Najnowsze artykuły
-
Jak powstają rankingi? "Wykopuje się ucznia ze szkoły, żeby nie zaniżał statystyk"
Kilka miesięcy przed maturą zmieniają szkołę. Wersja oficjalna: na własną prośbę. Pedagog: Taki uczeń słyszy: "Nie radzisz sobie, do wiedzenia". Problem migrujących uczniów nie jest zarezerwowany tylko dla tych szkół, które osiągają najlepsze wyniki i plasują się na pierwszych miejscach popularnych rankingów.
-
Powrót do szkół będzie traumą. Miesiąc miodowy mamy za sobą. "Żądamy rozwiązań"
Miodowy miesiąc edukacji zdalnej mamy już dawno za sobą. Zmęczenie, przewlekły stres, bezsenność, apatia - z tym borykają się coraz częściej uczniowie. Co ich czeka, kiedy wrócą do szkół? Jeszcze więcej nauki i dodatkowe lekcje wyrównawcze. Rzeczniczka ZNP: W niektórych krajach programy powrotu do szkół zakazują wręcz mówienia o zaległościach i brakach.
-
Egzamin ósmoklasisty 2021: terminy, wymagania i harmonogram
Egzamin ósmoklasisty 2021 będzie odbywał się na zmienionych zasadach, ze względu na wyjątkową sytuację epidemiologiczną. W jakich dniach odbędą się testy?
-
Matura 2021. Co musisz wiedzieć o tegorocznym egzaminie maturalnym? [Terminarz, harmonogram matur]
Matura 2021 będzie różnić się od dotychczasowych egzaminów maturalnych. Zmiany spowodowane są szczególną sytuacją, w jakiej znaleźli się uczniowie szkół średnich, przystępujący do matury w tym roku.
-
Teatr grecki - geneza teatru starożytnej Grecji [Vademecum maturzysty]
Teatr grecki to jeden z fundamentów naszego europejskiego dziedzictwa kulturowego. W starożytnej Grecji uważany był za jedną z najważniejszych i bardzo pożytecznych rozrywek obywatelskich. Nie możesz pominąć tego tematu, przygotowując się do egzaminów!
-
Antyk - najważniejsze informacje do przyswojenia przed maturą
Antyk - wszystko, co musisz wiedzieć przed maturą. Co warto powtórzyć sobie przed egzaminami?
-
"Świtezianka" Adama Mickiewicza - plan wydarzeń, bohaterowie, streszczenie
"Świtezianka" Adama Mickiewicza to ballada będąca częścią cyklu "Ballady i romanse". O czym opowiada?
-
Mit o Prometeuszu - tytanie, który wykradł ogień. Streszczenie i plan wydarzeń
Mit o Prometeuszu to jeden z najpopularniejszych utworów pochodzących z mitologii greckiej. Znajomość tego mitu przyda się przy analizie innych szkolnych lektur. Sprawdź, kim był Prometeusz.
-
"Kamienie na szaniec" - bohaterowie i streszczenie lektury. Co powtórzyć przed egzaminem?
"Kamienie na szaniec" Aleksandra Kamińskiego są jedną z obowiązkowych lektur szkolnych. Kim są jego bohaterowie?
-
"Katarynka" Bolesława Prusa - streszczenie utworu
"Katarynka" to nowela autorstwa znanego polskiego pisarza Aleksandra Głowackiego, który tworzył pod pseudonimem Bolesław Prus. Jest to krótka historia przedstawiająca dzieje starszego mecenasa, który nienawidził kataryniarzy.
-
Kiedy koniec roku szkolnego? Tegoroczne wakacje będą krótsze niż dwa lata temu
-
Kiedy klasy I-III wrócą do szkoły? Nieoficjalnie 26 kwietnia, ale nie w całej Polsce. Jest pomysł na regionalizację
-
Kiedy dzieci 1-3 wracają do szkoły? Rodzice nie rozumieją, dlaczego tylko przedszkola są otwarte. Minister Czarnek wyjaśnia
-
Kasia Tusk pokazała męża i córkę. Jest także Donald Tusk. "Dziadek roku"
-
CKE egzamin ósmoklasisty - tematy wypracowań. W tym roku lista lektur została okrojona
- Kiedy klasy 4-8 wrócą do szkoły? Prof. Simon: "Maj to może być miesiąc otwierania i zamykania szkoły"
- Kiedy egzaminy ósmoklasisty 2021? Termin przełożony na koniec maja
- Bezwarunkowy dochód podstawowy, czyli 1200 zł dla każdego i jeszcze 600 zł na dziecko. Koszt roczny? 376 mld zł
- Kiedy są wakacje 2021? Niektórzy zaczną je już za 14 dni, inni dopiero za 65 dni
- Kiedy kończy się rok szkolny 2021? Wakacje w tym roku są krótsze
-
Uczniowie wypisują się z lekcji religii. Ks. Mądel: Przygotowanie nauczycieli pozostawia wiele do życzenia
Coraz więcej uczniów rezygnuje z katechezy. Powody ich decyzji komentuje ks. Krzysztof Mądel. "To już kolejna fala. Pierwszą wywołała 'deforma' minister Zalewskiej, która zlikwidowała gimnazja" - ocenia.
