Wczytywanie...

Najnowsze artykuły

 • Ministrze edukacji, nie chcemy powrotu do szkoły, w której najważniejsza jest karność i posłuszeństwo
 • Dzierganie, lutowanie, smażenie. Lubiliście chodzić na lekcje ZPT?
 • 'Przepisz to, nie oddasz pani tych bohomazów'. Po co pomagamy dzieciom w pracach domowych?
 • 'Patrzą w dziennik, widzą piątki i od razu czują się lepiej'. Rodzice kochają oceny
 • W szkołach marnują czas. 'Po co słuchać na lekcjach. I tak będą to mieli na korkach'

  W szkołach marnują czas. "Po co słuchać na lekcjach. I tak będą to mieli na korkach"

  - Żeby dobrze zdać nową maturę, trzeba wiedzieć, jak pracować z naukowymi tekstami źródłowymi, jak analizować dane, wyciągać wnioski. A tego się w naszych szkołach nie uczy - o tym, że komunikacja między nauczycielami różnych przedmiotów bardzo pomogłaby uczniom i uczennicom mówi nauczycielka biologii i chemii, Angelika Apanowicz.

  Joanna Biszewska
 • Jeszcze żarty czy już przemoc? 'Wiesz, że jesteś największą odklejką klasową'

  Jeszcze żarty czy już przemoc? "Wiesz, że jesteś największą odklejką klasową"

  - Wyłapują u innych charakterystyczne miny, gestykulację, sposób mówienia podczas odpowiedzi przy tablicy, ruchy językiem w buzi podczas rysowania. Przedrzeźniają w sposób karykaturalny. I wszystko to jest upchnięte w definicję żartu - o "miękkiej" szkolnej przemocy mówi psycholożka szkolna, która pracuje w szkole podstawowej z dziećmi z klas od szóstych do ósmych.

  Joanna Biszewska
 • W szkole trzeba być posłusznym. 'A ty co, niemowa jesteś czy głuchy?'

  W szkole trzeba być posłusznym. "A ty co, niemowa jesteś czy głuchy?"

  - Relacja uczeń - nauczyciel to relacja poddańcza, w której dziecko nie za wiele ma do powiedzenia. Musi za to realizować polecenia. Może się odzywać, ale tylko wtedy, kiedy dostanie na to zgodę. Z dr Mikołajem Marcelą, autorem książki "Patoposłuszeństwo. Jak szkoła, rodzina i państwo uczą nas bezradności i co z tym zrobić?" rozmawiamy o tym, że w szkole jest coś ważniejszego od posłuszeństwa i dyscypliny.

  Joanna Biszewska
 • Oceny uzależniają. 'Sztucznie wygenerowana skala, na pewno nie na potrzeby dziecka'

  Oceny uzależniają. "Sztucznie wygenerowana skala, na pewno nie na potrzeby dziecka"

  - Zero punktów. To czasami jedyna informacja. Dziecko już nie dowiaduje się, co zrobiło źle. Widzi tylko, że jest przekreślone. W szkole nawet nie ma czasu na to, żeby wytłumaczyć dziecku, dlaczego jest zero - o tym, że edukacja mogłaby być fascynującą drogą - mówi dr Zuzanna Jastrzębska-Krajewska, autorka bloga Pani Zuzia doktorka od edu matematycznej dzieci.

  Joanna Biszewska
 • Punkty minusowe z zachowania za bluzkę na ramiączkach. 'To jest karygodne'

  Punkty minusowe z zachowania za bluzkę na ramiączkach. "To jest karygodne"

  - Chcemy wychowywać dzieci tak, aby potrafiły samodzielnie podejmować decyzje, ale w tym samy czasie dajemy im nagany za to, że mają różowe paznokcie, fluid na buzi, koszulkę na ramiączkach, zbyt krótką spódnicę - psycholog Julia Izmalkowa mówi o tym, że dziecko nie musi spełniać wszystkich naszych oczekiwań.

  Joanna Biszewska
 • Szkolna przerwa. 'Nie wyjdziecie z klasy, póki nie posprzątacie w szafkach'
 • Opis przyrody w 'Panu Tadeuszu'. Opisy jako integralna część mickiewiczowskiej epopei

  Opis przyrody w "Panu Tadeuszu". Opisy jako integralna część mickiewiczowskiej epopei

  Opis przyrody w "Panu Tadeuszu" stanowi integralną część epopei. Już w inwokacji autor odwołuje się do pozostającego w jego pamięci krajobrazu litewskiego, który jest ważną częścią jego osobistych, dziecięcych wspomnień. W tekście pojawia się jeszcze więcej fragmentów, pozwalających czytelnikowi bardzo szczegółowo wyobrazić sobie miejsca, w których rozgrywa się akcja poematu. Opisy przyrody doskonale łączą kolejne wątki utworu i pozwalają choć na chwilę oderwać się od trudnych tematów narodowych podejmowanych przez Adama Mickiewicza.

