Najnowsze artykuły
-
"Ci z paskami będą pracować u tych trójkowych"
A gdyby tak na zakończenie roku szkolnego wszystkie dzieci zostały nagrodzone? Za koleżeńskość, za osiągi sportowe, za niebanalne rysunki, za uprzejmość, za fajne żarty, za świetną frekwencję, za zwinność, itd. Czujni wychowawcy docenią i zauważą wszystkie dzieci, nie tylko te "paskowe".
-
Zajęcia na strzelnicy, lekcje o żołnierzach wyklętych. Co jeszcze zmieni się w szkołach od września?
Zamiast wiedzy o społeczeństwie uczniowie będą mieli Historię i teraźniejszość. Na nowym przedmiocie nauczą się o żołnierzach niezłomnych, Janie Pawle II, o ideologiach i nazizmie. Będą zajęcia na strzelnicy, a każdy absolwent szkoły średniej powinien strzelać z broni krótkiej i długiej. Co jeszcze zmieni się w szkołach w roku szkolnym 2022/2023? Podsumowujemy.
-
Nastolatkowie uratowali 3-letnie dziecko. "W krzakach leżał pijany ojciec"
Czterej nastolatkowie z Leszczyn (województwo śląskie) błyskawicznie zainterweniowali w sprawie 3-letniego chłopca. W drodze do sklepu usłyszeli głośny płacz dziecka dobiegający z zarośli. Okazało się, że maluch nie był sam. Obok leżał pijany ojciec.
-
Jak obliczyć pole i obwód koła? Kalkulator pola, obwodu i promienia koła
W jaki sposób wskazać obwód koła lub promień okręgu i jak obliczyć pole koła? Kalkulator online bardzo pomoże w szybkim uporaniu się z tym problemem. Liczenie pola czy obwodu koła nie powinno już być problemem.
-
Kalkulator procentowy. Jak obliczyć ile to procent? Obliczanie procentów
Kalkulator procentowy online to nowoczesne narzędzie, które bardzo ułatwia wiele codziennych obliczeń. Dzięki niemu wiele tradycyjnych kalkulatorów może pójść w odstawkę. Jak szybko obliczyć ile to procent? Podpowiadamy.
-
"Dwa miesiące wakacji i jeszcze mało?". Nauczycielka: W obawie przed linczem nie mówimy, że pracujemy w szkole
- Możemy iść pracować na kasę. Tylko to nie działa w dwie strony. Nauczycielka może zostać kasjerką w każdym momencie, ale kasjerka nauczycielką niekoniecznie - o realiach pracy i zarobkach w szkołach mówi nauczycielka nauczania początkowego, autorka kanału nauczycielka.i.pies.
-
Gatunki inwazyjne: czemu mogą być problemem? Jakie są gatunki inwazyjne w Polsce?
Gatunki inwazyjne to napływowe gatunki fauny i flory, które mają bardzo dużą zdolność do szybkiego rozprzestrzeniania się. Ich napływ prowadzi do wypierania gatunków autochtonicznych.
-
Rodzaje literackie - liryka, epika, dramat... Dowiedz się, co warto wiedzieć na ich temat
Rodzaje literackie pomagają usystematyzować literaturę, tak aby można ją było analizować lub szybciej odnaleźć konkretny tytuł. Sprawdź z nami główne rodzaje literackie i dowiedz się, czym się różnią i jakie mają cechy wspólne.
-
Ożywienie - co to jest i czym się różni od uosobienia? Podpowiadamy
Ożywienie - co to jest i jak funkcjonuje w literaturze i poezji? Sprawdź z nami definicję i przykłady ważnych pojęć, które mogą pojawić się na teście lub paść przy tablicy.
-
Onomatopeja: co to jest dźwiękonaśladownictwo? Definicja i przykłady
Co to jest onomatopeja? To pytanie może pojawić się na teście lub przy tablicy podczas lekcji języka polskiego. Czym jest dźwiękonaśladownictwo i jakie znamy przykłady onomatopei w poezji?