-
Zombie Zoom. Matka 11-latki: "7 lekcji online, jedna po drugiej, kiedy skończy jest jak naćpana"
"Nie liczmy na to, że lekcje na Zoomie będą tak skuteczne jak te prowadzone w klasie. Nie oczekujmy, że dzieci stłamszone w swoich pokojach, wpatrzone w ekran będą skoncentrowane i ambitne. To tak nie zadziała. Bardziej prawdopodobne jest to, że stracą motywację do nauki, zamieniając się w Zombie Zoom" - ostrzegał profesor z Harvardu pół roku temu. W jakiej kondycji są dzisiaj uczniowie?
-
"Jądro ciemności" Josepha Conrada - streszczenie utworu
"Jądro ciemności" to, jak sam określił jej autor, nowela. Jest ona utworem dość trudnym w odbiorze, skomplikowanym, poruszającym wiele problemów. O czym jest książka?
-
"Pan Tadeusz" Adama Mickiewicza - streszczenie. Wszystko, co musisz powtórzyć przed maturą
"Pan Tadeusz" - streszczenie tej narodowej epopei należy poprzedzić przywołaniem kilku kluczowych informacji. Poemat Adama Mickiewicza powstał na Litwie w latach 1832-1834. Utwór ten został napisany 13-zgłoskowym aleksandrynem polskim i składa się z 12 ksiąg, objaśnień poety oraz epilogu. Co warto wiedzieć o tej lekturze przed egzaminami?
-
"Stepy akermańskie" Adama Mickiewicza - streszczenie i interpretacja lektury
"Stepy akermańskie" to bodaj najbardziej znany wiersz należący do cyklu "Sonetów krymskich" Adama Mickiewicza. Wiersz po raz pierwszy został opublikowany w 1826 roku i był efektem podróży Mickiewicza po ziemiach wschodnich. Wiersz ten jest o tyle specyficzny, że mimo iż należy do cyklu sonetów krymskich, to wcale nie odnosi się do podróży na Krym. Został uznany za część cyklu ze względu na swoje podobieństwo kompozycyjne do pozostałych utworów tej serii.
-
"Dżuma" Alberta Camusa - streszczenie. Najlepsze przygotowanie do matury
"Dżuma" - streszczenie. Znajomość lektur, w tym wydanej w 1947 roku "Dżumy" Alberta Camusa, to niezbędny element maturalnego przygotowania! Jest to powieść paraboliczna, która opowiada o szerzeniu się zła i odmiennych ludzkich postawach. Co jeszcze warto o niej wiedzieć?
-
Polonistka: Zdalnie to możemy sobie porozmawiać przez telefon, ale nie uczyć
- Nie wyobrażam sobie, że kiedy wrócimy do szkół i wejdziemy do klasy, to od razu zabierzemy się za "Pana Tadeusza" czy podmiot i orzeczenie. Nie widzę takiej możliwości ani potrzeby. Obawiam się, że rodzice będą oczekiwali, że po powrocie od razu będziemy uczyć i stawiać stopnie i to jak najlepsze - mówi Małgorzata Próchniak, polonistka z wrocławskiej szkoły podstawowej.
-
Felieton: co to jest i jak go napisać?
Felieton jest rodzajem utworu, z którym najczęściej stykamy się czytając czasopisma. Co wyróżnia go na tle innych gatunków literackich?
-
Matura z matematyki. Co zabrać? Niezbędne przybory i zagadnienia obowiązujące na maturze
4 marca odbywa się próbna matura z matematyki. Po języku polskim czas na egzamin z królowej nauk. Na maturze z polskiego wystarczył długopis, a co zabrać na maturę z matematyki? Każdy maturzysta powinien mieć ze sobą długopis z czarnym tuszem, cyrkiel i linijkę - wynika z komunikatu dyrektora Centralnej Komisji Egzaminacyjnej. Sprawdzamy, co jeszcze zabrać na maturę z matematyki.
