Wczytywanie...

Najnowsze artykuły

 • Ile wydajemy na podręczniki dla uczniów liceów? "Zapłaciliśmy 370 zł za połowę", "Deforma kieszeni rodzica?"
 • Oksymoron - co to jest? Przykłady w poezji i codzienności

  Oksymoron - co to jest? Przykłady w poezji i codzienności

  Oksymoron jest figurą retoryczną. To metaforyczne zestawienie wyrazów o przeciwstawnym, wykluczającym się znaczeniu. Oksymorony często pojawiają się w poezji baroku, nie brak ich jednak w literaturze współczesnej oraz naszej codzienności. Jak się tworzy oksymoron? Jakie są przykłady tej figury retorycznej w poezji i mowie potocznej?

  mb
 • Przypadki - funkcje, nazwy, odmiana. Jak je zapamiętać?

  Przypadki - funkcje, nazwy, odmiana. Jak je zapamiętać?

  Przypadki z definicji to kategoria gramatyczna, przez którą odmieniają się rzeczowniki, przymiotniki, liczebniki, zaimki, imiesłowy, będąca odzwierciedleniem ich różnorodnych funkcji. Jakie przypadki występują w języku polskim? Jak wygląda odmiana?

  mb
 • Przymiotnik - stopniowanie, odmiana, pisownia z "nie"

  Przymiotnik - stopniowanie, odmiana, pisownia z "nie"

  Przymiotnik to odmienna część mowy, za pomocą której określane są cechy osób i rzeczy. Tym samym oznacza cechy i właściwości rzeczowników. Przymiotnik odmienia się przez przypadki i rodzaje. Co jeszcze warto o nim wiedzieć?

  mb
 • Czasownik - tryby, odmiana, strony. Jak pisać "nie" z czasownikiem?

  Czasownik - tryby, odmiana, strony. Jak pisać "nie" z czasownikiem?

  Czasownik to część mowy, która nazywa dziejące się czynności oraz stany. Odpowiada na pytania: co robi?, co się z nim dzieje?, w jakim jest stanie? Czasownik podlega koniugacji. To odmiana przez osoby, czasy, tryby, strony, liczby, aspekty i inne kategorie gramatyczne. Co jeszcze warto wiedzieć o czasowniku?

  mb
 • Liczebniki - rodzaje, odmiana, pisownia z "nie"

  Liczebniki - rodzaje, odmiana, pisownia z "nie"

  Liczebniki to części mowy wyrażające liczbę, ilość, wielokrotność lub kolejność. Odpowiadają na pytania: ile? który z kolei? Sprawiają często sporo kłopotów. Jakie są rodzaje liczebników? Na czym polega odmiana i jak pisać partykułę "nie" z liczebnikami? Jakie błędy najczęściej popełniamy w ich zapisie?

  mb
 • Rzeczownik w pigułce. Podział, odmiana, rodzaje. Pisownia "nie" z rzeczownikami

  Rzeczownik w pigułce. Podział, odmiana, rodzaje. Pisownia "nie" z rzeczownikami

  Rzeczownik to wyraz, który odmienia się przez przypadki i liczby oraz występuje w jednym z trzech rodzajów: męskim, żeńskim lub nijakim. W zdaniu rzeczownik można rozpoznać po tym, że odpowiada głównie na pytanie kto? lub co?. Zwykle pełni funkcje podmiotu. Jak wygląda podział i odmiana rzeczowników? Co jeszcze warto o nim wiedzieć?

  mb
 • Przysłówek - pisownia z "nie". Stopniowanie i podział

  Przysłówek - pisownia z "nie". Stopniowanie i podział

  Przysłówek jest nieodmienną częścią mowy, która określa przede wszystkim czynności i stany, wprowadzane na ogół przez czasowniki, przymiotniki lub imiesłowy. Na jakie pytania odpowiada przysłówek? Kiedy można go stopniować? Jak się pisze "nie" z przysłówkami?

  mb
 • Głoski - podział, dzielenie wyrazów na głoski i litery

  Głoski - podział, dzielenie wyrazów na głoski i litery

  Głoski to najmniejsze i niepodzielne dźwięki mowy, które da się wyodrębnić słuchem. Głoska jest często mylona z literą, choć nie są to pojęcia tożsame. Na szczęście zrozumienie, czym się różnią, a i zastosowanie tego w praktyce nie jest niczym trudnym. Co warto wiedzieć o głoskach?

  mb
 • Dzielenie pisemne - jak dzielić pod kreską? Działanie krok po kroku

  Dzielenie pisemne - jak dzielić pod kreską? Działanie krok po kroku

  Dzielenie pisemne jest prostą metodą dzielenia przez siebie liczb. Można ją zastosować tak do obliczeń prostych, jak i bardziej skomplikowanych, bo z użyciem liczb wielocyfrowych. Aby "dzielić pod kreską" wystarczy kartka oraz długopis, a także znajomość kilku zasad i prawideł matematycznych, w tym tabliczki mnożenia. Na czym polega "dzielenie w słupku"? O czym pamiętać? Jak wygląda dzielenie pisemne krok po korku?

  mb
 • Środki stylistyczne - podział, definicje i przykłady

  Środki stylistyczne - podział, definicje i przykłady

  Środki stylistyczne, inaczej środki poetyckie lub środki artystycznego wyrazu, najczęściej spotyka się w literaturze, głównie w poezji. To elementy języka, które mają na celu wywołanie określonych emocji oraz pobudzenie wyobraźni odbiorcy. Co warto o nich wiedzieć?

  mb
 • Charakterystyka postaci - plan, elementy, jak napisać

  Charakterystyka postaci - plan, elementy, jak napisać

  Charakterystyka postaci jest formą wypowiedzi, która szczegółowo prezentuje jakąś postać - tak autentyczną, jak i fikcyjną. Jak napisać dobrą charakterystykę? Co trzeba wiedzieć na temat jej planu oraz elementów obowiązkowych? Jakich błędów unikać?

  mb
 • Alkohol na koloniach. Wychowawca: Znajdują pod sklepem kogoś, kto już pije, dają 10 zł ekstra, proszą, aby im też kupić

  Alkohol na koloniach. Wychowawca: Znajdują pod sklepem kogoś, kto już pije, dają 10 zł ekstra, proszą, aby im też kupić

  "W sklepie w kolejce do kasy stajemy jako ostatni. Patrzymy, co kupują. Jak widzimy cały koszyk załadowany słodyczami, odradzamy, mówimy, że taka ilość cukru może skończyć się bólem brzucha. Alkoholu przy nas nigdy nie kupią, bo też nikt im go nie sprzeda. Mają na to inne sposoby" - Łukasz Sielski, wychowawca kolonijny opowiada, co się dzieje na wyjazdach, kiedy rodzice nie patrzą.

  Joanna Biszewska
 • Kolejki uczniów do lekarzy medycyny pracy. Czytelniczka: "Kolejny pompowany temat"

  Kolejki uczniów do lekarzy medycyny pracy. Czytelniczka: "Kolejny pompowany temat"

  Uczniowie, którzy dostali się do techników i szkół branżowych muszą dostarczyć do sekretariatów szkół badania lekarskie. Przed przychodniami ustawiają się kolejki, brakuje terminów, część lekarzy jest na urlopach. Kuratoria uspokajają, że to mało prawdopodobne, że szkoła skreśli ucznia z listy, jeśli nie dostarczy zaświadczenia na czas. Jakie proponują rozwiązania?

  jolbi