-
"Dokuczają mojej córce z powodu imienia. Mówią, że jest babcine"
-
Lekarka ją wyśmiała. Młoda matka wykonała badania prywatnie, zostało jej 9 miesięcy życia
-
Niemowlę płakało w pociągu. W pewnej chwili młody chłopak wstał i krzyknął: Ucisz w końcu tego bachora [List]
-
Dziecko ze związku siostry z bratem żyło tylko dwie godziny. Miało "ciężką wrodzoną rybią łuskę"
-
Kupiła dziecku złoty smoczek i kąpie je w mleku z miodem. Utrzymują się z zasiłków
- Ida Nowakowska o warunkach, w jakich mieszka z rodziną: Nie muszę "mieć", żeby "żyć"
- Dziecko urodziło się z czterema rękami i nogami. Ludzie wierzą, że jest "reinkarnacją bogini"
- Pięć tysięcy złotych mandatu za spacer z dzieckiem po chodniku. Tyle grozi rodzicom według kodeksu
- Krzyk i bezsenne noce? Ten czas w życiu dziecka nie musi tak wyglądać
- Znany tata z TikToka: "Nie dziwi mnie, że ludziom się nie chce robić dzieci, żeby je hodować"
-
"Każdy mnie unikał. Miałem myśli samobójcze". Powstała przestrzeń, w której młodzież LGBT+ może czuć się bezpiecznie
Według raportu "Sytuacja społeczna osób LGBTA w Polsce" przygotowanego przez Kampanię Przeciw Homofobii trzy czwarte młodzieży LGBT+ deklaruje, że miewa myśli samobójcze, a 65 proc. doświadczyło przemocy werbalnej. Grupa Stonewall uruchomiła kampanię "Bal", która ma wesprzeć młode osoby LGBT+. W jej ramach powstała m.in. specjalna grupa na Discordzie, która ma służyć za bezpieczną przestrzeń do wymiany doświadczeniami.
-
Dzielimy dzieci na humanistów i ścisłowców. "To jest wygodne. Pójść na skróty i spisać dzieci na straty"
- Nie każdy jest Einsteinem i nie każdy jest uzdolniony matematycznie. Co nie oznacza, że nie trzeba podejmować wyzwań. To nie jest wina dziecka, że ma braki w matematyce, tylko tego, że tempo nauczania nie jest dopasowane do potrzeb - o tym, dlaczego nie warto odpuszczać dzieciom matematyki, mówi Andrzej Pieńkowski z fundacji Katalyst Education, tworzącej wideolekcje w ramach projektu Pi-stacja.
-
"My mamy urlop na żądanie. Nastolatki - wagary"
- Starsi uczniowie powinni mieć przestrzeń na to, żeby sporadycznie skorzystać z okazji i urwać się z kolegami ze szkoły. Pójść na wagary po to, aby pozbyć się poczucia, że ich czas jest mocno ustrukturyzowany i kontrolowany przez dorosłych - o wagarach w czasach dzienników online mówi pedagożka Iga Kazimierczyk.
-
Wycinek okręgu? Nie istnieje, ale wiemy jak policzyć wycinek koła [wzór na wycinek koła]
Jak obliczyć wycinek okręgu? Niestety, ale w praktyce nie jest to możliwe. Dzięki odpowiednim wzorom lub pomocy kalkulatora obliczysz za to wycinek koła. To proste, ale czasem łatwo się pomylić: koło to nie to samo co okrąg!
-
"Pan Tadeusz": plan wydarzeń - jak go napisać? Podpowiadamy!
Najbardziej kojarząca się ze szkołą lektura, przez jednych lubiana, przez innych znienawidzona, to "Pan Tadeusz". Plan wydarzeń tej epopei może być bardzo przydatny, zwłaszcza w przygotowaniach do sprawdzianów podsumowujących lekturę czy egzaminów maturalnych. Podpowiadamy, jak napisać plan wydarzeń w "Panu Tadeuszu".
