Najnowsze artykuły
-
Ministrze edukacji, nie chcemy powrotu do szkoły, w której najważniejsza jest karność i posłuszeństwo
Ze smutkiem przeczytałam wypowiedz ministra edukacji o tym, że "to nieprawda, że najważniejszy w szkole jest uczeń". Jest. Tak samo ważny jak kuratorzy, dyrektorzy, nauczycielki, nauczyciele, pracownicy sekretariatu i woźni. Szkoła, w której dzieli się ludzi na ważnych i mniej ważnych nie wychowa uczciwych i mądrych dorosłych.
-
Dzierganie, lutowanie, smażenie. Lubiliście chodzić na lekcje ZPT?
Na zetpetach nauczyłam się robić pompony, kroić równo warzywa do sałatki jarzynowej. Dla taty zrobiłam karmnik, dla mamy szalik. Dlaczego tęsknimy za lekcjami ZPT?
-
"Przepisz to, nie oddasz pani tych bohomazów". Po co pomagamy dzieciom w pracach domowych?
Nie przemawiają już do mnie argumenty, że skoro myśmy mieli dużo prac domowych i musieliśmy uczyć się po lekcjach, to dzisiaj dzieciom krzywda się nie dzieje, że też muszą wkuwać. Niektóre wkuwają, innym rodzice kupują gotowe rozwiązania w sieci. Kogo oszukujemy?
-
"Patrzą w dziennik, widzą piątki i od razu czują się lepiej". Rodzice kochają oceny
A gdyby tak odpuścić? Nie sprawdzać codziennie dziennika elektronicznego i nie wypatrywać, co mają na półrocze? Nie prosić dzieci, aby się poprawiały. Odpuścić czwórkę z plastyki? Co jest takiego magicznego w ocenach, że wciąż są w edukacji najważniejsze?
-
W szkołach marnują czas. "Po co słuchać na lekcjach. I tak będą to mieli na korkach"
- Żeby dobrze zdać nową maturę, trzeba wiedzieć, jak pracować z naukowymi tekstami źródłowymi, jak analizować dane, wyciągać wnioski. A tego się w naszych szkołach nie uczy - o tym, że komunikacja między nauczycielami różnych przedmiotów bardzo pomogłaby uczniom i uczennicom mówi nauczycielka biologii i chemii, Angelika Apanowicz.
-
Jeszcze żarty czy już przemoc? "Wiesz, że jesteś największą odklejką klasową"
- Wyłapują u innych charakterystyczne miny, gestykulację, sposób mówienia podczas odpowiedzi przy tablicy, ruchy językiem w buzi podczas rysowania. Przedrzeźniają w sposób karykaturalny. I wszystko to jest upchnięte w definicję żartu - o "miękkiej" szkolnej przemocy mówi psycholożka szkolna, która pracuje w szkole podstawowej z dziećmi z klas od szóstych do ósmych.
-
W szkole trzeba być posłusznym. "A ty co, niemowa jesteś czy głuchy?"
- Relacja uczeń - nauczyciel to relacja poddańcza, w której dziecko nie za wiele ma do powiedzenia. Musi za to realizować polecenia. Może się odzywać, ale tylko wtedy, kiedy dostanie na to zgodę. Z dr Mikołajem Marcelą, autorem książki "Patoposłuszeństwo. Jak szkoła, rodzina i państwo uczą nas bezradności i co z tym zrobić?" rozmawiamy o tym, że w szkole jest coś ważniejszego od posłuszeństwa i dyscypliny.
-
Oceny uzależniają. "Sztucznie wygenerowana skala, na pewno nie na potrzeby dziecka"
- Zero punktów. To czasami jedyna informacja. Dziecko już nie dowiaduje się, co zrobiło źle. Widzi tylko, że jest przekreślone. W szkole nawet nie ma czasu na to, żeby wytłumaczyć dziecku, dlaczego jest zero - o tym, że edukacja mogłaby być fascynującą drogą - mówi dr Zuzanna Jastrzębska-Krajewska, autorka bloga Pani Zuzia doktorka od edu matematycznej dzieci.