-
Maturzyści przeczytają niewiele książek. Tylko osiem pozycji na spisie lektur matura 2021
Spis lektur na maturę 2021 budzi wiele emocji. Został opublikowany przez Ministerstwo Edukacji Narodowej już kilka miesięcy temu. Niewiele osób zwróciło uwagę na to, jak krótki jest spis lektur obowiązkowych na maturze 2021. Co znalazło się na tej okrojonej liście?
-
"Wesele" - Stanisław Wyspiański. Streszczenie, plan wydarzeń, opracowanie, bohaterowie
"Wesele" Stanisława Wyspiańskiego to jedna z najważniejszych lektur z zakresu liceum. Warto dobrze się z nią zapoznać, gdyż stosunkowo często pojawia się podczas egzaminów maturalnych.
-
Oksymoron: co to takiego? Definicja i przykłady
Oksymoron to figura retoryczna, która stosowana jest w poezji i prozie. Jak go rozpoznać? Poznaj dokładną definicję i przykłady.
-
Maturzyści 2021 - pechowe pokolenie. "Odebraliśmy im prawo do przeciętności"
- Pandemia czy nie pandemia, dla świętego spokoju chodzą na dodatkowe, opłacone lekcje, na których przygotowują się do matury. Często mają też swoich psychoterapeutów. Podczas terapii uczą się, jak radzić sobie z presją i niskim poczuciem wartości - o tegorocznych maturzystach mówi Jarek Szulski, wychowawca, nauczyciel, autor książki "Nauczyciel z Polski".
-
"Żona modna" - satyra Ignacego Krasickiego. Streszczenie i plan wydarzeń
"Żona modna" Ignacego Krasickiego to jedna z najpopularniejszych satyr tego autora. O czym opowiada?
-
Co to jest Zespół Aspergera? "Wielu dorosłych z Zespołem Aspergera nie otrzymało diagnozy w dzieciństwie"
Zespół Aspergera dotyczy sporej liczby osób, chociaż wiele z nich nie zdiagnozowano. Osoby z zespołem Aspergera często charakteryzują się ponadprzeciętną inteligencją, ale mają trudności m.in. w zbudowaniu relacji z innymi ludźmi. Co to jest zespół Aspergera? Jakie są objawy Zespołu Aspergera?
-
Przemoc na lekcjach zdalnych. Uczennica: Mówimy na siebie "debile", ale to nas nie rani
Na klasowym czacie podali konkretną datę, godzinę i miejsce spotkania. Kiedy tam poszedł, okazało się, że nikogo nie było. Zrobili sobie z niego bekę. Nie powiedział o tym wychowawczyni. - Ten, kto zgłasza przemoc, może dostać etykietę donosiciela, skarżypyty - mówi psycholog.
-
"Powrót taty" - plan i streszczenie ballady Adama Mickiewicza
"Powrót taty" Adama Mickiewicza to ballada, która znalazła się na liście lektur klas IV-VIII szkoły podstawowej. Poniżej znajdziesz streszczenie tego utworu.
-
"Katarynka" Bolesława Prusa - streszczenie i plan wydarzeń
"Katarynka" to nowela Bolesława Prusa. Jaki jest plan wydarzeń oraz jacy są bohaterowie utworu? Sprawdź nasze streszczenie, zwłaszcza przed zbliżającym się sprawdzianem.
-
Bogowie greccy i ich atrybuty. Poznaj najważniejsze bóstwa Hellady i dowiedz się, po czym je rozpoznać
Bogowie greccy, według wierzeń, zamieszkiwali górę Olimp, sprawując władzę nad życiem śmiertelników. Poznaj atrybuty najważniejszych bóstw, czczonych niegdyś przez mieszkańców Hellady.
-
Legenda o Panu Twardowskim - co trzeba wiedzieć o tej postaci?
Legenda o Panu Twardowskim to jedna z ciekawszych historii dotyczących Krakowa. Jej główny bohater - szlachcic, a zarazem czarnoksiężnik - wzbudza wciąż wiele kontrowersji. Oto okazja, by poznać go lepiej i sprawdzić, skąd się właściwie wziął!
-
Co robić, kiedy nastolatek pokazuje nam trzeci palec i mówi: "Jesteś najgorszym rodzicem"
Kiedy dziecko mówi: "Fuck you, będę przeklinać, bo nareszcie mi wolno, jestem prawie dorosły", to zrozumiałe, że ścina nas z nóg. Wbrew powszechnym opiniom uważam, że kiedy dziecko tak mówi, to oznacza, że jeszcze nam ufa - mówi mediatorka i terapeutka rodzinna Zofia Schacht-Petersen.
