Najnowsze artykuły
-
Co robić, kiedy nastolatek pokazuje nam trzeci palec i mówi: "Jesteś najgorszym rodzicem"
Kiedy dziecko mówi: "Fuck you, będę przeklinać, bo nareszcie mi wolno, jestem prawie dorosły", to zrozumiałe, że ścina nas z nóg. Wbrew powszechnym opiniom uważam, że kiedy dziecko tak mówi, to oznacza, że jeszcze nam ufa - mówi mediatorka i terapeutka rodzinna Zofia Schacht-Petersen.
-
"Latarnik" Henryka Sienkiewicza - streszczenie lektury dla uczniów klas podstawowych
"Latarnik" to nowela Henryka Sienkiewicza, która powstała w oparciu o prawdziwą historię. Ukazuje ona burzliwe losy człowieka, który po wielu przeżyciach i trudnościach życiowych poszukuje swojej spokojnej przystani. Jego celem jest odnalezienie na świecie miejsca dla siebie, gdzie mógłby w spokoju się zestarzeć. Jak okazuje się, tym miejscem staje się latarnia morska, która zapewnia bohaterowi nie tylko pracę, ale również schronienie i bezpieczeństwo. Pozostaje tym jednak do czasu.
-
Motyw patriotyzmu w literaturze ["Pan Tadeusz", "Dziady", "Kordian"]
Motyw patriotyzmu w literaturze jest jednym z najczęściej pojawiających się tematów, zwłaszcza w polskiej literaturze XIX w. Polscy autorzy, tworzący często na wygnaniu lub w kraju znajdujacym się pod zaborami, chętnie odwoływali się do ideałów patriotyzmu i dbałości o dobro ojczyzny.
-
Motyw podróży w literaturze. W jakich książkach pojawia się motyw wędrowców?
Motyw podróży jest bardzo często wykorzystywany w literaturze. Sięgano po niego już w odległych czasach, dzięki czemu możemy cieszyć się obecnie np. lekturą "Odysei" Homera. Od motywu tego nie stronili także autorzy w późniejszych czasach, dlatego tematyka podróżowania pojawia się zarówno w powieściach obyczajowych, przygodowych, fantastycznych i wielu, wielu innych, które cieszą się niesłabnącą popularnością u czytelników.
-
Pedagog: Nie wierzmy, że kiedy uczniowie wrócą do szkół, to będzie lepiej
Czy uczniowie, którzy nadal są skazani na zdalne nauczanie, wytrzymają kolejne tygodnie w domach? Czy zawaleni pracami domowymi i sprawdzianami, znajdą sens w nauce zdalnej? Mikołaj Marcela, autor książek o edukacji: - Czy to nie dziwne, że zarówno teraz, jak i po powrocie do nauki stacjonarnej, dzieci będą uczyć się o pierwotniakach, bitwie pod Cedynią, trenach Kochanowskiego?
-
Mit o Syzyfie: streszczenie, plan wydarzeń, problematyka, bohater historii
Mit o Syzyfie to jedna z najbardziej znanych historii tego rodzaju. Do pojawiającego się w niej motywu kary i wysiłku, który jest z góry skazany na niepowodzenie, nawiązywano potem w licznych utworach literackich, a także w życiu codziennym.
-
Legenda "Wars i Sawa" - historia, którą powinien znać każdy pierwszoklasista
Legenda Wars i Sawa to piękna historia o miłości. Zgodnie z zapisem relacja syreny i rybaka dała początek nazwie stolicy. Przeczytaj z dzieckiem niezwykłą historię, która podobno wydarzyła się naprawdę.
-
Legenda o Lechu, Czechu i Rusie - poznaj historię o początkach państwa polskiego
Legenda o Lechu, Czechu i Rusie niesie w sobie bardzo istotną treść, ponieważ opowiada o tym, jak powstało nasze państwo. Poznaj ją i przedstaw najmłodszym, by mogli poszerzać swą wiedzę na temat historii Polski.
-
Nie wszyscy uczniowie wrócą po feriach do szkół. "Zostanie przekroczona masa krytyczna"
W ostatnich dniach zdalnej nauki dzieci zasypiały na lekcjach. Były już bardzo zmęczone monotonnią lekcji online. Jeśli nie wrócą do szkół po feriach, zostanie przekroczona masa krytyczna. Psychologowie alarmują, że kondycja psychiczna uczniów jest fatalna. Na razie żyjemy w zawieszeniu.
-
Bogowie rzymscy i ich atrybuty. Poznaj najważniejsze bóstwa z mitologii
Bogowie rzymscy byli ściśle powiązani z życiem społeczności chłopskiej. Nawet najdrobniejsza czynność posiadała swojego boskiego patrona, a prócz głównych bogów, wśród których najważniejszy był Jowisz czy bogini Minerwa, w mitologii pojawiają się też bogowie odpowiedzialni za konkretne sfery życia, zawody czy uczucia.