-
Punkty minusowe z zachowania za bluzkę na ramiączkach. "To jest karygodne"
- Chcemy wychowywać dzieci tak, aby potrafiły samodzielnie podejmować decyzje, ale w tym samy czasie dajemy im nagany za to, że mają różowe paznokcie, fluid na buzi, koszulkę na ramiączkach, zbyt krótką spódnicę - psycholog Julia Izmalkowa mówi o tym, że dziecko nie musi spełniać wszystkich naszych oczekiwań.
-
Szkolna przerwa. "Nie wyjdziecie z klasy, póki nie posprzątacie w szafkach"
Szkolna przerwa w założeniu jest po to, aby dzieci odpoczęły od obowiązków, nauki, aby złapały oddech. A w praktyce? "Na przerwie idźcie do sekretariatu po papier". "Wyczyśćcie tablicę". "Wytrzyjcie ławki".
-
Mąż po sześciu latach domaga się testu na ojcostwo. Żona niechętna. "Nigdy nie zadowalał mnie w łóżku"
-
5-latek pomagał kangurować ojcu nowo narodzone rodzeństwo. Zdjęcie jest hitem w sieci
-
Dzieci chcą wiedzieć więcej o bezpieczeństwie w sieci. I liczą na rodzicówMATERIAŁ PROMOCYJNY
-
O gigantycznym dziecku świat usłyszał w 1983 roku. Dzisiaj jest gigantycznym dorosłym
-
Uczeń podniósł rękę na lekcji religii. Ksiądz nie przewidział tak osobistego pytania
- Urodziła gigantyczne bliźnięta. Ludzie w szoku. Dwukrotnie przekroczyły średnią wagę
- Trzy słowa - co je łączy? Quiz logiczny. Sprawdź stan szarych komórek
- 11-latka postrzelona przez brata. "Ma rany jak żołnierz z pola walki"
- Gratulowali jej ciąży, a to był rak. "Żyję pożyczonym czasem"
- Kupiła córce buty na Vinted. Przyszły w opłakanym stanie. Zrobiła z nich perełki dzięki sekretnemu składnikowi za 35 zł
-
Opis przyrody w "Panu Tadeuszu". Opisy jako integralna część mickiewiczowskiej epopei
Opis przyrody w "Panu Tadeuszu" stanowi integralną część epopei. Już w inwokacji autor odwołuje się do pozostającego w jego pamięci krajobrazu litewskiego, który jest ważną częścią jego osobistych, dziecięcych wspomnień. W tekście pojawia się jeszcze więcej fragmentów, pozwalających czytelnikowi bardzo szczegółowo wyobrazić sobie miejsca, w których rozgrywa się akcja poematu. Opisy przyrody doskonale łączą kolejne wątki utworu i pozwalają choć na chwilę oderwać się od trudnych tematów narodowych podejmowanych przez Adama Mickiewicza.
-
Biurko dla dziecka. Jak wybrać odpowiedni mebel dla naszego dziecka?
Biurko dla dziecka pojawia się wcześniej czy później, w każdym domu. Przeważnie dzieje się to kiedy maluch rozpoczyna swoją przygodę ze szkołą. Wówczas wyposażony w podręczniki, książki i zeszyty rusza w swoją edukacyjną podróż. Jasne jest jednak, że na naukę i odrabianie lekcji będzie musiał poświęcić sporo czasu w domu. Aby proces edukacyjny odbywał się w odpowiednich warunkach, warto zorganizować dziecku kącik, w którym najważniejszą rolę odgrywać będzie właśnie biurko. Jakie biurko wybrać?
-
"Uczniowie chuchają i dmuchają na nauczycieli emerytów. Wiedzą, że albo oni, albo nikt"
Jeszcze nie zdajemy sobie sprawy z tego, co nas czeka w nowym roku szkolnym. Na razie żyjemy kompletowaniem wyprawek. Nauczyciele od kilku tygodni obdzwaniają koleżanki i kolegów na emeryturze i błagają, aby wrócili do szkół uczyć. Protesty związków zawodowych zapowiadane od początku września mają sens.
