wiedzy o przyimku i dowiedz się, jaką funkcję pełni on w zdaniu.
-
Epitet: czym jest, jaką spełnia funkcję i jak rozpoznać go w zdaniu? Przykłady zdań z użyciem epitetów
Epitet pojawia się w zdaniach bardzo często. Spełnia on bardzo ważną rolę, ponieważ jest wykorzystywany do określenia cech danej osoby lub rzeczy, ponadto wpływa na plastyczność i obrazowość wypowiedzi. Jak rozpoznać epitet w zdaniu?
-
Rzeczowniki to jedna z podstawowych części mowy. Co należy o nich wiedzieć?
Rzeczowniki występują praktycznie wszędzie. Jakie jest ich zadanie? Poznaj niektóre ich odmiany, definicje i podział, a przekonasz się, jak ważne są z punktu widzenia gramatyki i języka polskiego.
-
Psikusy czy agresja? "Mój uczeń z VI klasy zmontował filmik, na którym mówię ***** ***"
Nauczyciele doświadczający agresji ze strony dzieci najczęściej nie skarżą się, nie mówią nikomu, że nie radzą sobie z klasą. To wstyd, temat tabu. - Uczniowie piszą na ścianach w szkolnych toaletach nazwisko nauczycielki z dopiskiem: "to k...a". Tak zawsze było i nic w tym temacie się nie zmieniło - mówi nauczycielka ze szkoły podstawowej.
-
Zaimki: charakterystyka i podział. Kiedy używamy zaimków?
Zaimki występują bardzo często w zdaniach. Zastępują inne słowa w dłuższych wypowiedziach, sprawiając tym samym, że wypowiadane zdania brzmią składnie i harmonijnie. Jakie rodzaje zaimków możemy wyróżnić w języku polskim i kiedy ich używamy?
-
Jakie kompetencje mają księża i katecheci? Sprawdziliśmy. "Ratują braki kadrowe"
Dyrektorzy szkół chwalą sobie obecność katechetów i katechetek w szkołach. Uważają, że to ludzie dobrze wykształceni, czasami na kilku kierunkach. Zdarza się, że jeśli uczą też innego przedmiotu oprócz religii, biorą wychowawstwa w klasach.
-
Roszczeniowy rodzic jest niecierpliwy, bywa agresywny. "Mówi mi, jakie stawiać oceny"
Niskie płace nie są jedynym powodem, dla którego nauczyciele i nauczycielki odchodzą z zawodu. Roszczeniowi rodzice potrafią nauczycieli zniszczyć. Każdy powód jest dobry, aby złożyć skargę do kuratorium. Zdarza się, że aby rozwiązać konflikt rodzic - nauczyciel, do szkoły wzywany jest dzielnicowy.
-
Dlaczego młodzież nie lubi szkoły? "Szukamy zrozumienia, nie dostajemy tego"
- Brakuje nam tego, że w szkołach nie poznajemy siebie i swoich możliwości. Być może to najwyższy czas, aby powiedzieć, że wkuwanie od strony do strony nie daje nam pewności siebie - o tym, czego chcieliby się uczyć w szkołach licealiści i licealistki, mówią studentka Zuza Karcz i edukator Grzegorz Święch z Fundacji OFF school, współtwórcy projektu Dom Spokojnej Młodości.
-
Zapytałam swoje dzieci, czym jest dla nich odpoczynek. Zrozumiałam, co muszę zrobić z ich planem zajęć
Dlaczego zapisujemy dzieci na lekcje gry na ukulele, na balet, na gimnastykę z szarfami? Bo lubią? Bo chcą? Bo bardzo o te zajęcia proszą? Czy wychodzimy z założenia, że skoro są fundusze, to trzeba z oferty zajęć dodatkowych korzystać? I dać dzieciom szansę. Czasami kosztem ich wytrzymałości.
-
150 zł za matematykę, 180 za angielski. Darmowa edukacja to iluzja
Ostatnie tygodnie roku szkolnego to pogoń uczniów i rodziców za czerwono-białą wstęgą na świadectwie. Żeby tylko zdobyć pasek i rzucić plecak w kąt na dwa miesiące. Jakby te piątki, wypracowane czy wychodzone, miały przypudrować wszystkie problemy polskiej szkoły. A jest ich sporo.
-
Cechy dramatu antycznego - co warto wiedzieć przed maturą?
Cechy dramatu antycznego? Niewątpliwie warto je znać i to nie tylko ze względu na powtórkę do egzaminu dojrzałości. To przecież element dziedzictwa kulturowego, obok tego zaś trudno przejść obojętnie.
-
Rekolekcje w szkołach. "Ci w kościele mają fajnie, wychodzi się z lekcji, jest wesoło"
Szkoły coraz rzadziej pozwalają sobie na to, aby w czasie rekolekcji wszyscy uczniowie mieli wolne. W starszych klasach - szczególnie w dużych miastach - często połowa klasy nie uczęszcza na religię. Mimo to podczas rekolekcji praca szkoły jest rozbita, a na lekcjach uczniowie oglądają filmy.
