Sól emska - dowiedz się czym jest i poznaj jej właściwości lecznicze

Sól emska pomaga w przypadku bólu gardła, kaszlu, chrypki i zgagi. Czym jest ta biała, sproszkowana substancja i jak ją należy stosować, by przyniosła najlepsze efekty?

Sól emska - co to jest?

Sól emska to sproszkowana substancja w białym kolorze białym, która charakteryzuje się słonawym smakiem. W jej skład wchodzi np. magnez, siarczany i chlorki sodu, a także organiczny kwas. Proszek ten bardzo łatwo i szybko rozpuszcza się w wodzie. Łącząc wodę z odpowiednią dawką soli, powstaje woda emska, wyróżniająca się właściwościami zbliżonymi do wód oferowanych przez źródła w zachodnich Niemczech.

Kaszel u dziecka - czy zawsze oznacza coś poważnego?

Zobacz wideo

Sól emska - działanie i właściwości

Sól emska jest polecana w przypadku leczenia gardła, kaszlu, chrypki oraz zgagi. Jak działa na te dolegliwości?

  • Na mokry kaszel

Sól emska doceniana jest przede wszystkim za jej działanie ułatwiające wykrztuszanie. Z tego powodu polecana jest przy łagodzeniu dolegliwości związanych z uciążliwym, mokrym kaszlem. Gromadzący się śluz uważany jest za największy problem przy mokrym kaszlu.

Jak wygląda proces leczenia? Odbywa się za pomocą stymulowania i podrażniania błony śluzowej naszych dróg oddechowych, które w efekcie powodują zwiększoną produkcję śluzu. Po zażyciu soli śluz ulega zobojętnianiu i staje się bardziej rozrzedzony. Jego bardziej płynna konsystencja sprawia, że łatwiej się go pozbyć poprzez wykrztuszanie. Zaletą stosowania soli, oprócz jej skuteczności w działaniu, jest również to, że nie powoduje podrażnienia gardła, jak to ma miejsce w przypadku niektórych środków farmaceutycznych.

  • Na suchy kaszel

Sól emska pomaga nie tylko w kaszlu mokrym; polecana jest też na kaszel suchy oraz na zapalenie gardła i oskrzeli. Dostępna jest w tabletkach i może być zażywana doustnie, ale doskonale sprawdza się także, jeśli przygotuje się z niej inhalacje. Dzięki właściwościom oczyszczającym drogi oddechowe pacjent może swobodnie oddychać.

Bardzo dobrze działa wodny roztwór soli emskiej do płukania jamy nosowej. Sprawdzi się też w przypadku leczenia zapalenia zatok oraz stanów zapalnych gardła.

  • Na zgagę

Kolejnym zastosowaniem dla soli emskiej, bardzo przydatnym w dolegliwościach zdrowotnych,  jest leczenie zgagi i nadkwasoty. Sól wykazuje bowiem działanie zobojętniające kwaśną treść żołądka, dzięki czemu kwasy trawienne nie oddziałują tak intensywnie na przewód pokarmowy. Sól ma w tym przypadku naprawdę dobre działanie - nawet jeżeli treść żołądka zacznie się cofać, to po zażyciu emskiej nie dojdzie do podrażnienia i zgagi. Chcąc zniwelować uczucie zgagi, najlepiej stosować ją regularnie - około 2-3 razy w ciągu doby.

Sól emska - skład i wygląd

Sól emska występuje w postaci białego proszku - zazwyczaj sprzedawana jest w formie tabletek musujących, które w kontakcie z dowolnym płynem zaczynają się rozpuszczać. Zaleca się rozpuszczanie soli w przegotowanej wodzie w proporcji jedna tabletka na szklankę wody.

Naturalny skład soli emskiej sprawia, że jest ona całkowicie bezpieczna dla zdrowia. W swoim składzie emska ma mieszankę soli alkalicznych - wśród nich znajduje się bromek, siarczan, chlorek, wodorowęglan sodu oraz siarczan potasu i fosforan sodu dwuzasadowy. Dodatkowo, w tabletkach jest również benzoesan sodu, działający wykrztuśnie i antyseptycznie. Sól emska w postaci tabletek musujących musi zawierać kwas organiczny (np. winowy), który gwarantuje efekt musowania podczas rozpuszczania w substancji płynnej.

Sól emska dla kobiet w ciąży - dozwolona czy zakazana?

Z uwagi na naturalny skład soli emskiej, jest ona bezpieczna dla przyszłych mam. Jeśli kobieta spodziewająca się dziecka skarży się na uciążliwy kaszel, nie ma przeciwwskazań, by sięgnęła po tabletki emskie. Jest to preparat nieszkodliwy zarówno dla mam, jak i dzieci, jednak zaleca się, by przed użyciem skonsultować się z lekarzem. Każdy przypadek kobiety w ciąży powinien być indywidualnie przeanalizowany przed specjalistę. Sól emska odznacza się dużą zawartością sodu, co w przypadku ciężarnych ma istotne znaczenie - może bowiem przyczynić się do obrzęku nóg (sód zatrzymuje wodę w organizmie).

Sól emska - przeciwwskazania do stosowania

Chociaż sól emska jest bezpieczna dla zdrowia, to niektóre osoby powinny zachować ostrożność podczas suplementacji. Ostrożnie powinni stosować tę sól pacjenci chorujący na cukrzycę, chorobę wrzodową żołądka, a także dwunastnicy. Nie jest polecana w zbyt dużej ilości osobom, które przebywają na diecie niskosodowej.

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.