-
Monolog Kordiana na Mont Blanc - interpretacja fragmentu "Kordiana" Juliusza Słowackiego
Monolog Kordiana na Mont Blanc to bodaj najważniejsza scena dramatu Julisza Słowackiego pod tytułem "Kordian". Utwór powstawał podczas pobytu Słowackiego w Szwajcarii. Tam widział on Mont Blanc na żywo i właśnie na szczycie tej góry umieścił ważny fragment swojego dzieła. "Kordian" skupia się na przedstawieniu przemiany duchowej tytułowego bohatera. Początkowo ukazany jest on jako młodzieniec uwikłany w beznadziejne uczucie do starszej kobiety, by na końcu odnaleźć sens życia w powierzeniu go sprawom narodowym.
-
Co do szkoły 2022? W sklepach pojawiło się parę hitów
Zbliżające się rozpoczęcie roku szkolnego jest ważnym wydarzeniem dla każdego dziecka. Jednak zanim się zacznie, to warto zaopatrzyć się we wszystkie niezbędne artykuły szkolne. Przygotowaliśmy dla was ciekawe propozycje, żeby pomóc szkolnej wam i waszemu dziecku w skompletowaniu wyprawki.
-
"Mały Książę": motywy literackie w lekturze
"Mały Książę" motywy literackie przemyca na każdym kroku. W tej wyjątkowej opowieści znajdziemy wiele wątków i alegorii. Treść "Małego Księcia" jest wielopłaszczyznowa. Pozwala czytelnikowi śledzić losy chłopca, który podróżuje między planetami i zdobywa doświadczenia, które pozwalają mu dojrzeć, odnaleźć sens przyjaźni i miłości.
-
Opis dworku w Soplicowie, czyli jeden z najważniejszych motywów w "Panu Tadeuszu"
Opis dworku w Soplicowie przywodzi nam na myśl mityczną Arkadię - krainę spokoju i wiecznej szczęśliwości, gdzie życie toczy się własnym rytmem. Mieszkańcy rytm swoich zajęć regulują zgodnie z tempem wschodów i zachodów słońca. Oddają się przy tym przyjemnym zajęciom: polowaniom, grzybobraniom, biesiadowaniu. Atmosfera panująca w Soplicowie przywołuje skojarzenia ze swoistym rajem na ziemi.
-
Motywy literackie w "Lalce" Bolesława Prusa
Motywy w "Lalce" Bolesław Prusa pojawiają się równie często, jak w innych powieściach. Dzieje się tak, ponieważ motywy stanowią odwołanie do funkcjonujących już w kulturze i literaturze wzorców, które są nam znane, a przez to łatwiej trafiają do naszej świadomości. W "Lalce" znajdziemy oprócz motywu niespełnionej miłości Wokulskiego do Izabeli, także ciekawie ukazany na przykładzie Warszawy motyw miasta, czy motyw lalki, który można interpretować na wiele różnych sposobów.
-
Stanie w kącie, przepisywanie książek, kiedyś chłosta. Czy karanie dzieci ma jeszcze sens?
Co czuje dziecko, kiedy dostaje karę? Czy są kary, które pomagają dzieciom i młodzieży poradzić sobie ze swoim zachowaniem? Czy nowa propozycja ustawy o wsparciu i resocjalizacji nieletnich wyciąga rękę do dzieci i daje rozwiązania ku temu, aby empatycznie je wspomóc?
-
"Ci z paskami będą pracować u tych trójkowych"
A gdyby tak na zakończenie roku szkolnego wszystkie dzieci zostały nagrodzone? Za koleżeńskość, za osiągi sportowe, za niebanalne rysunki, za uprzejmość, za fajne żarty, za świetną frekwencję, za zwinność, itd. Czujni wychowawcy docenią i zauważą wszystkie dzieci, nie tylko te "paskowe".
-
Zajęcia na strzelnicy, lekcje o żołnierzach wyklętych. Co jeszcze zmieni się w szkołach od września?
Zamiast wiedzy o społeczeństwie uczniowie będą mieli Historię i teraźniejszość. Na nowym przedmiocie nauczą się o żołnierzach niezłomnych, Janie Pawle II, o ideologiach i nazizmie. Będą zajęcia na strzelnicy, a każdy absolwent szkoły średniej powinien strzelać z broni krótkiej i długiej. Co jeszcze zmieni się w szkołach w roku szkolnym 2022/2023? Podsumowujemy.