  Małgorzata Wołoszyn
 • Biurko dla dziecka. Jak wybrać odpowiedni mebel dla naszego dziecka?

  Biurko dla dziecka. Jak wybrać odpowiedni mebel dla naszego dziecka?

  Biurko dla dziecka pojawia się wcześniej czy później, w każdym domu. Przeważnie dzieje się to kiedy maluch rozpoczyna swoją przygodę ze szkołą. Wówczas wyposażony w podręczniki, książki i zeszyty rusza w swoją edukacyjną podróż. Jasne jest jednak, że na naukę i odrabianie lekcji będzie musiał poświęcić sporo czasu w domu. Aby proces edukacyjny odbywał się w odpowiednich warunkach, warto zorganizować dziecku kącik, w którym najważniejszą rolę odgrywać będzie właśnie biurko. Jakie biurko wybrać?

  Małgorzata Wołoszyn
 • 'Uczniowie chuchają i dmuchają na nauczycieli emerytów. Wiedzą, że albo oni, albo nikt'
 • Monolog Kordiana na Mont Blanc - interpretacja fragmentu 'Kordiana' Juliusza Słowackiego

  Monolog Kordiana na Mont Blanc - interpretacja fragmentu "Kordiana" Juliusza Słowackiego

  Monolog Kordiana na Mont Blanc to bodaj najważniejsza scena dramatu Julisza Słowackiego pod tytułem "Kordian". Utwór powstawał podczas pobytu Słowackiego w Szwajcarii. Tam widział on Mont Blanc na żywo i właśnie na szczycie tej góry umieścił ważny fragment swojego dzieła. "Kordian" skupia się na przedstawieniu przemiany duchowej tytułowego bohatera. Początkowo ukazany jest on jako młodzieniec uwikłany w beznadziejne uczucie do starszej kobiety, by na końcu odnaleźć sens życia w powierzeniu go sprawom narodowym.

  Małgorzata Wołoszyn
 • Co do szkoły 2022? W sklepach pojawiło się parę hitów

  Co do szkoły 2022? W sklepach pojawiło się parę hitów

  Zbliżające się rozpoczęcie roku szkolnego jest ważnym wydarzeniem dla każdego dziecka. Jednak zanim się zacznie, to warto zaopatrzyć się we wszystkie niezbędne artykuły szkolne. Przygotowaliśmy dla was ciekawe propozycje, żeby pomóc szkolnej wam i waszemu dziecku w skompletowaniu wyprawki.

  Helena Dziekońska
 • 'Mały Książę': motywy literackie w lekturze

  "Mały Książę": motywy literackie w lekturze

  "Mały Książę" motywy literackie przemyca na każdym kroku. W tej wyjątkowej opowieści znajdziemy wiele wątków i alegorii. Treść "Małego Księcia" jest wielopłaszczyznowa. Pozwala czytelnikowi śledzić losy chłopca, który podróżuje między planetami i zdobywa doświadczenia, które pozwalają mu dojrzeć, odnaleźć sens przyjaźni i miłości.

  Małgorzata Wołoszyn
 • Opis dworku w Soplicowie, czyli jeden z najważniejszych motywów w 'Panu Tadeuszu'

  Opis dworku w Soplicowie, czyli jeden z najważniejszych motywów w "Panu Tadeuszu"

  Opis dworku w Soplicowie przywodzi nam na myśl mityczną Arkadię - krainę spokoju i wiecznej szczęśliwości, gdzie życie toczy się własnym rytmem. Mieszkańcy rytm swoich zajęć regulują zgodnie z tempem wschodów i zachodów słońca. Oddają się przy tym przyjemnym zajęciom: polowaniom, grzybobraniom, biesiadowaniu. Atmosfera panująca w Soplicowie przywołuje skojarzenia ze swoistym rajem na ziemi.

  Małgorzata Wołoszyn
 • Motywy literackie w 'Lalce' Bolesława Prusa

  Motywy literackie w "Lalce" Bolesława Prusa

  Motywy w "Lalce" Bolesław Prusa pojawiają się równie często, jak w innych powieściach. Dzieje się tak, ponieważ motywy stanowią odwołanie do funkcjonujących już w kulturze i literaturze wzorców, które są nam znane, a przez to łatwiej trafiają do naszej świadomości. W "Lalce" znajdziemy oprócz motywu niespełnionej miłości Wokulskiego do Izabeli, także ciekawie ukazany na przykładzie Warszawy motyw miasta, czy motyw lalki, który można interpretować na wiele różnych sposobów.

  Małgorzata Wołoszyn
 • Stanie w kącie, przepisywanie książek, kiedyś chłosta. Czy karanie dzieci ma jeszcze sens?
 • 'Ci z paskami będą pracować u tych trójkowych'

  "Ci z paskami będą pracować u tych trójkowych"

  A gdyby tak na zakończenie roku szkolnego wszystkie dzieci zostały nagrodzone? Za koleżeńskość, za osiągi sportowe, za niebanalne rysunki, za uprzejmość, za fajne żarty, za świetną frekwencję, za zwinność, itd. Czujni wychowawcy docenią i zauważą wszystkie dzieci, nie tylko te "paskowe".

