Wczytywanie...

Najnowsze artykuły

 • "Syn w ósmej klasie w tygodniu miał osiem sprawdzianów z całego poprzedniego roku"

  "Syn w ósmej klasie w tygodniu miał osiem sprawdzianów z całego poprzedniego roku"

  Dopóki rodzice będą przesiadywać z dziećmi godzinami nad pracami domowymi, w szkołach niewiele się zmieni. Dzieci będą przemęczone, będą funkcjonować w stresie, a nadmiar kartkówek, sprawdzianów, testów odbije się na rodzinnych relacjach. - Jeśli chcemy zmiany, powinniśmy działać - namawia nauczyciel, dr Mikołaj Marcela, autor książek o edukacji.

  Joanna Biszewska
 • Seksuolog: Jedna z moich pacjentek usłyszała od nauczycielki, że wygląda jak truposz

  Seksuolog: Jedna z moich pacjentek usłyszała od nauczycielki, że wygląda jak truposz

  - Wychowujemy dziewczynki w ogromnym poczuciu winy za to, że fizycznie i cieleśnie są kobietami. To się zaczyna od przedszkola. Dziewczynom mówi się, że mają siedzieć ze złączonymi nogami. Chłopcy mogą siedzieć rozkraczeni - o tym, że uczennicom w szkołach można mniej, mówi Michał Pozdał, psychoterapeuta i seksuolog, autor książki "Kobieta Świadoma".

  Joanna Biszewska
 • Kalkulator ułamków. Jak skutecznie nauczyć dziecko działań na ułamkach?

  Kalkulator ułamków. Jak skutecznie nauczyć dziecko działań na ułamkach?

  Kalkulator ułamków jest narzędziem ułatwiającym wykonywanie działań mnożenia, dzielenia, dodawania i odejmowania ułamków. Niemniej jednak można go wykorzystywać tylko jako pomoc naukową, gdyż uczniowie powinni opanować umiejętność samodzielnego wykonywania tych operacji. Jak im to ułatwić?

  M. Wołoszyn
 • Trener, nauczyciel wuefu: Każdy z nas zna kogoś, kto ma traumę związaną ze sportem

  Trener, nauczyciel wuefu: Każdy z nas zna kogoś, kto ma traumę związaną ze sportem

  - Myślę, że większość z nas pamięta, kiedy ktoś z klasy został wyśmiany przez nauczyciela za to, że nie potrafi przeskoczyć przez kozła. Jakby było przyzwolenie na to, że żeby zrobić z kogoś zawodnika, to trzeba go złamać. Nie gnębi się dzieci, które są w dobrej sytuacji życiowej, to się nie udaje. Łatwiej jest znęcać się nad słabszymi - o przemocy psychicznej w polskim sporcie młodzieżowym mówi były zawodnik, trener, nauczyciel wuefu w szkole średniej w mieście wojewódzkim.

  Joanna Biszewska
 • Uczniowie wypisują się z religii. "Po komunii w IV klasie przybywa bezbożników"

  Uczniowie wypisują się z religii. "Po komunii w IV klasie przybywa bezbożników"

  Po trzeciej klasie uczniowie wykruszają się z lekcji religii. Są po komunii, rodzice już nie cisną, aby chodzili. Mogliby iść na etykę, ale nie wszystkie szkoły organizują zajęcia, a nawet, jeśli etyka jest w szkole, wolą posiedzieć w tym czasie na świetlicy. Jaki jest sens, aby utrzymywać religię i etykę w szkole? Nauczycielka: Warto, żeby chodzili, ocena liczy się do średniej.

  Joanna Biszewska
 • Rodzice ślęczą nad pracami domowymi. "Żyły sobie wypruwam, a wam się nawet uczyć nie chce"
 • Do jakiej szkoły wrócą dzieci? "Znowu będą pytać, czy mogą iść do toalety, napić się wody"
 • Podczas gdy wszyscy narzekali, dzieci z Sieprawia stworzyły podręcznik do fizyki. "Sami decydowali, za co chcą być odpowiedzialni"

  Podczas gdy wszyscy narzekali, dzieci z Sieprawia stworzyły podręcznik do fizyki. "Sami decydowali, za co chcą być odpowiedzialni"

  W Sieprawiu, w niewielkiej miejscowości w powiecie myślenickim, powstał niezwykły podręcznik do fizyki. Stworzyli go uczniowie podstawówki podczas miesięcy nauki zdalnej. O tym, jak sprawić, aby uczniowie pokochali fizykę, opowiada młoda nauczycielka tego przedmiotu, Dorota Kurek. - Paradoksalnie nasz projekt łatwiej było przeprowadzić zdalnie niż stacjonarnie w szkole - mówi.

  Joanna Biszewska
 • Polonista: "W dwa miesiące nie nadrobiliśmy zaległości. Ale to nie zniszczy nikomu życia"

  Polonista: "W dwa miesiące nie nadrobiliśmy zaległości. Ale to nie zniszczy nikomu życia"

  - Dorosły człowiek podczas mało ciekawego szkolenia online robi obiad. A od ucznia wymaga się, żeby przy rzeczach, które go średnio interesują, wysiedział, zrobił notatki i jeszcze się wspaniale tego nauczył. Na szczęście to tak nie działa, bo inaczej dzieci zatraciłyby swoje człowieczeństwo - o relacjach z uczniami po powrocie do szkoły po nauce zdalnej mówi polonista, autor wierszy i tekstów krytycznych Kacper Uss.