-
Nastolatkowie uratowali 3-letnie dziecko. "W krzakach leżał pijany ojciec"
Czterej nastolatkowie z Leszczyn (województwo śląskie) błyskawicznie zainterweniowali w sprawie 3-letniego chłopca. W drodze do sklepu usłyszeli głośny płacz dziecka dobiegający z zarośli. Okazało się, że maluch nie był sam. Obok leżał pijany ojciec.
-
Jak obliczyć pole i obwód koła? Kalkulator pola, obwodu i promienia koła
W jaki sposób wskazać obwód koła lub promień okręgu i jak obliczyć pole koła? Kalkulator online bardzo pomoże w szybkim uporaniu się z tym problemem. Liczenie pola czy obwodu koła nie powinno już być problemem.
-
Kalkulator procentowy. Jak obliczyć ile to procent? Obliczanie procentów
Kalkulator procentowy online to nowoczesne narzędzie, które bardzo ułatwia wiele codziennych obliczeń. Dzięki niemu wiele tradycyjnych kalkulatorów może pójść w odstawkę. Jak szybko obliczyć ile to procent? Podpowiadamy.
-
"Dwa miesiące wakacji i jeszcze mało?". Nauczycielka: W obawie przed linczem nie mówimy, że pracujemy w szkole
- Możemy iść pracować na kasę. Tylko to nie działa w dwie strony. Nauczycielka może zostać kasjerką w każdym momencie, ale kasjerka nauczycielką niekoniecznie - o realiach pracy i zarobkach w szkołach mówi nauczycielka nauczania początkowego, autorka kanału nauczycielka.i.pies.
-
Gatunki inwazyjne: czemu mogą być problemem? Jakie są gatunki inwazyjne w Polsce?
Gatunki inwazyjne to napływowe gatunki fauny i flory, które mają bardzo dużą zdolność do szybkiego rozprzestrzeniania się. Ich napływ prowadzi do wypierania gatunków autochtonicznych.
-
Rodzaje literackie - liryka, epika, dramat... Dowiedz się, co warto wiedzieć na ich temat
Rodzaje literackie pomagają usystematyzować literaturę, tak aby można ją było analizować lub szybciej odnaleźć konkretny tytuł. Sprawdź z nami główne rodzaje literackie i dowiedz się, czym się różnią i jakie mają cechy wspólne.
-
Ożywienie - co to jest i czym się różni od uosobienia? Podpowiadamy
Ożywienie - co to jest i jak funkcjonuje w literaturze i poezji? Sprawdź z nami definicję i przykłady ważnych pojęć, które mogą pojawić się na teście lub paść przy tablicy.
-
Onomatopeja: co to jest dźwiękonaśladownictwo? Definicja i przykłady
Co to jest onomatopeja? To pytanie może pojawić się na teście lub przy tablicy podczas lekcji języka polskiego. Czym jest dźwiękonaśladownictwo i jakie znamy przykłady onomatopei w poezji?
-
"Każdy mnie unikał. Miałem myśli samobójcze". Powstała przestrzeń, w której młodzież LGBT+ może czuć się bezpiecznie
Według raportu "Sytuacja społeczna osób LGBTA w Polsce" przygotowanego przez Kampanię Przeciw Homofobii trzy czwarte młodzieży LGBT+ deklaruje, że miewa myśli samobójcze, a 65 proc. doświadczyło przemocy werbalnej. Grupa Stonewall uruchomiła kampanię "Bal", która ma wesprzeć młode osoby LGBT+. W jej ramach powstała m.in. specjalna grupa na Discordzie, która ma służyć za bezpieczną przestrzeń do wymiany doświadczeniami.
-
Dzielimy dzieci na humanistów i ścisłowców. "To jest wygodne. Pójść na skróty i spisać dzieci na straty"
- Nie każdy jest Einsteinem i nie każdy jest uzdolniony matematycznie. Co nie oznacza, że nie trzeba podejmować wyzwań. To nie jest wina dziecka, że ma braki w matematyce, tylko tego, że tempo nauczania nie jest dopasowane do potrzeb - o tym, dlaczego nie warto odpuszczać dzieciom matematyki, mówi Andrzej Pieńkowski z fundacji Katalyst Education, tworzącej wideolekcje w ramach projektu Pi-stacja.
