Krosty na szyi dziecka, wysypka i wypryski - jak rozpoznać co jest ich źródłem?

Krosty na szyi dziecka, a także twarzy i brodzie mogą mieć różne przyczyny. W jakich przypadkach mamy do czynienia z alergią, w jakich z trądzikiem, a w jakich z potówką?
Zobacz wideo

Krosty na szyi dziecka, a także na twarzy, brodzie, zazwyczaj powodują niepokój u rodziców. Na szczęście w większości przypadków, nie ma się czym martwić. Oto najczęstsze powody wystąpienia zmian na skórze dziecka:

  • Trądzik

Częstą przyczyną krostek u niemowlaka jest trądzik niemowlęcy, który dotyka niemal 40% noworodków. W większości przypadków krostki pojawiają się na twarzy mniej więcej w drugim lub trzecim tygodniu życia. Czasami trądzik mija po kilu dniach, ale zdarzają się także sytuacje, kiedy zostaje na dłużej z młodym pacjentem. Bardzo uciążliwy trądzik potrafi trwać nawet do czwartego czy szóstego miesiąca. Trudno jednoznacznie stwierdzić jedną przyczynę tworzenia się trądziku, ale uznaje się, że jest on spowodowany głównie przez hormony z tą różnicą jednak, że są to hormony matki, nie dziecka. Hormony matki są obecne w organizmie dziecka po jego urodzeniu.

Wśród pozostałych przyczyn powstawania trądziku wymienia się nierozwinięte jeszcze w pełni pory skórne u malucha. Są łatwym celem dla wszelkich bakterii, co w efekcie powoduje tworzenie się wykwitów na skórze. Czego absolutnie nie wolno robić w przypadku trądziku? Przede wszystkim nie wolno wyciskać, drapać i nacierać płynami. Delikatną buzię dziecka wystarczy jedynie przemywać wodą 2-3 razy dziennie i suszyć poprzez przykładanie ręcznika do buzi. Dbając o właściwą higienę skóry na buzi i stosując się do powyższych zasad, zapobiegniemy pojawieniu się szpecących blizn.

  • Potówki

Na dolegliwość zwaną potówką cierpi bardzo wiele małych dzieci. Schorzenie to objawia się powstawaniem na skórze czerwonych, niewielkich wyprysków - są one widoczne na twarzy, szyi, pod pachami oraz w górnej części tułowia. Jaka jest przyczyna powstawania tych drobnych plamek? Wypryski są wynikiem nagromadzenia się potu ze względu na zatkane ujścia gruczołów potowych.

Objawy potówki znikają same po pewnym czasie, nie wymagają podejmowania leczenia. Są jednak sposoby, które łagodzą nieco jej objawy. Jednym z nich jest chłodzenie malucha podczas kąpieli i mycie go delikatnym płynem lub mydłem przeznaczonym do skóry dziecka. Specjaliści odradzają stosowanie jakichkolwiek pudrów oraz emulsji i olejków, które mogą spowodować dodatkowo jeszcze większe zatykanie gruczołów potowych.

W niektórych przypadkach warto udać się jednak na wizytę do specjalisty. Mowa tu o takich sytuacjach, kiedy na skórze dziecka pojawią się zaczerwienione miejsca, które swędzą. Świąd i zaczerwienienie może wskazywać na pojawienie się infekcji bakteryjnej lub grzybicy.

  • Alergia

Alergia, której źródła mogą być różnorodne, również objawia się problemami ze skórą. Wśród najczęściej występujących są czerwone plamy w różnych częściach ciała, swędząca wysypka, bąble, łuszczące, przesuszone miejsca na skórze. Alergia w wyniku nieprawidłowego przyswajania produktów pokarmowych może dawać takie symptomy, jak: biegunka, wymioty, wzdęcia, gazy, obecność śluzu w stolcu, gorączka, bóle brzucha. Zmiany na skórze skupiają się zazwyczaj na twarzy, na brzuchu, a także w zgięciach rąk i kolan. W przypadku reakcji alergicznej na czynnik znajdujący się w powietrzu, może pojawić się wydzielina z nosa o wodnistej konsystencji, łzawienie oczu, czy chrapliwy oddech. Niezależnie od źródła alergenu dziecko może być zaniepokojone, rozdrażnione zarówno w ciągu dnia, jak i w nocy. Może mieć także problemy ze snem i zasypianiem.

Nie da się określić w jednoznaczny sposób, dlaczego właśnie u danego dziecka występuje alergia. Winowajcą jest niewłaściwa reakcja układu odpornościowego dziecka na dany czynniki (tak zwany alergen) występujący w otoczeniu (w środowisku lub w pożywieniu). Najlepszym sposobem, by wyeliminować alergię jest unikanie jego źródła, jednak nie zawsze jest to takie proste. Bardzo trudno jest czasami znaleźć alergen. Jeśli nie możemy samodzielnie zidentyfikować przyczyny, warto udać się do specjalisty i wykonać odpowiednie testy. Jeśli alergia jest bardzo silna, utrudnia normalne funkcjonowanie, warto podjąć jak najszybciej proces leczenia - czasami wystarczy jedynie zmiana diety, a czasami trzeba sięgnąć po odpowiednie lekarstwa lub przejść odczulanie.

  • Różyczka

Zmiany na skórze towarzyszą także wielu innym dziecięcym chorobom zakaźnym. Jedną z nich jest na przykład różyczka, która objawia się powstawaniem na skórze bladoróżowych plamek, na początku występujących za uszami, a stopniowo zajmującymi również plecy oraz klatkę piersiową. Plamki mogą także występować na szyi, barkach i twarzy, a czasami i na nogach. Plamki od różyczki wyróżniają się tym, że bieleją podczas naciskania. Oprócz plamek młodego pacjenta atakuje również gorączka, ogólne osłabienie organizmu, często mamy do czynienia z powiększeniem się węzłów chłonnych.

Wysypka ustępuje po opadnięciu gorączki, jeśli jednak utrzymuje się dłużej, koniecznie należy wybrać się do lekarza.

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.