Wczytywanie...

Najnowsze artykuły

 • "Stary człowiek i morze". Streszczenie i plan wydarzeń lektury

  "Stary człowiek i morze". Streszczenie i plan wydarzeń lektury

  "Stary człowiek i morze" to opowiadanie autorstwa Ernesta Hemingwaya. Utwór powstał w 1951 podczas pobytu amrykańskiego pisarza na Kubie. Wskzauje się, że opowiadanie to przyczyniło się do uhonorowania Hemingwaya literacką nagrodą Nobla w 1954 roku. Opowiadanie to od lat stale gości na liście lektur obowiązkowych w szkołach podstawowych lub liceach. Potrzebujesz jego streszczenia i planu wydarzeń? Przychodzimy z pomocą.

  M. Wołoszyn
 • Ranking liceów Gdynia. Które liceum w Gdyni jest najlepsze?

  Ranking liceów Gdynia. Które liceum w Gdyni jest najlepsze?

  Ranking liceów w Gdyni. Uczniowie ostatniej klasy szkoły podstawowej stoją przed niełatwym zadaniem, jakim jest wybór szkoły średniej. Decydując się na kontynuację edukacji w liceum warto sprawdzić, które z nich zapewni najwyższy poziom nauki. Planującym naukę w gdyńskich liceach przedstawiamy ranking tamtejszych liceów w 2020 roku opublikowany przez miesięcznik Perspektywy.

  Anna Kowalczyk
 • Ranking liceów Łódź. Które liceum jest najlepsze?

  Ranking liceów Łódź. Które liceum jest najlepsze?

  Gdzie do liceum w Łodzi? Wielu ósmoklasistów długo zastanawia się nad wyborem najlepszej szkoły średniej. Decydując się na liceum warto sprawdzić czy dana szkoła znajduje się w Rankingu Liceów i Techników miesięcznika Perspektywy. W tym roku znalazło się w nim ponad 20 łódzkich liceów.

  Anna Kowalczyk
 • Ranking liceów Poznań. Które licea w Poznaniu są najlepsze?

  Ranking liceów Poznań. Które licea w Poznaniu są najlepsze?

  Ranking liceów w Poznaniu. Wielu poznańskich ósmoklasistów nie może się zdecydować które liceum wybrać. Z wyborem szkoły średniej nie warto się śpieszyć, jednak warto skorzystać z Rankingu Liceów i Techników miesięcznika Perspektywy. Wśród 1000 tegorocznych najlepszych polskich liceów aż 25 znajduje się właśnie w Poznaniu.

  Anna Kowalczyk
 • Ranking liceów Wrocław. Którą szkołę wybrać?

  Ranking liceów Wrocław. Którą szkołę wybrać?

  Ranking liceów Wrocław. Co roku na ranking liceów magazynu "Perspektywy" czekają kandydaci, uczniowie, nauczyciele a nawet absolwenci. W województwie dolnośląskim w pierwszej piętnastce znalazły się również szkoły z kilku różnych miejscowości poza samym Wrocławiem.

  AR
 • Ranking liceów Gdańsk. Które liceum jest najlepsze?

  Ranking liceów Gdańsk. Które liceum jest najlepsze?

  Ranking liceów Gdańsk. Ranking liceów opracowywany przez "Perspektywy" to jeden z decydujących czynników przy wyborze dalszej ścieżki edukacji. Czekają na niego kandydaci, uczniowie i nauczyciele. Czy w tym roku na liście najlepszych szkół w Gdańsku zaszły jakieś znaczące zmiany? Które liceum w Gdańsku jest najlepsze?

  AR
 • Ranking liceów Kraków. Gdzie do liceum w Krakowie?

  Ranking liceów Kraków. Gdzie do liceum w Krakowie?

  Ranking liceów Kraków. Stolica małopolski to doskonałe miejsce na edukację. Aż siedem tutejszych szkół znalazło się w prestiżowej pierwszej setce rankingu najlepszych liceów z całej Polski magazynu "Perspektywy".

  AR
 • Ranking liceów Warszawa. Które licea są najlepszym wyborem w 2020 roku?
 • Ranking liceów Szczecin. Które szkoły zapewnią najwyższy poziom edukacji?
 • Garnitur maturalny. Krawat czy mucha na maturę?

  Garnitur maturalny. Krawat czy mucha na maturę?