  Joanna Biszewska
 • Studenci wrócą na uczelnie pod pewnym warunkiem. Minister Czarnek komentuje
 • Uczniowie wypisują się z lekcji religii. Ks. Mądel: Przygotowanie nauczycieli pozostawia wiele do życzenia
 • Zombie Zoom. Matka 11-latki: "7 lekcji online, jedna po drugiej, kiedy skończy jest jak naćpana"

  Zombie Zoom. Matka 11-latki: "7 lekcji online, jedna po drugiej, kiedy skończy jest jak naćpana"

  "Nie liczmy na to, że lekcje na Zoomie będą tak skuteczne jak te prowadzone w klasie. Nie oczekujmy, że dzieci stłamszone w swoich pokojach, wpatrzone w ekran będą skoncentrowane i ambitne. To tak nie zadziała. Bardziej prawdopodobne jest to, że stracą motywację do nauki, zamieniając się w Zombie Zoom" - ostrzegał profesor z Harvardu pół roku temu. W jakiej kondycji są dzisiaj uczniowie?

  Joanna Biszewska
 • "Jądro ciemności" Josepha Conrada - streszczenie utworu
 • "Pan Tadeusz" Adama Mickiewicza - streszczenie. Wszystko, co musisz powtórzyć przed maturą

  "Pan Tadeusz" Adama Mickiewicza - streszczenie. Wszystko, co musisz powtórzyć przed maturą

  "Pan Tadeusz" - streszczenie tej narodowej epopei należy poprzedzić przywołaniem kilku kluczowych informacji. Poemat Adama Mickiewicza powstał na Litwie w latach 1832-1834. Utwór ten został napisany 13-zgłoskowym aleksandrynem polskim i składa się z 12 ksiąg, objaśnień poety oraz epilogu. Co warto wiedzieć o tej lekturze przed egzaminami?

  Aleksandra Rekowska
 • "Stepy akermańskie" Adama Mickiewicza - streszczenie i interpretacja lektury

  "Stepy akermańskie" Adama Mickiewicza - streszczenie i interpretacja lektury

  "Stepy akermańskie" to bodaj najbardziej znany wiersz należący do cyklu "Sonetów krymskich" Adama Mickiewicza. Wiersz po raz pierwszy został opublikowany w 1826 roku i był efektem podróży Mickiewicza po ziemiach wschodnich. Wiersz ten jest o tyle specyficzny, że mimo iż należy do cyklu sonetów krymskich, to wcale nie odnosi się do podróży na Krym. Został uznany za część cyklu ze względu na swoje podobieństwo kompozycyjne do pozostałych utworów tej serii.

  M. Wołoszyn
 • "Dżuma" Alberta Camusa - streszczenie. Najlepsze przygotowanie do matury

  "Dżuma" Alberta Camusa - streszczenie. Najlepsze przygotowanie do matury

  "Dżuma" - streszczenie. Znajomość lektur, w tym wydanej w 1947 roku "Dżumy" Alberta Camusa, to niezbędny element maturalnego przygotowania! Jest to powieść paraboliczna, która opowiada o szerzeniu się zła i odmiennych ludzkich postawach. Co jeszcze warto o niej wiedzieć?

  Aleksandra Rekowska
 • Polonistka: Zdalnie to możemy sobie porozmawiać przez telefon, ale nie uczyć

  Polonistka: Zdalnie to możemy sobie porozmawiać przez telefon, ale nie uczyć

  - Nie wyobrażam sobie, że kiedy wrócimy do szkół i wejdziemy do klasy, to od razu zabierzemy się za "Pana Tadeusza" czy podmiot i orzeczenie. Nie widzę takiej możliwości ani potrzeby. Obawiam się, że rodzice będą oczekiwali, że po powrocie od razu będziemy uczyć i stawiać stopnie i to jak najlepsze - mówi Małgorzata Próchniak, polonistka z wrocławskiej szkoły podstawowej.

  Joanna Biszewska
 • Felieton: co to jest i jak go napisać?

  Felieton: co to jest i jak go napisać?

  Felieton jest rodzajem utworu, z którym najczęściej stykamy się czytając czasopisma. Co wyróżnia go na tle innych gatunków literackich?

  Małgorzata Wołoszyn
 • Matura z matematyki. Co zabrać? Niezbędne przybory i zagadnienia obowiązujące na maturze

  Matura z matematyki. Co zabrać? Niezbędne przybory i zagadnienia obowiązujące na maturze

  4 marca odbywa się próbna matura z matematyki. Po języku polskim czas na egzamin z królowej nauk. Na maturze z polskiego wystarczył długopis, a co zabrać na maturę z matematyki? Każdy maturzysta powinien mieć ze sobą długopis z czarnym tuszem, cyrkiel i linijkę - wynika z komunikatu dyrektora Centralnej Komisji Egzaminacyjnej. Sprawdzamy, co jeszcze zabrać na maturę z matematyki.

  MS
 • Maturzyści przeczytają niewiele książek. Tylko osiem pozycji na spisie lektur matura 2021