Biały nalot na języku - przyczyny i leczenie

Biały nalot na języku, który może pojawiać się zarówno u dzieci, jak i u dorosłych, może mieć różne przyczyny i nie zawsze świadczy o chorobie. Ponieważ jednak często wskazuje na pewne nieprawidłowości bądź schorzenia, nie wolno go bagatelizować. Jeśli zmiany są niepokojące, należy udać się do lekarza, by ten ustalił przyczynę. To niezbędne, by wyeliminować biały nalot na języku.
Zobacz wideo

Biały nalot na języku u niemowląt i dzieci - przyczyny

Biały nalot na języku może mieć różne przyczyny. Należy przy tym pamiętać, że niewielki osad na zewnętrznej części języka występuje fizjologicznie. U niemowląt zwykle jest to biały osad z mleka. W przypadku dzieci biały nalot na języku może pojawić się w wyniku niedostatecznej higieny jamy ustnej. Jeśli jednak zmiana przypomina twarożek, ponieważ jest grudkowata, może to być objaw grzybicy. Zwykle czynnikiem etiologicznym odpowiedzialnym za jej rozwój są grzyby z rodzaju Candida, zazwyczaj to Candida albicans. Wówczas nalot jest obfity i gruby. Zdarza się, że obejmuje podniebienie i gardło. Na grzybicę narażone są zwłaszcza małe dzieci, u których układ immunologiczny nie jest jeszcze w pełni wykształcony. Grzybica języka u małego dziecka czy niemowlaka zwykle przyjmuje postać ostrą.

Zmiany na języku mogą być również wywołane chorobą: zapaleniem gardła, anginą bądź przerostem migdałka gardłowego, płonicą, czy durem brzusznym.. Bywa, że biały nalot na języku u dzieci jest objawem odwodnienia. Biały język może również wskazywać na anemię, która u dzieci - młodszych i starszych - zdarza się dość często.

Biały nalot na języku u dorosłych - przyczyny

Biały nalot na języku u dorosłych to powszechny objaw, który nie zawsze wiąże się z chorobą. Może być wynikiem złej diety, nadużywania kawy lub herbaty albo niedoboru płynów w organizmie. Przyczyna może być także nieodpowiednia higiena jamy ustnej - wystarczy zapominać o szczotkowaniu języka podczas mycia zębów. Inną przyczyną jest palenie papierosów. Wówczas biały nalot, czyli rogowacenie białe, spowodowane jest nadmiernym rogowaceniem skóry i błon śluzowych języka oraz policzków. Biały nalot na języku może się pojawić także wskutek nadużywania cukru, niedoboru żelaza bądź kwasu foliowego, a także z racji zaburzeń hormonalnych.

Biały nalot na języku może również powstać po antybiotykoterapii, w czasie chemioterapii, immunosupresji lub leczenia sterydami. Może też wskazywać na cukrzycę, nowotwór, zakażenie wirusem HIV czy kiłą (szarawo-biały nalot pojawia się w drugim stadium choroby). Powodem patologii może być liszaj płaski. To choroba autoimmunologiczna, polegająca na tym, że komórki układu odpornościowego atakują organizm. Objawem są zmiany w postaci białego lub żółtego języka.

Biały osad na języku może również, jak w przypadku niemowląt i dzieci, być objawem grzybicy jamy ustnej. Charakterystyczny dla niej jest nieprzyjemny zapach z ust. Rozwojowi kandydozy sprzyja przyjmowanie antybiotyków i niektórych leków. Objawami świadczącymi o zakażeniu są owrzodzenia, pieczenie i ból w obrębie błony śluzowej oraz zapalenie języka.

Czasem biały nalot na języku ma związek z leukoplakią, czyli rogowaceniem białym. To zmiana przedrakowa, pojawiająca się na błonie śluzowej jamy ustnej. Leukoplakia może przekształcić się w raka płaskonabłonkowego.

Biały nalot na języku - leczenie

Jeżeli obłożony język jest jedynym objawem, nie ma powodu do niepokoju. Jeśli jednak towarzyszą mu dodatkowe objawy, należy zgłosić się do lekarza, ponieważ zmiany nie zawsze są wywołane błahą przyczyną. Zdarza się, że biały nalot na języku zwiastuje poważne problemy. Nie wolno tego lekceważyć.

Z tego powodu, jeśli pomimo starań nalot na języku utrzymuje się długo bądź pojawia się wraz z innymi symptomami, należy zgłosić się do lekarza, który rozwieje wątpliwości bądź zleci dalsze badania. Biały nalot na języku, choć pojawia się wskutek różnych chorób, nie jest podstawą do ich rozpoznania. Może jedynie sugerować kierunek badań diagnostycznych.

Żeby leczyć biały nalot na języku, trzeba wyleczyć chorobę, której jest objawem. I tak:

  • w wypadku grzybicy terapia polega na zażywaniu leków mających działanie przeciwgrzybicze. Mogą to być leki do stosowania miejscowego, pędzlowania jamy ustnej, jak również leki doustne, które działają ogólnoustrojowo.
  • kiedy lekarz zdiagnozuje anginę lub szkarlatynę, zleci antybiotykoterapiię,
  • często, aby pozbyć się nalotu, wystarczy umyć język za pomocą szczoteczki do zębów,
  • jeśli lekarz stwierdzi leukoplakię, należy natychmiast zaprzestać palenia papierosów i spożywania alkoholu.
Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.