-
Ministrze edukacji, nie chcemy powrotu do szkoły, w której najważniejsza jest karność i posłuszeństwo
Ze smutkiem przeczytałam wypowiedz ministra edukacji o tym, że "to nieprawda, że najważniejszy w szkole jest uczeń". Jest. Tak samo ważny jak kuratorzy, dyrektorzy, nauczycielki, nauczyciele, pracownicy sekretariatu i woźni. Szkoła, w której dzieli się ludzi na ważnych i mniej ważnych nie wychowa uczciwych i mądrych dorosłych.
-
Dzierganie, lutowanie, smażenie. Lubiliście chodzić na lekcje ZPT?
Na zetpetach nauczyłam się robić pompony, kroić równo warzywa do sałatki jarzynowej. Dla taty zrobiłam karmnik, dla mamy szalik. Dlaczego tęsknimy za lekcjami ZPT?
-
"Przepisz to, nie oddasz pani tych bohomazów". Po co pomagamy dzieciom w pracach domowych?
Nie przemawiają już do mnie argumenty, że skoro myśmy mieli dużo prac domowych i musieliśmy uczyć się po lekcjach, to dzisiaj dzieciom krzywda się nie dzieje, że też muszą wkuwać. Niektóre wkuwają, innym rodzice kupują gotowe rozwiązania w sieci. Kogo oszukujemy?
-
"Patrzą w dziennik, widzą piątki i od razu czują się lepiej". Rodzice kochają oceny
A gdyby tak odpuścić? Nie sprawdzać codziennie dziennika elektronicznego i nie wypatrywać, co mają na półrocze? Nie prosić dzieci, aby się poprawiały. Odpuścić czwórkę z plastyki? Co jest takiego magicznego w ocenach, że wciąż są w edukacji najważniejsze?
-
W szkołach marnują czas. "Po co słuchać na lekcjach. I tak będą to mieli na korkach"
- Żeby dobrze zdać nową maturę, trzeba wiedzieć, jak pracować z naukowymi tekstami źródłowymi, jak analizować dane, wyciągać wnioski. A tego się w naszych szkołach nie uczy - o tym, że komunikacja między nauczycielami różnych przedmiotów bardzo pomogłaby uczniom i uczennicom mówi nauczycielka biologii i chemii, Angelika Apanowicz.
-
Jeszcze żarty czy już przemoc? "Wiesz, że jesteś największą odklejką klasową"
- Wyłapują u innych charakterystyczne miny, gestykulację, sposób mówienia podczas odpowiedzi przy tablicy, ruchy językiem w buzi podczas rysowania. Przedrzeźniają w sposób karykaturalny. I wszystko to jest upchnięte w definicję żartu - o "miękkiej" szkolnej przemocy mówi psycholożka szkolna, która pracuje w szkole podstawowej z dziećmi z klas od szóstych do ósmych.
-
W szkole trzeba być posłusznym. "A ty co, niemowa jesteś czy głuchy?"
- Relacja uczeń - nauczyciel to relacja poddańcza, w której dziecko nie za wiele ma do powiedzenia. Musi za to realizować polecenia. Może się odzywać, ale tylko wtedy, kiedy dostanie na to zgodę. Z dr Mikołajem Marcelą, autorem książki "Patoposłuszeństwo. Jak szkoła, rodzina i państwo uczą nas bezradności i co z tym zrobić?" rozmawiamy o tym, że w szkole jest coś ważniejszego od posłuszeństwa i dyscypliny.
-
Punkty minusowe z zachowania za bluzkę na ramiączkach. "To jest karygodne"
- Chcemy wychowywać dzieci tak, aby potrafiły samodzielnie podejmować decyzje, ale w tym samy czasie dajemy im nagany za to, że mają różowe paznokcie, fluid na buzi, koszulkę na ramiączkach, zbyt krótką spódnicę - psycholog Julia Izmalkowa mówi o tym, że dziecko nie musi spełniać wszystkich naszych oczekiwań.
-
Szkolna przerwa. "Nie wyjdziecie z klasy, póki nie posprzątacie w szafkach"
Szkolna przerwa w założeniu jest po to, aby dzieci odpoczęły od obowiązków, nauki, aby złapały oddech. A w praktyce? "Na przerwie idźcie do sekretariatu po papier". "Wyczyśćcie tablicę". "Wytrzyjcie ławki".
-
"Uczniowie chuchają i dmuchają na nauczycieli emerytów. Wiedzą, że albo oni, albo nikt"
Jeszcze nie zdajemy sobie sprawy z tego, co nas czeka w nowym roku szkolnym. Na razie żyjemy kompletowaniem wyprawek. Nauczyciele od kilku tygodni obdzwaniają koleżanki i kolegów na emeryturze i błagają, aby wrócili do szkół uczyć. Protesty związków zawodowych zapowiadane od początku września mają sens.
-
Monolog Kordiana na Mont Blanc - interpretacja fragmentu "Kordiana" Juliusza Słowackiego
Monolog Kordiana na Mont Blanc to bodaj najważniejsza scena dramatu Julisza Słowackiego pod tytułem "Kordian". Utwór powstawał podczas pobytu Słowackiego w Szwajcarii. Tam widział on Mont Blanc na żywo i właśnie na szczycie tej góry umieścił ważny fragment swojego dzieła. "Kordian" skupia się na przedstawieniu przemiany duchowej tytułowego bohatera. Początkowo ukazany jest on jako młodzieniec uwikłany w beznadziejne uczucie do starszej kobiety, by na końcu odnaleźć sens życia w powierzeniu go sprawom narodowym.