-
"Quo vadis": plan wydarzeń pomoże przypomnieć sobie lekturę
Jedną z lektur, którą powinien poznać każdy uczeń, jest "Quo vadis". Plan wydarzeń tej powieści historycznej może stanowić duże ułatwienie w przygotowaniu do lekcji bądź sprawdzianu. Dlatego podpowiadamy, jak napisać plan wydarzeń "Quo vadis".
-
Tematy rozprawek maturalnych 2022. Co może czekać maturzystów na poziomie podstawowym?
Jakie będą tematy rozprawek maturalnych w 2022 r.? Dłuższa wypowiedź pisemna jest bardzo mocno punktowana. To od niej w dużej mierze zależy ostateczny rezultat na egzaminie dojrzałości z ojczystego języka.
-
Chłopiec z ogonem ma już 16 lat. Przestał go ukrywać
Szesnaście lat temu w Nepalu przyszedł na świat Deshant Adhikari. Dziecko nie było typowym noworodkiem, bo z jego dolnej części pleców wystawała nietypowa narośl. Z biegiem lat przeobraziła się ona w owłosiony ogon, która przysporzyła dziecku wielu kompleksów. Dziś 16-latek nie ukrywa już nietypowej części ciała.
-
"W pustyni i w puszczy": plan wydarzeń - jak go napisać? Podpowiadamy!
Jedną z obowiązkowych lektur w szkole podstawowej jest "W pustyni i w puszczy". Plan wydarzeń sporządzony na jej podstawie może być doskonałą pomocą w przygotowaniu do lekcji, podczas których lektura będzie omawiana, bądź też do sprawdzianu ją podsumowującego. Sprawdzamy, jak napisać plan wydarzeń "W pustyni i w puszczy".
-
Ile trzeba mieć procent, żeby zdać maturę podstawową lub rozszerzoną? Odpowiadamy!
''Ile trzeba mieć procent, żeby zdać maturę?'' to jedno z najczęściej zadawanych pytań co roku w okolicach maja. Sprawdzamy, do jakich egzaminów trzeba podejść w 2022 roku i jaki wynik uzyskać, by zdać maturę.
-
Lektury obowiązkowe - matura 2022: co tegoroczny maturzysta powinien znać?
''Lektury obowiązkowe matura 2022'' to jedna z częściej wpisywanych w wyszukiwarkę fraz ostatnimi czasy. Nic dziwnego, egzamin dojrzałości zbliża się wielkimi krokami, a znajomość lektur może okazać się kluczowa podczas matury z języka polskiego. Sprawdzamy więc, jakie lektury abiturient powinien obowiązkowo znać.
-
Lektury z gwiazdką na maturze 2022. Które z dzieł trzeba powtórzyć przed egzaminem maturalnym?
Lektury z gwiazdką - matura 2022. ''Lalka'', ''Dziady'', a może ''Potop''? Co roku przed maturą z języka polskiego trwa typowanie dzieł, które mogą pojawić się na egzaminie. Z pewnością maturzyści powinni odświeżyć sobie tzw. ''lektury z gwiazdką''.
-
Julian Tuwim - wiersze dla małych i dużych. Czy pamiętasz najpopularniejsze z nich?
Wiersze Juliana Tuwima to uniwersalne przesłanie zarówno dla dzieci jak i dorosłych. Zapraszamy na przegląd najpiękniejszych tekstów prawdziwego "księcia wśród poetów".
-
Terapeuta uzależnień: Rodzicom mówi, że lufka jest kolegi. Ma 15 lat, przypala od trzech
- Rodzice myślą, że jak dziecko ma mnóstwo zajęć, to już nie ma przestrzeni na to, żeby głupie pomysły przychodziły do głowy. A tak naprawdę nie trzeba nawet wychodzić z domu, żeby zamówić narkotyki. Przewalutowują swoje pieniądze na kryptowaluty, wchodzą do dark webu, zamawiają narkotyki, jakie tylko chcą. Dark-kurier wrzuca paczkę przez ogrodzenie - o tym, jak rozmawiać z dziećmi o używkach, mówi Robert Rejniak, terapeuta uzależnień.