-
"Latarnik" Henryka Sienkiewicza - streszczenie lektury dla uczniów klas podstawowych
"Latarnik" to nowela Henryka Sienkiewicza, która powstała w oparciu o prawdziwą historię. Ukazuje ona burzliwe losy człowieka, który po wielu przeżyciach i trudnościach życiowych poszukuje swojej spokojnej przystani. Jego celem jest odnalezienie na świecie miejsca dla siebie, gdzie mógłby w spokoju się zestarzeć. Jak okazuje się, tym miejscem staje się latarnia morska, która zapewnia bohaterowi nie tylko pracę, ale również schronienie i bezpieczeństwo. Pozostaje tym jednak do czasu.
-
Motyw patriotyzmu w literaturze ["Pan Tadeusz", "Dziady", "Kordian"]
Motyw patriotyzmu w literaturze jest jednym z najczęściej pojawiających się tematów, zwłaszcza w polskiej literaturze XIX w. Polscy autorzy, tworzący często na wygnaniu lub w kraju znajdujacym się pod zaborami, chętnie odwoływali się do ideałów patriotyzmu i dbałości o dobro ojczyzny.
-
Motyw podróży w literaturze. W jakich książkach pojawia się motyw wędrowców?
Motyw podróży jest bardzo często wykorzystywany w literaturze. Sięgano po niego już w odległych czasach, dzięki czemu możemy cieszyć się obecnie np. lekturą "Odysei" Homera. Od motywu tego nie stronili także autorzy w późniejszych czasach, dlatego tematyka podróżowania pojawia się zarówno w powieściach obyczajowych, przygodowych, fantastycznych i wielu, wielu innych, które cieszą się niesłabnącą popularnością u czytelników.
-
Pedagog: Nie wierzmy, że kiedy uczniowie wrócą do szkół, to będzie lepiej
Czy uczniowie, którzy nadal są skazani na zdalne nauczanie, wytrzymają kolejne tygodnie w domach? Czy zawaleni pracami domowymi i sprawdzianami, znajdą sens w nauce zdalnej? Mikołaj Marcela, autor książek o edukacji: - Czy to nie dziwne, że zarówno teraz, jak i po powrocie do nauki stacjonarnej, dzieci będą uczyć się o pierwotniakach, bitwie pod Cedynią, trenach Kochanowskiego?
-
Mit o Syzyfie: streszczenie, plan wydarzeń, problematyka, bohater historii
Mit o Syzyfie to jedna z najbardziej znanych historii tego rodzaju. Do pojawiającego się w niej motywu kary i wysiłku, który jest z góry skazany na niepowodzenie, nawiązywano potem w licznych utworach literackich, a także w życiu codziennym.
-
Legenda "Wars i Sawa" - historia, którą powinien znać każdy pierwszoklasista
Legenda Wars i Sawa to piękna historia o miłości. Zgodnie z zapisem relacja syreny i rybaka dała początek nazwie stolicy. Przeczytaj z dzieckiem niezwykłą historię, która podobno wydarzyła się naprawdę.
-
Legenda o Lechu, Czechu i Rusie - poznaj historię o początkach państwa polskiego
Legenda o Lechu, Czechu i Rusie niesie w sobie bardzo istotną treść, ponieważ opowiada o tym, jak powstało nasze państwo. Poznaj ją i przedstaw najmłodszym, by mogli poszerzać swą wiedzę na temat historii Polski.
-
Nie wszyscy uczniowie wrócą po feriach do szkół. "Zostanie przekroczona masa krytyczna"
W ostatnich dniach zdalnej nauki dzieci zasypiały na lekcjach. Były już bardzo zmęczone monotonnią lekcji online. Jeśli nie wrócą do szkół po feriach, zostanie przekroczona masa krytyczna. Psychologowie alarmują, że kondycja psychiczna uczniów jest fatalna. Na razie żyjemy w zawieszeniu.
-
Bogowie rzymscy i ich atrybuty. Poznaj najważniejsze bóstwa z mitologii
Bogowie rzymscy byli ściśle powiązani z życiem społeczności chłopskiej. Nawet najdrobniejsza czynność posiadała swojego boskiego patrona, a prócz głównych bogów, wśród których najważniejszy był Jowisz czy bogini Minerwa, w mitologii pojawiają się też bogowie odpowiedzialni za konkretne sfery życia, zawody czy uczucia.