-
Ulga na dziecko 2021. Rodzice mogą dostać nawet 4 tys. złotych
-
Powrót do szkoły. Minister Czarnek zdradził dalsze plany MEN w sprawie maturzystów i ósmoklasistów
-
Polska mama z Irlandii: Dla pracującego rodzica wakacje są tu absolutnym horrorem
-
Powrót do szkół klas 4-8. Prof. Horban: Szkoły to priorytet. Kolejne klasy powinny wrócić na lekcje
-
Uczniowie wrócili do szkół. "Otworzyłam szampana o ósmej, a syn zapytał, czy może nocować w szkole"
- Emily Ratajkowski pozuje w bikini. Pokazała ciążowy brzuszek
- Obraz szkoły w "Ferdydurke". Jak nauczyciele i uczniowie zostali ukazani w powieści Gombrowicza?
- Kiedy warto wykonać ozonowanie pomieszczeń?
- Ministerstwo Zdrowia przedstawiło program wsparcia psychiatrii dziecięcej. "Opieka psychiatryczna jest priorytetem"
- Siatki centylowe - kalkulator online. Do czego służy i jak z niego korzystać?
-
Matura 2021 - lista lektur. Sprawdź, jakie książki powinien znać maturzysta [poziom podstawowy i rozszerzony]
Lista lektur na maturę 2021. Przekonaj się, które spośród lektur należy znać, by bez problemu zdać maturę na poziomie podstawowym, a jakie na poziomie rozszerzonym. Zaprezentowane w artykule książki to lektury, które pojawiały się na egzaminach w ubiegłych latach.
-
Lajkonik - co warto wiedzieć na temat legendy i z jakim miastem się wiąże?
Lajkonik to popularna postać, chociaż nie każdy wie czego dotyczy legenda o Lajkoniku ani skąd się wzięła. Kim był dzielny Lajkonik i dlaczego w jednym z polskich miast, raz do roku odbywa się jego wyjątkowy pochód, upamiętniający tę historię?
-
Pedagog: Analfabetyzm informacyjny rodziców wyklucza dzieci z edukacji zdalnej
- Kiedy uczniowie wrócą do nauki stacjonarnej, szkoły powinny zapewnić im zajęcia korekcyjno-wyrównawcze, po to, aby wyrównać poziom. Ministerstwo już powinno mieć pomysł na to, co zrobić, aby uczniowie po powrocie do szkół nabyli umiejętności i wiedzę, którą im uciekła podczas zdalnego nauczania - o tym, z jakich najczęściej powodów uczniowie są wykluczeni z edukacji zdalnej, mówi pedagog, dr Marta Majorczyk.
-
Dyrektorka szkoły podstawowej: Rodzice piszą do nas maile, że mają już dość
- Jeśli dzieci nie wrócą do szkół po feriach, to myślę, że zostanie przekroczona masa krytyczna. Kilka dni temu dostaliśmy maila od rodzica, który napisał nam, że ma dość, że już się wypisuje z edukacji zdalnej - o tym jak przetrwać kolejne tygodnie edukacji zdalnej mówi Ewa Pytlak, pedagog, nauczycielka kształcenia zintegrowanego, wicedyrektorka szkoły podstawowej nr 24 STO w Warszawie.
-
Siedmiolatek online. "Ma siedzieć cicho i uważać na to, co mówi wychowawczyni"
"Córa płacze, bo nie umie, a ja mam ochotę jej pracę domową wywalić za okno". Lekcje online w pierwszych klasach podstawówki to duże wyzwanie. Dla dzieci, nauczycieli i rodziców. Jak sobie z tym radzimy? Nauczycielka: - Nie powiem przecież uczniowi: "Wszyscy już zrobili zadanie, tylko nie ty".
-
Jak nauczyć dziecko tabliczki mnożenia? Metody na bezstresową naukę matematyki
Jak nauczyć dziecko tabliczki mnożenia? To pytanie stawia sobie nie jeden rodzic. Jest to niezmiernie istotne, kiedy nasza pociecha rozpoczyna edukację szkolną. Nauka liczenia nie musi być trudna. Co ważniejsze może być prawdziwą przyjemnością!
-
500 plus dla nauczycieli. "Chętnie skorzystam, bo nie mam drukarki"
Nauczyciele dostaną bon na 500 zł na sprzęt do pracy zdalnej. Nauczycielka: "Ja bym prosiła nie upokarzać nas żadną jałmużną. Nauczyciele - tak jak i reszta pracujących ludzi w tym kraju - powinni przede wszystkim godnie zarabiać".