-
Dzieci z Ukrainy będą zdawać egzaminy. Nauczycielka: Jeden z uczniów czyta polską literaturę, ładnie wymawia nasze "ł"
- Mam uczniów, którym jest wszystko obojętne. Są rozbici, tęsknią za swoim życiem w domu w Ukrainie. Przychodzą do szkoły i siedzą w telefonach. Wysyłają SMS-y do koleżanek i kolegów, nie interesuje ich to, co się dzieje na lekcjach. Są nieobecni - nauczycielka języka polskiego z Warszawy mówi o pracy w klasach, do których dołączyły dzieci z Ukrainy.
-
Pole trójkąta prostokątnego - prosty sposób na obliczenie pola trójkąta [wzór, ćwiczenia]
Jak obliczyć pole trójkąta prostokątnego? Zadania do rozwiązania z zakresu geometrii mogą pojawić się zarówno na sprawdzianie, jak i przy tablicy. Jak obliczyć pole trójkąta prostokątnego? Wszystkie informacje na ten temat znajdziesz poniżej.
-
Pole kwadratu z przekątnej - jak obliczyć w prosty sposób? Podpowiadamy!
''Oblicz pole kwadratu z przekątnej'' - tego typu zadanie może pojawić się na sprawdzianie lub uczeń może zostać poproszony o wyliczenie pola kwadratu z przekątnej przy tablicy. Jak poradzić sobie z takim wyzwaniem?
-
Pole koła - jak obliczyć? Jaki jest wzór na pole koła? Podpowiadamy
Pole koła - umiejętność obliczania pól figur geometrycznych to zadanie na poziomie szkoły podstawowej. Jak obliczyć pole koła i który wzór należy zastosować? O szczegółach piszemy poniżej.
-
Ranking szkół pomoże wybrać liceum? "Nauka w tych topowych to drogie korepetycje i kursy doszkalające"
- Mamy wpojone, że musimy się porównywać, wzajemnie oceniać. Już małe dzieci słyszą: "Zobacz, tamten jest taki głupi, a ma lepsze oceny od ciebie. Stać cię na więcej" - o tym, że publikowane w Polsce od lat rankingi wyników najlepszych szkół średnich są niesprawiedliwe i nieprzystosowane do realiów, mówi Robert Krool, prezes zarządu Fundacji LifeSkills, pedagog, mediator.
-
Droga Mleczna: w większości składa się z ciemnej materii. Czym jest i gdzie ją obserwować?
Droga Mleczna to galaktyka, w której centrum znajduje się Układ Słoneczny. Sprawdzamy, co warto o niej wiedzieć.
-
Pole prostokąta - jak obliczyć? Jaki wzór ma pole prostokąta? Podpowiadamy!
Pole prostokąta nie jest trudne do obliczenia. Podstawy geometrii dzieci poznają już na etapie szkoły podstawowej. Zadanie z prostokątem w roli głównej może pojawić się zarówno na sprawdzianie jak i podczas pytania przez nauczyciela przy tablicy. Wzór na pole prostokąta oraz przykładowe ćwiczenia prezentujemy poniżej.
-
Środki poetyckie: co to takiego, jakie mają funkcje i jak je rozpoznać?
Środki poetyckie, nazywane też środkami stylistycznymi, są elementem spotykanym głównie w literaturze, ale występują także w języku codziennym. Choć często się nimi posługujemy, nie zawsze zdajemy sobie sprawę z ich istnienia. Sprawdzamy, czym dokładnie są środki poetyckie, jaką pełnią funkcję i jak wyglądają.
