Wczytywanie...

Najnowsze artykuły

 • Nauczyciel Roku 2021: Uczmy dzieci empatii i dawajmy im siłę

  Nauczyciel Roku 2021: Uczmy dzieci empatii i dawajmy im siłę

  - Na swoich lekcjach nie robię wykładu, podczas którego uczniowie w sposób bierny przyglądają się mi, notują, uzupełniają tylko karty pracy, wypełniają kartkówki, różnego rodzaju tabele. Bliższa jest mi koncepcja lekcji jako rozmowy z uczniami - o swojej pracy w liceum mówi Nauczyciel Roku 2021, Dariusz Martynowicz, polonista uczący w Małopolskiej Szkole Gościnności w Myślenicach.

  Joanna Biszewska
 • "Syn w VII klasie usłyszał na religii, że choroby są karą za straszne grzechy"

  "Syn w VII klasie usłyszał na religii, że choroby są karą za straszne grzechy"

  Siódmoklasiści usłyszeli na religii, że zwierzęta nie czują i są jak rośliny, a chłopiec, któremu umarł tata, dowiedział się od katechetki, że tata nie poszedł do nieba, bo mógł być grzeszny. Pedagog: - Treści poruszane i przekazywane na wszystkich lekcjach, w tym na religii, nie mogą zakłócać rozwoju psychicznego dzieci.

  Joanna Biszewska
 • "Syn w ósmej klasie w tygodniu miał osiem sprawdzianów z całego poprzedniego roku"

  "Syn w ósmej klasie w tygodniu miał osiem sprawdzianów z całego poprzedniego roku"

  Dopóki rodzice będą przesiadywać z dziećmi godzinami nad pracami domowymi, w szkołach niewiele się zmieni. Dzieci będą przemęczone, będą funkcjonować w stresie, a nadmiar kartkówek, sprawdzianów, testów odbije się na rodzinnych relacjach. - Jeśli chcemy zmiany, powinniśmy działać - namawia nauczyciel, dr Mikołaj Marcela, autor książek o edukacji.

  Joanna Biszewska
 • Seksuolog: Jedna z moich pacjentek usłyszała od nauczycielki, że wygląda jak truposz

  Seksuolog: Jedna z moich pacjentek usłyszała od nauczycielki, że wygląda jak truposz

  - Wychowujemy dziewczynki w ogromnym poczuciu winy za to, że fizycznie i cieleśnie są kobietami. To się zaczyna od przedszkola. Dziewczynom mówi się, że mają siedzieć ze złączonymi nogami. Chłopcy mogą siedzieć rozkraczeni - o tym, że uczennicom w szkołach można mniej, mówi Michał Pozdał, psychoterapeuta i seksuolog, autor książki "Kobieta Świadoma".

  Joanna Biszewska
 • Kalkulator ułamków. Jak skutecznie nauczyć dziecko działań na ułamkach?

  Kalkulator ułamków. Jak skutecznie nauczyć dziecko działań na ułamkach?

  Kalkulator ułamków jest narzędziem ułatwiającym wykonywanie działań mnożenia, dzielenia, dodawania i odejmowania ułamków. Niemniej jednak można go wykorzystywać tylko jako pomoc naukową, gdyż uczniowie powinni opanować umiejętność samodzielnego wykonywania tych operacji. Jak im to ułatwić?

  M. Wołoszyn
 • Trener, nauczyciel wuefu: Każdy z nas zna kogoś, kto ma traumę związaną ze sportem

  Trener, nauczyciel wuefu: Każdy z nas zna kogoś, kto ma traumę związaną ze sportem

  - Myślę, że większość z nas pamięta, kiedy ktoś z klasy został wyśmiany przez nauczyciela za to, że nie potrafi przeskoczyć przez kozła. Jakby było przyzwolenie na to, że żeby zrobić z kogoś zawodnika, to trzeba go złamać. Nie gnębi się dzieci, które są w dobrej sytuacji życiowej, to się nie udaje. Łatwiej jest znęcać się nad słabszymi - o przemocy psychicznej w polskim sporcie młodzieżowym mówi były zawodnik, trener, nauczyciel wuefu w szkole średniej w mieście wojewódzkim.

  Joanna Biszewska
 • Uczniowie wypisują się z religii. "Po komunii w IV klasie przybywa bezbożników"

  Uczniowie wypisują się z religii. "Po komunii w IV klasie przybywa bezbożników"

  Po trzeciej klasie uczniowie wykruszają się z lekcji religii. Są po komunii, rodzice już nie cisną, aby chodzili. Mogliby iść na etykę, ale nie wszystkie szkoły organizują zajęcia, a nawet, jeśli etyka jest w szkole, wolą posiedzieć w tym czasie na świetlicy. Jaki jest sens, aby utrzymywać religię i etykę w szkole? Nauczycielka: Warto, żeby chodzili, ocena liczy się do średniej.

  Joanna Biszewska
 • Rodzice ślęczą nad pracami domowymi. "Żyły sobie wypruwam, a wam się nawet uczyć nie chce"
 • Do jakiej szkoły wrócą dzieci? "Znowu będą pytać, czy mogą iść do toalety, napić się wody"
 • Podczas gdy wszyscy narzekali, dzieci z Sieprawia stworzyły podręcznik do fizyki. "Sami decydowali, za co chcą być odpowiedzialni"

  Podczas gdy wszyscy narzekali, dzieci z Sieprawia stworzyły podręcznik do fizyki. "Sami decydowali, za co chcą być odpowiedzialni"

  W Sieprawiu, w niewielkiej miejscowości w powiecie myślenickim, powstał niezwykły podręcznik do fizyki. Stworzyli go uczniowie podstawówki podczas miesięcy nauki zdalnej. O tym, jak sprawić, aby uczniowie pokochali fizykę, opowiada młoda nauczycielka tego przedmiotu, Dorota Kurek. - Paradoksalnie nasz projekt łatwiej było przeprowadzić zdalnie niż stacjonarnie w szkole - mówi.

  Joanna Biszewska