Edukacja - najnowsze artykuły

 • "Katarynka" Bolesława Prusa - streszczenie utworu

  "Katarynka" Bolesława Prusa - streszczenie utworu

  "Katarynka" to nowela autorstwa znanego polskiego pisarza Aleksandra Głowackiego, który tworzył pod pseudonimem Bolesław Prus. Jest to krótka historia przedstawiająca dzieje starszego mecenasa, który nienawidził kataryniarzy.

  M. Wołoszyn
 • Uczniowie wypisują się z lekcji religii. Ks. Mądel: Przygotowanie nauczycieli pozostawia wiele do życzenia
 • Zombie Zoom. Matka 11-latki: "7 lekcji online, jedna po drugiej, kiedy skończy jest jak naćpana"

  Zombie Zoom. Matka 11-latki: "7 lekcji online, jedna po drugiej, kiedy skończy jest jak naćpana"

  "Nie liczmy na to, że lekcje na Zoomie będą tak skuteczne jak te prowadzone w klasie. Nie oczekujmy, że dzieci stłamszone w swoich pokojach, wpatrzone w ekran będą skoncentrowane i ambitne. To tak nie zadziała. Bardziej prawdopodobne jest to, że stracą motywację do nauki, zamieniając się w Zombie Zoom" - ostrzegał profesor z Harvardu pół roku temu. W jakiej kondycji są dzisiaj uczniowie?

  Joanna Biszewska
 • "Jądro ciemności" Josepha Conrada - streszczenie utworu
 • "Pan Tadeusz" Adama Mickiewicza - streszczenie. Wszystko, co musisz powtórzyć przed maturą

  "Pan Tadeusz" Adama Mickiewicza - streszczenie. Wszystko, co musisz powtórzyć przed maturą

  "Pan Tadeusz" - streszczenie tej narodowej epopei należy poprzedzić przywołaniem kilku kluczowych informacji. Poemat Adama Mickiewicza powstał na Litwie w latach 1832-1834. Utwór ten został napisany 13-zgłoskowym aleksandrynem polskim i składa się z 12 ksiąg, objaśnień poety oraz epilogu. Co warto wiedzieć o tej lekturze przed egzaminami?

  Aleksandra Rekowska
 • "Stepy akermańskie" Adama Mickiewicza - streszczenie i interpretacja lektury

  "Stepy akermańskie" Adama Mickiewicza - streszczenie i interpretacja lektury

  "Stepy akermańskie" to bodaj najbardziej znany wiersz należący do cyklu "Sonetów krymskich" Adama Mickiewicza. Wiersz po raz pierwszy został opublikowany w 1826 roku i był efektem podróży Mickiewicza po ziemiach wschodnich. Wiersz ten jest o tyle specyficzny, że mimo iż należy do cyklu sonetów krymskich, to wcale nie odnosi się do podróży na Krym. Został uznany za część cyklu ze względu na swoje podobieństwo kompozycyjne do pozostałych utworów tej serii.

  M. Wołoszyn
 • "Dżuma" Alberta Camusa - streszczenie. Najlepsze przygotowanie do matury

  "Dżuma" Alberta Camusa - streszczenie. Najlepsze przygotowanie do matury

  "Dżuma" - streszczenie. Znajomość lektur, w tym wydanej w 1947 roku "Dżumy" Alberta Camusa, to niezbędny element maturalnego przygotowania! Jest to powieść paraboliczna, która opowiada o szerzeniu się zła i odmiennych ludzkich postawach. Co jeszcze warto o niej wiedzieć?

  Aleksandra Rekowska
 • Polonistka: Zdalnie to możemy sobie porozmawiać przez telefon, ale nie uczyć

  Polonistka: Zdalnie to możemy sobie porozmawiać przez telefon, ale nie uczyć

  - Nie wyobrażam sobie, że kiedy wrócimy do szkół i wejdziemy do klasy, to od razu zabierzemy się za "Pana Tadeusza" czy podmiot i orzeczenie. Nie widzę takiej możliwości ani potrzeby. Obawiam się, że rodzice będą oczekiwali, że po powrocie od razu będziemy uczyć i stawiać stopnie i to jak najlepsze - mówi Małgorzata Próchniak, polonistka z wrocławskiej szkoły podstawowej.

  Joanna Biszewska
 • Felieton: co to jest i jak go napisać?

  Felieton: co to jest i jak go napisać?

  Felieton jest rodzajem utworu, z którym najczęściej stykamy się czytając czasopisma. Co wyróżnia go na tle innych gatunków literackich?

  Małgorzata Wołoszyn
 • Matura z matematyki. Co zabrać? Niezbędne przybory i zagadnienia obowiązujące na maturze

  Matura z matematyki. Co zabrać? Niezbędne przybory i zagadnienia obowiązujące na maturze

  4 marca odbywa się próbna matura z matematyki. Po języku polskim czas na egzamin z królowej nauk. Na maturze z polskiego wystarczył długopis, a co zabrać na maturę z matematyki? Każdy maturzysta powinien mieć ze sobą długopis z czarnym tuszem, cyrkiel i linijkę - wynika z komunikatu dyrektora Centralnej Komisji Egzaminacyjnej. Sprawdzamy, co jeszcze zabrać na maturę z matematyki.

  MS