-
"My mamy urlop na żądanie. Nastolatki - wagary"
- Starsi uczniowie powinni mieć przestrzeń na to, żeby sporadycznie skorzystać z okazji i urwać się z kolegami ze szkoły. Pójść na wagary po to, aby pozbyć się poczucia, że ich czas jest mocno ustrukturyzowany i kontrolowany przez dorosłych - o wagarach w czasach dzienników online mówi pedagożka Iga Kazimierczyk.
-
Wycinek okręgu? Nie istnieje, ale wiemy jak policzyć wycinek koła [wzór na wycinek koła]
Jak obliczyć wycinek okręgu? Niestety, ale w praktyce nie jest to możliwe. Dzięki odpowiednim wzorom lub pomocy kalkulatora obliczysz za to wycinek koła. To proste, ale czasem łatwo się pomylić: koło to nie to samo co okrąg!
-
"Pan Tadeusz": plan wydarzeń - jak go napisać? Podpowiadamy!
Najbardziej kojarząca się ze szkołą lektura, przez jednych lubiana, przez innych znienawidzona, to "Pan Tadeusz". Plan wydarzeń tej epopei może być bardzo przydatny, zwłaszcza w przygotowaniach do sprawdzianów podsumowujących lekturę czy egzaminów maturalnych. Podpowiadamy, jak napisać plan wydarzeń w "Panu Tadeuszu".
-
"Quo vadis": plan wydarzeń pomoże przypomnieć sobie lekturę
Jedną z lektur, którą powinien poznać każdy uczeń, jest "Quo vadis". Plan wydarzeń tej powieści historycznej może stanowić duże ułatwienie w przygotowaniu do lekcji bądź sprawdzianu. Dlatego podpowiadamy, jak napisać plan wydarzeń "Quo vadis".
-
Tematy rozprawek maturalnych 2022. Co może czekać maturzystów na poziomie podstawowym?
Jakie będą tematy rozprawek maturalnych w 2022 r.? Dłuższa wypowiedź pisemna jest bardzo mocno punktowana. To od niej w dużej mierze zależy ostateczny rezultat na egzaminie dojrzałości z ojczystego języka.
-
Chłopiec z ogonem ma już 16 lat. Przestał go ukrywać
Szesnaście lat temu w Nepalu przyszedł na świat Deshant Adhikari. Dziecko nie było typowym noworodkiem, bo z jego dolnej części pleców wystawała nietypowa narośl. Z biegiem lat przeobraziła się ona w owłosiony ogon, która przysporzyła dziecku wielu kompleksów. Dziś 16-latek nie ukrywa już nietypowej części ciała.
-
"W pustyni i w puszczy": plan wydarzeń - jak go napisać? Podpowiadamy!
Jedną z obowiązkowych lektur w szkole podstawowej jest "W pustyni i w puszczy". Plan wydarzeń sporządzony na jej podstawie może być doskonałą pomocą w przygotowaniu do lekcji, podczas których lektura będzie omawiana, bądź też do sprawdzianu ją podsumowującego. Sprawdzamy, jak napisać plan wydarzeń "W pustyni i w puszczy".
-
Ile trzeba mieć procent, żeby zdać maturę podstawową lub rozszerzoną? Odpowiadamy!
''Ile trzeba mieć procent, żeby zdać maturę?'' to jedno z najczęściej zadawanych pytań co roku w okolicach maja. Sprawdzamy, do jakich egzaminów trzeba podejść w 2022 roku i jaki wynik uzyskać, by zdać maturę.
-
Lektury obowiązkowe - matura 2022: co tegoroczny maturzysta powinien znać?
''Lektury obowiązkowe matura 2022'' to jedna z częściej wpisywanych w wyszukiwarkę fraz ostatnimi czasy. Nic dziwnego, egzamin dojrzałości zbliża się wielkimi krokami, a znajomość lektur może okazać się kluczowa podczas matury z języka polskiego. Sprawdzamy więc, jakie lektury abiturient powinien obowiązkowo znać.