-
Psychiatra o dziecięcej traumie: Misie dla oszołomionych dzieci to nieporadne, choć życzliwe gesty
"Jeśli weźmiesz piankową piłkę i ją ściśniesz, skręcisz i poddasz działaniu różnych sił, zawsze w końcu wróci do swojego pierwotnego kulistego kształtu. O tego rodzaju odporności myślą ludzie, mówiąc o dzieciach w obliczu traumy. Pławią się w myśleniu życzeniowym, że traumatyczny stres w magiczny sposób po dzieciach spłynie" - o traumach doświadczanych przez dzieci mówi psychiatra, dr Bruce Perry w książce "Co ci się przydarzyło? Rozmowy o traumie, odporności psychicznej i zdrowieniu".
-
Adresat listu - tradycyjna forma kontra nowa technologia. Jak poprawnie zaadresować list?
Adresat listu to odbiorca przesyłki listowej. Zastanawiasz się, jak wytłumaczyć nieoczywistą oczywistość dziecku, które pojęcie listu zna tylko z bajek? Kim jest adresat i gdzie należy wpisać dane takiej osoby? Podpowiadamy.
-
Drzewo genealogiczne rodziny - podróż w stronę wspomnień. Co powinno zawierać?
Drzewo genealogiczne rodziny to popularne zadanie domowe, które może być pretekstem do nostalgicznej podróży w przeszłość. Wszystko na temat tego niezwykłego projektu znajdziesz w poniższym artykule.
-
Szkolne absurdy. "Przynieśli dary dla dzieci z Ukrainy, dostali za to punkty dodatnie z zachowania"
- Uczniowie często mi opowiadają o tym, że kiedy piszą sprawdzian, ze stresu wypadają im włosy, a rano przed szkołą odczuwają silny ból głowy, brzucha. To pokazuje, że szkoła nie jest bezpieczną przestrzenią dla dzieci - dr Mikołaj Marcela, autor książki "Dlaczego szkoła cię wkurza i jak ją przetrwać", wykładowca Uniwersytetu Śląskiego, opowiada o tym, że teraz najważniejsza w szkołach jest edukacja wrażliwa na traumy. To nie może być miejsce, w którym się walczy o przetrwanie.
-
Nauczycielka o wypaleniu zawodowym: Niektórzy nie wytrzymują w szkole nawet roku
- Młodzi nauczyciele nie garną się do zawodu, wielu z nas zastanawia się nad zmianą pracy. Ci starsi są zrezygnowani i wypaleni, chcą jakoś dotrwać do emerytury i mieć już spokój. Wybiera się bierność. Schować głowę w pasek i się nie wychylać - nauczycielka opowiada o tym, że od 2019 r. czyli od momentu strajku nauczycieli, nastroje wśród kadry nauczycielskiej, z roku na rok, są coraz gorsze.
-
Jak napisać recenzję: garść praktycznych porad
Czasami stajemy przed dylematem, jak napisać recenzję. Choć pisanie recenzji kojarzy nam się głównie z zajęciem typowym dla krytyka filmowego, to jednak umiejętności tworzenia takich form literackich wymaga się często od uczniów szkół podstawowych i średnich. Sprawdzamy, czym jest recenzja i jak ją napisać.
-
Absurdy punktowego systemu oceny zachowania. "Minus 10 punktów za nieostre kredki w piórniku"
Szkoły podstawowe oceniają zachowanie dzieci za pomocą punktów. Za dobre uczynki dzieci dostają dodatnie punkty, za złe - ujemne. - Córka spóźniła się do szkoły, bo rano źle się czuła. Dostała pięć punktów ujemnych. Płakała - opowiada mama szóstoklasistki. - Podobne reguły obowiązują w zakładach karnych - mówi pedagog.
-
Rodzice zabierają dzieci ze szkół publicznych. "Syn chodzi do fajnej szkoły. To placówka dla majętnych"
Szkoły bombardowane reformami i zmianami ledwo zipią, nauczyciele odchodzą z placówek, bo mają dość chaosu. Rodzice szukają alternatywy, przenoszą dzieci do szkół pozasystemowych i prywatnych. Kolejna zmiana w postaci "lex Czarnek" sprawi, że publiczna edukacja równych szans będzie już tylko mitem.