-
"Cierpienia Młodego Wertera" - streszczenie szczegółowe, plan wydarzeń, problematyka
Jedną z lektur szkolnych jest powieść epistolarna Johanna Wolfganga von Goethego "Cierpienia Młodego Wertera". Streszczenie tego utworu przyda się każdemu, kto chciałby usystematyzować swoją wiedzę i odtworzyć przebieg zdarzeń opisanych w fabule.
-
Legenda o Smoku Wawelskim - poznaj jej szczegóły
Legenda o Smoku Wawelskim to historia nierozerwalnie związana z Krakowem. Nic dziwnego, że wspomniany potwór okazuje się jednym z najbardziej znanych symboli tego miasta.
-
"Chłopi" - Władysław Reymont: streszczenie szczegółowe
"Chłopi" to jedna z obszerniejszych lektur na liście obowiązkowych pozycji do przeczytania na język polski. Streszczenie szczegółowe pozwoli odświeżyć i uporządkować wątki epopei.
-
"Szkoła nie ma czasu i zasobów, aby uczyć kwarantannowe dzieci"
Uczniowie, nawet ci ze skąpymi objawami przeziębienia, muszą zostać w domach. Przybywa tych na kwarantannie. "Siedzący w domu" nie mają możliwości zdalnej nauki. Nie ma ku temu podstaw prawnych, szkoły nie mają pieniędzy i nauczycieli, którzy zadbaliby o lekcje dzieci, które nie chodzą do szkół. Pandemia pogłębiła rozwarstwienie między uczniami.
-
Jak napisać list, czyli o jednej z podstawowych umiejętności na języku polskim [WZÓR]
Jak napisać list oficjalny, a jak prywatny? Jest to umiejętność, którą zdobywają dzieci w szkole podstawowej. Zobacz, czym różnią się obie formy. Przedstawiamy wzór listu oficjalnego i prywatnego.
-
Tabliczka mnożenia: jak nauczyć dziecko sprawnego mnożenia?
Tabliczka mnożenia to jedna z podstawowych umiejętności matematycznych, które nabywają dzieci na etapie szkoły podstawowej. Jak uprościć naukę mnożenia?
-
Chłopcy są nieznośni? Psycholog: Szkoda, że w szkołach pracuje tak mało mężczyzn
Rzucają papierkami, nie potrafią usiedzieć w ławkach. Na klasowych spotkaniach online rodzice przerzucają się różnymi pomysłami, co zrobić, aby utemperować chłopców? Psycholog: Zbyt często, mówiąc o równouprawnieniu, myślimy wyłącznie o dziewczynkach i kobietach.
-
Nikt nie chce mieć przeciętnego dziecka. "Inwestujemy w naukę, nie w wakacje"
"Każde dziecko jest mega zdolne, ma same piątki, wygrywa konkursy, jest olimpijczykiem na stopniu wojewódzkim, uczy się fantastycznie, świadectwa z paskiem to pikuś, normą jest to, że płynnie mówi po angielsku". Dlaczego tak bardzo zależy nam na tym, aby nasze dzieci nie były przeciętne?
-
Dzielenie pisemne wcale nie jest trudne. Oto kilka pomocnych sposobów
Dzielenie pisemne jest prostym sposobem na to, aby podzielić przez siebie nawet dwucyfrowe liczby. Nie potrzeba do niego niczego, poza kartką, długopisem i znajomością niewielkiej ilości istotnych zasad.
-
Wyniki matury po uwzględnieniu sesji poprawkowej. Jest podsumowanie CKE
Matury nie zdał co piąty absolwent szkoły gimnazjalnej i technikum. W tym roku bez niespodzianek: język polski poszedł maturzystom lepiej niż matematyka.
-
Światowy Dzień Tabliczki Mnożenia obchodzimy 2 października! Co to za święto?
Światowy Dzień Tabliczki Mnożenia obchodzimy 2 października. Jak wspominasz z lat szkolnych, czas nauki tej podstawowej umiejętności?
-
Nauczyciel ze Szwecji: Na uczniów czeka tablet, obiad, książki. Rodzice za nic nie płacą
- Uczniowie w liceach otrzymują kieszonkowe od państwa za chodzenie do szkoły. Kieszonkowe może zostać wstrzymane, jeżeli uczeń ma sporo nieobecności, niezależnie od wyników w nauce - o relacjach i pracy w szwedzkiej szkole średniej opowiada Tomasz Góral, nauczyciel wychowania fizycznego, który pracuje i mieszka od 15 lat w Sztokholmie.
-
Legenda o Popielu - czy znasz historię króla, którego zjadły myszy?
Legenda o Popielu to jedno z najbardziej znanych podań, pojawiających się już w średniowiecznych przekazach. Historia króla, którego zjadły myszy, była inspiracją dla kronikarzy wieków średnich. Jako pierwszy prawdopodobnie zamieścił ją w swojej kronice Gall Anonim.
