USG, czyli badanie ultrasonograficzne. Co trzeba o nim wiedzieć?

USG, czyli badanie ultrasonograficzne to podstawowa, bezpieczna i skuteczna metoda diagnostyczna. Wykorzystywany podczas badania ultrasonograf wykorzystuje do obrazowania wnętrza ciała fale akustyczne o wysokiej częstotliwości, które nie są słyszalne dla człowieka.

USG, inaczej ultrasonografia, to badanie ultrasonograficzne, które opiera się na wykorzystaniu zjawisk falowych, które zachodzą dla rozchodzących się w tkankach ultradźwięków. USG znajduje zastosowanie w badaniu i obrazowaniu tkanek w medycynie. Jest metodą, która pozwala na obejrzenie przekroju badanego narządu, pozwala ustalić budowę poszczególnych narządów, a także wykryć patologie w ich obrębie. Ponieważ ultradźwięków nie przepuszcza powietrze w przewodzie pokarmowym oraz tkanka kostna, nie jest możliwe dokonanie oceny kości czy narządów wewnątrzczaszkowych.

Pierwsze ultrasonografy zostały wprowadzone do szpitali na przełomie lat 60. i 70. XX wieku. Jednym z pierwszych klinicznych zastosowań była diagnostyka płodu. Dziś badanie ultrasonograficzne jest stosowane powszechnie, ponieważ jest niedrogą, nieinwazyjną oraz bezpieczną metodą diagnostyki obrazowej, która pozwala na uzyskanie obrazu przekroju badanego obiektu. Charakteryzuje się przy tym dużą dokładnością, przez co umożliwia wykrywanie w narządach nawet bardzo małych zmian.

Zwykle kosztują niewiele, nie wymagają skierowania ani żadnych przygotowań. Nie bolą i nie kradną zbyt wiele czasu, a mogą właśnie czas ci ofiarować. Proste badania na wagę zdrowia.

Zobacz wideo

USG - na czym polega badanie

Obraz w ultrasonografii powstaje za pomocą fal ultradźwiękowych. Do USG wykorzystuje się ultrasonograf, który składa się z emitera i odbiornika fali ultradźwiękowej. Ważną rolę odgrywa głowica aparatu, wyposażona w przetwornik ultradźwięków. Zadaniem emitera jest wysyłanie fali o pożądanej częstotliwości, skierowanej w stronę badanego obszaru. Fala rozchodzi się i ulega odbiciu na granicy ośrodka, po czym wraca do odbiornika. Po wygenerowaniu fala ultradźwiękowa ulega przetworzeniu w impulsy elektryczne. W tym celu stosowane są przetworniki piezoelektryczne. Obraz tkanek i narządów prezentowany jest na monitorze pod wpływem impulsu akustycznego, który ulega zamianie na elektryczny.

Badanie USG wymaga odsłonięcia określonego fragmentu ciała. Następnie lekarz przykłada do skóry głowicę posmarowaną żelem. Przesuwając ją otrzymuje pełne obrazowanie. Podczas badania można ocenić kształt i wielkość narządów, ich strukturę oraz echogeniczność, która może być podwyższona lub obniżona. Poza oceną narządów USG pozwala uwidocznić, zmierzyć i określić niektóre cechy występujących w ich obrębie zmian.

USG  wynik badania

Badania ultrasonograficzne wykonuje się według standardów opracowanych przez Polskie Towarzystwo Ultrasonograficzne. Oznacza to, że ultrasonograf musi mieć odpowiednie parametry użytkowe, technologiczne i głowicę. Każde badania USG musi być wykonane we właściwy sposób, uwzględniający położenie, strukturę oraz głębokość badanej tkanki. Spełnione muszą być także określone warunki badania, a opis procedury USG i jej dokumentacja muszą zawierać dokładny opis położenia, wielkości oraz wymiary organów badanych i stwierdzonych w nich nieprawidłowości, jak również wnioski diagnostyczne i rozpoznanie.

USG - wskazania

Ponieważ badanie USG jest nie tylko bezpieczne, ale i dokładne, ponieważ pozwala ustalić budowę poszczególnych narządów, a także wykryć patologie umiejscowione w ich obrębie, wskazania do jego wykonania są bardzo liczne. Badanie ultrasonograficzne może obejmować wszystkie struktury ciała. Jest ważną metodą diagnostyczną także u kobiet w ciąży.

Jednym z najczęściej wykonywanych badań ultrasonograficznych jest USG jamy brzusznej. Wykorzystuje się je powszechnie również w diagnozowaniu zmian w obrębie serca, tarczycy oraz w badaniu stanu naczyń krwionośnych (poprzez tzw. badanie dopplerowskie), oceny zaburzeń w obrębie piersi, prostaty, jajników i macicy.

W zależności od badanego obszaru ciała przeprowadza się USG jamy brzusznej, USG transwaginalne (dopochwowe), USG serca, USG narządów szyi (tarczyca, węzły chłonne, ślinianki), USG endorektalne (głowicę wprowadza się przez odbyt), USG jąder, badanie dopplerowskie, badanie przezciemiączkowe (badanie głowy u noworodków i niemowląt), USG stawów i aparatu więzadłowego, USG piersi, USG tkanek miękkich i mięśni, USG narządów klatki piersiowej.

Badanie USG jest metodą bezbolesną, nieinwazyjną i całkowicie bezpieczną nawet u kobiet w ciąży. Nie ma zbyt wielu przeciwwskazań do jego wykonania. Jest nim przerwanie ciągłości skóry, gdzie istnieje ryzyko rozwoju zakażenia.

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.