  Joanna Biszewska
 • Dzielimy dzieci na humanistów i ścisłowców. 'To jest wygodne. Pójść na skróty i spisać dzieci na straty'

  Dzielimy dzieci na humanistów i ścisłowców. "To jest wygodne. Pójść na skróty i spisać dzieci na straty"

  - Nie każdy jest Einsteinem i nie każdy jest uzdolniony matematycznie. Co nie oznacza, że nie trzeba podejmować wyzwań. To nie jest wina dziecka, że ma braki w matematyce, tylko tego, że tempo nauczania nie jest dopasowane do potrzeb - o tym, dlaczego nie warto odpuszczać dzieciom matematyki, mówi Andrzej Pieńkowski z fundacji Katalyst Education, tworzącej wideolekcje w ramach projektu Pi-stacja.

  Joanna Biszewska
 • 'My mamy urlop na żądanie. Nastolatki - wagary'

  "My mamy urlop na żądanie. Nastolatki - wagary"

  - Starsi uczniowie powinni mieć przestrzeń na to, żeby sporadycznie skorzystać z okazji i urwać się z kolegami ze szkoły. Pójść na wagary po to, aby pozbyć się poczucia, że ich czas jest mocno ustrukturyzowany i kontrolowany przez dorosłych - o wagarach w czasach dzienników online mówi pedagożka Iga Kazimierczyk.

  Joanna Biszewska
 • Wycinek okręgu? Nie istnieje, ale wiemy jak policzyć wycinek koła [wzór na wycinek koła]
 • 'Pan Tadeusz': plan wydarzeń - jak go napisać? Podpowiadamy!

  "Pan Tadeusz": plan wydarzeń - jak go napisać? Podpowiadamy!

  Najbardziej kojarząca się ze szkołą lektura, przez jednych lubiana, przez innych znienawidzona, to "Pan Tadeusz". Plan wydarzeń tej epopei może być bardzo przydatny, zwłaszcza w przygotowaniach do sprawdzianów podsumowujących lekturę czy egzaminów maturalnych. Podpowiadamy, jak napisać plan wydarzeń w "Panu Tadeuszu".

  KatK
 • 'Quo vadis': plan wydarzeń pomoże przypomnieć sobie lekturę

  "Quo vadis": plan wydarzeń pomoże przypomnieć sobie lekturę

  Jedną z lektur, którą powinien poznać każdy uczeń, jest "Quo vadis". Plan wydarzeń tej powieści historycznej może stanowić duże ułatwienie w przygotowaniu do lekcji bądź sprawdzianu. Dlatego podpowiadamy, jak napisać plan wydarzeń "Quo vadis".

  KatK
 • Tematy rozprawek maturalnych 2022. Co może czekać maturzystów na poziomie podstawowym?
 • Chłopiec z ogonem ma już 16 lat. Przestał go ukrywać

  Chłopiec z ogonem ma już 16 lat. Przestał go ukrywać

  Szesnaście lat temu w Nepalu przyszedł na świat Deshant Adhikari. Dziecko nie było typowym noworodkiem, bo z jego dolnej części pleców wystawała nietypowa narośl. Z biegiem lat przeobraziła się ona w owłosiony ogon, która przysporzyła dziecku wielu kompleksów. Dziś 16-latek nie ukrywa już nietypowej części ciała.

  EW
 • 'W pustyni i w puszczy': plan wydarzeń - jak go napisać? Podpowiadamy!

  "W pustyni i w puszczy": plan wydarzeń - jak go napisać? Podpowiadamy!

  Jedną z obowiązkowych lektur w szkole podstawowej jest "W pustyni i w puszczy". Plan wydarzeń sporządzony na jej podstawie może być doskonałą pomocą w przygotowaniu do lekcji, podczas których lektura będzie omawiana, bądź też do sprawdzianu ją podsumowującego. Sprawdzamy, jak napisać plan wydarzeń "W pustyni i w puszczy".

  KatK
 • Ile trzeba mieć procent, żeby zdać maturę podstawową lub rozszerzoną? Odpowiadamy!
 • Lektury obowiązkowe - matura 2022: co tegoroczny maturzysta powinien znać?

  Lektury obowiązkowe - matura 2022: co tegoroczny maturzysta powinien znać?

  ''Lektury obowiązkowe matura 2022'' to jedna z częściej wpisywanych w wyszukiwarkę fraz ostatnimi czasy. Nic dziwnego, egzamin dojrzałości zbliża się wielkimi krokami, a znajomość lektur może okazać się kluczowa podczas matury z języka polskiego. Sprawdzamy więc, jakie lektury abiturient powinien obowiązkowo znać.

  KatK