-
"Pierwszy raz stanąłem przed uczniami jako nauczyciel w 1977 roku. Od tamtej pory, obserwuję postępującą degradację zawodu"
Resort edukacji zdecydował o powrocie do tradycyjnych zajęć w szkołach. Nauczyciel fizyki w jednym z warszawskich liceów wysłał do nas list, w którym krytykuje rząd, za podejmowane dotąd decyzje. Stwierdził, że "zapłaci za to młodzież oraz rodzice uczniów". - Zaczynają płacić już dziś za bezmyślną politykę oświatową związaną z pandemią, a w zasadzie za kompletny brak tej polityki - napisał.
-
Zdalne lekcje za katar? "W nosie zakręciło albo zakaszle i wypad do domu"
Na początku września rodzice dzieci w wieku przedszkolnym i szkolnym z wielką ulgą, ale też z niepokojem wysłali dzieci do placówek. Jeszcze przed rozpoczęciem roku szkolnego otrzymali od dyrekcji informacje o tym, że dzieci przeziębione, z kaszlem, katarem mają zostać w domach. Wydaje się to zupełnie racjonalne zalecenie podczas pandemii COVID-19. Okazuje się jednak, że bywa nadinterpretowane. Dzieci, które kichną są odsyłane do domów.
-
Analiza i interpretacja wiersza: jak je poprawnie przeprowadzić? [PRZYKŁAD]
Analiza i interpretacja wierszy to jedna z wielu umiejętności, która jest kształtowana u uczniów na lekcjach języka polskiego. Jak poprawnie przeprowadzić analizę i interpretację wiersza?
-
"Ukrywają na lekcjach, że mają katar. Chodzą wydmuchać nos do łazienki"
Kichające i kaszlące dzieci są odsyłane z przedszkoli i szkół do domów. Do placówki mogą wrócić, ale bez kataru. Mama trojga dzieci: - Biorąc zwolnienie na każde kichnięcie i katarek dziecka, mogę pożegnać się z pracą. Pediatra: Wciąż w środowisku medycznym podtrzymywane jest stanowisko, iż sam katar to nie powód do siedzenia w domu.
-
Nauczycielka ze szkoły podstawowej: Mamy pięć minut na to, aby coś wypić, zjeść
Nauczyciele pracują bez przerw, nie wypada im odmawiać dyżurów ani zastępstw. Biorą wychowawstwa, bo gdyby się nie godzili, klasy zostałyby bez opiekunów. Niektórzy pracują na dwa etaty, bo uczą w klasach, które przejęli od nauczycieli, którzy odeszli. Inni wędrują od szkoły do szkoły, aby wyrobić etat. Problemy w szkołach będą się tylko pogłębiać.
-
Nauczycielka: Podejrzliwie obserwujemy kaszlących
- Nastroje wśród nauczycieli są podłe. Tak źle jeszcze nie było. Dla nas to już kompletna katastrofa oświaty. Pandemia obnażyła cały chaos i niekompetencję ludzi odpowiedzialnych za edukację. W dodatku szkoły nadal nie są przygotowane na zdalne nauczanie - napisała w liście do redakcji nauczycielka ze szkoły podstawowej z dużego miasta.
-
Nauczyciele odchodzą ze szkół. Nie chcą "przyjmować na twarz żali i frustracji rodziców"
W szkołach brakuje nauczycieli. Dlaczego rezygnują z pracy? Obawa o własne zdrowie i zdrowie najbliższych to nie jedyny powód. Nauczycielka: - Pracuję za 2300 do ręki i jeszcze mam kupować z własnej kieszeni pomoce dydaktyczne, papier do drukarki, bo szkoła nie zapewnia. Kto zastąpi 5 tysięcy nauczycieli, którzy odeszli w tym roku sprzed tablicy?
-
''Kordian'' - streszczenie szczegółowe i krótkie, plan wydarzeń
Streszczenie "Kordiana" przyda się uczniom powtarzającym materiał do nadciągającego egzaminu dojrzałości. Wśród lektur na maturze może się także pojawić właśnie ten utwór.
-
''Granica'' - streszczenie szczegółowe i krótkie, plan wydarzeń
Streszczenie "Granicy" stanowi istotny punkt przygotowań maturalnych. Pozycja ta znajduje się na liście lektur, których fragment może pojawić się na egzaminie z języka polskiego.
-
Zamknięte szkoły. "Dzieci podejrzewały, że to przez pana od WF-u, bo był na weselu"
"Pięć klas wraz z rodzinami ląduje na kwarantannie, czyli jakieś pół tysiąca ludzi zostaje w domu z powodu jednej chorej nauczycielki?" - piszą rodzice. Jak radzą sobie, gdy szkoła ich dzieci jest zamknięta z powodu koronawirusa?