Koronawirus - czym jest i jak się przed nim chronić

Koronawirus to nowy niebezpieczny wirus, rozprzestrzeniajacy sie w Azji, o którym od kilku dni słychać w mediach. Czy istnieje ryzyko, że przeniesie się do Polski? Jakie są objawy zakażenia koronawirusem i jak się je leczy?

Koronawirus 2019-nCoV to wirus RNA należący do rodziny koronawirusów, odpowiedzialnych za choroby układu oddechowego. Koronawirusy u ludzi mogą powodować infekcję układu oddechowego, które przebiegają łagodnie ale mogą prowadzić do poważnych powikłań i śmierci.  Mogą też odpowiadać za ciężki ostry zespół oddechowy (SARS). Koronawirus 2019-nCoV został wykryty pod koniec 2019 roku w mieście Wuhan w Chinach. 

Koronawirus - jak można się zakazić?

Podejrzewa się, że koronawirus rozprzestrzenił się przez targ rybny w Wuhan, gdzie sprzedawane były żywe zwierzęta i produkty pochodzenia zwierzęcego. Wirus między ludźmi przenosi się drogą kropelkową. Oznacza to, że zdrowy człowiek może zakazić się od nosiciela choroby w wyniku rozpryskiwania śliny i wydzieliny z jamy nosowej. Wydzielina rozpyla się do powietrza podczas kaszlu, kichania a nawet mówienia. Mimo, że najbardziej narażeni są mieszkańcy południowo-wschodniej Azji, sanepid poinformował, że według aktualnej wiedzy nie ma ryzyka zakażenia się wirusem przez towary importowane z Chin.

Koronawirus - objawy

Główny inspektor sanitarny udostępnił zasady postępowania z osobami podejrzanymi o zakażenie nowym koronawirusem 2019-nCoV  oraz objawy które mogą wskazywać na zakażenie. Są to między innymi :

  • temperatura ciała obecnie lub w wywiadzie 38 st. C
  • występowanie jednego lub więcej objawów choroby układu oddechowego np. kaszel, trudności w oddychaniu, duszność, radiologiczne cechy obustronnego zapalenia płuc i/lub zespołu ostrej niewydolności oddechowej bez innej znanej etiologii całkowicie wyjaśniającej wyżej wymienione objawy kliniczne choroby
  • związek z odbytą podróżą lub zamieszkiwaniem w mieście Wuhan, prowincja Hubei, Chiny, w ciągu ostatnich 14 dni przed wystąpieniem objawów klinicznych choroby
  • bliski kontakt z osobą z potwierdzonym zakażeniem 2019-nCoV
  • bliski kontakt z osobami które odwiedzały lub pracowały na targu w mieście Wuhan, prowincja Hubei, Chiny
  • bliski kontakt z osobami które miały bezpośredni kontakt ze zwierzętami w krajach, w których 2019-nCoV występuje wśród zwierząt lub doszło do przeniesienia zakażenia 2019-nCoV ze zwierzęcia na człowieka (w chwili obecnej zwierzęcy rezerwuar 2019-nCoV nie jest znany).

Zamknięte dworce i lotniska. Władze Wuhan chcą powstrzymać koronawirusa

Zobacz wideo

Koronawirus – leczenie

Na ten moment nie istnieje skuteczny lek na zakażenie koronawirusem 2019-nCoV. W Chinach podjęto próbę leczenia zakażenia z użyciem leków antyretrowirusowych przeciwko zakażeniu HIV. Póki co stosuje się izolacje osób zakażonych, podawanie leków łagodzących chorobę oraz uświadamianie osób zdrowych jak przestrzegać się przed chorobą.

Koronowirus -  profilaktyka

Żeby chronić się przed chorobą zaleca się :

  • Częste mycie rąk przez co najmniej 30 sekund ( Główny inspektor sanitarny podaje instrukcje jak skutecznie należy myć ręce),
  • Unikanie dotykania twarzy przed uprzednim umyciem rąk,
  • Unikanie dużych skupisk ludzi,
  • Noszenie masek ochronnych,
  • Odpowiednie przygotowywanie potraw z mięsem i owocami morza,
  • Zasłanianie chusteczką higieniczną lub łokciem ust przy kichaniu,
  • W czasie podróży stosowanie antybakteryjnych żeli na bazie alkoholu.

Zalecenia głównego inspektora sanitarnego

Zaleca się osobom powracającym z miasta Wuhan, u których występują objawy przypominające ciężką grypę, zgłoszenie się do izby przyjęć oddziału zakaźnego i poinformowanie o odbytej podróży.

Pozostałe osoby powracające z innych miast w Chinach oraz innych krajów azjatyckich, w przypadku pojawienia się objawów przypominających grypę, powinny pozostawać pod opieką lekarza podstawowej opieki zdrowotnej. Jednocześnie, w związku z trwającym w Polsce oraz w pozostałych krajach półkuli północnej sezonie zachorowań na grypę, rekomendujemy zaszczepienie się przeciw grypie.

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.