  Matura, to dla uczniów liceum i technikum wielkie, i zazwyczaj stresujące wydarzenie. W dniu egzaminu liczy się przede wszystkim wiedza, jednak wcześniej warto poświęcić trochę czasu na znalezienie odpowiedniego stroju. Nic nie sprawdzi się lepiej od klasycznego garnituru, w którym każdy mężczyzna będzie prezentował się elegancko i stylowo. Jak wybrać ten idealny garnitur maturalny?

  Anna Kowalczyk
 • Sukienki maturalne. Sukienka czy spódnica na maturze?

  Sukienki maturalne. Sukienka czy spódnica na maturze?

  Sukienki maturalne to jeden z wielu problemów do rozwiązania przed maturą dla większości maturzystek. Na maturze liczy się przede wszystkim wiedza, ale nie znaczy, że na ten, jakże ważny egzamin możemy przyjść niedbale ubrane. Dlatego zawczasu pomyśl nad odpowiednim strojem. Sukienka, spódnica a może garnitur? Jaki strój na maturę wybrać? Podpowiadamy jak nie popełnić modowego faux pas w tym dniu.

  AK
 • Mapa myśli. Czym jest? Jak wygląda jej wzór i przykłady?

  Mapa myśli. Czym jest? Jak wygląda jej wzór i przykłady?

  Mapa myśli jest zapisem, który ma na celu ułatwić naukę i zapamiętywanie nowych, często trudnych definicji. Jest to bardzo przydatne narzędzie dla dzieci w wieku szkolnym, które może również okazać się pomocne dla dorosłych.

  ET
 • Teocentryzm. Czym jest? Ogólna charakterystyka i ramy czasowe

  Teocentryzm. Czym jest? Ogólna charakterystyka i ramy czasowe

  Teocentryzm jest nieodłącznie związany z wiekami średnimi, czy miał prawo przetrwać nawet w najmniejszej swojej cząstce do współczesności? Przekonajmy się co przyniósł nam upadek Cesarstwa Zachodniorzymskiego, wraz z nastaniem wieków średnich w Europie.

  Ewelina Zaranek
 • Oda do młodości. Jak wygląda interpretacja i streszczenie utworu?

  Oda do młodości. Jak wygląda interpretacja i streszczenie utworu?

  Oda do młodości jest niewątpliwie jednym z najbardziej znanych i cenionych dzieł autorstwa Adama Mickiewicza. Utwór ten został napisany w niezwykle podniosłym klimacie. Czy zawsze jest on w pełni zrozumiały dla dzieci, które interpretują go w szkole?

  Ewelina Zaranek
 • Surrealizm w literaturze. Co to takiego? Cechy i definicja

  Surrealizm w literaturze. Co to takiego? Cechy i definicja

  Surrealizm to nurt w sztuce, literaturze, filmie i teatrze. Chyba każdy z nas kojarzy tak słynne dzieło jak Trwałość Pamięci, autorstwa Salvadora Dali, czy też Guernica, spod pędzla Pablo Picasso. Brzmi znajomo? To właśnie surrealizm. Jaka jest jego definicja i najważniejsze cechy?

  Ewelina Zaranek
 • Motyw snu w literaturze. Co łączy Hypnosa i sny Roskonlikowa?

  Motyw snu w literaturze. Co łączy Hypnosa i sny Roskonlikowa?

  Motyw snu pojawia się obok człowieka od zarania dziejów, towarzyszy mu na każdym kroku. Marzenia senne zawsze stanowiły pewnego rodzaju zagadkę dla ludzkości. Jak staramy się tłumaczyć motyw snu w literaturze? Co wspólnego z nim ma Roskonlikow w "Zbrodni i karze"?

  Ewelina Zaranek
 • Charakterystyka Małego Księcia. Cechy i opis głównego bohatera
 • Motyw przemijania w literaturze. Przemijanie, czas, upływ czasu

  Motyw przemijania w literaturze. Przemijanie, czas, upływ czasu

  Motyw przemijania w literaturze może odnosić się do różnych aspektów naszego życia. Autorzy bardzo często po niego sięgają, co jest zatem jego fenomenem? Być może jest to fakt, iż jest on integralną częścią życia każdego człowieka. Gdzie w literaturze pojawia się motyw upływu czasu?

  Ewelina Zaranek
 • Barok. Cechy, definicja i ramy czasowe. Czym jest "perła o nieregularnych krawędziach"?