Domowe sposoby na zatoki - jak sobie radzić z zapaleniem zatok?

Domowe sposoby na zatoki łagodzą typowe dla schorzenia dolegliwości, takie jak ból głowy czy uczucie nacisku, a i wspomagają leczenie farmakologiczne. Jakie są domowe sposoby na zatoki? Jak je oczyszczać i wspierać, by szybko dojść do siebie?
Zobacz wideo

Domowe sposoby na zatoki ratują z opresji, kiedy zatoki czołowe, szczękowe, sitowe lub klinowe, czyli przestrzenie wypełnione powietrzem i położone w okolicy nosa, przypominają o swoim istnieniu. Na co dzień zatoki wytwarzają wydzielinę niezbędną do nawilżania i oczyszczania wdychanego powietrza. W wyniku nieprawidłowości drożności ich ujść może dojść do powstania procesu zapalnego - wówczas mówimy o zapaleniu zatok. Z uwagi na charakter dolegliwości wyróżnia się zapalenie zatok ostre, przewlekłe i nawracające. Zatoki mogą dokuczać bez względu na porę roku, a wywołać mogą je różne czynniki, zarówno alergeny, jak i wirusy.

Objawami zapalenia zatok są: silny ból głowy, zatkany nos i katar (często pojawia się żółta wydzielina z nosa), uczucie rozpierania, które potęgują się podczas pochylania się lub poruszania głową. Wówczas nie pozostaje nic innego jak szybko reagować i wdrożyć leczenie. Można sięgnąć po farmaceutyki, ale i domowe sposoby na zatoki - te ostatnie wprawdzie nie zlikwidują przyczyny dolegliwości, ale przyniosą ulgę.

Domowe sposoby na zatoki

Domowe sposoby na zatkane zatoki sprawdzą się w początkowej fazie choroby, zanim dojdzie do ropnego zapalenia zatok. W innym przypadku wspomagają leczenie farmakologiczne i przynoszą ulgę.

Zatoki - domowe sposoby na zapalenie zatok to przede wszystkim:

  • domowe metody oczyszczania zatok: inhalacje i płukanie zatok,
  • stosowanie maści rozgrzewających i okładów z grochu i soli,
  • nawadnianie organizmu.

Oczyszczanie zatok - inhalacje

Domowym, prostym sposobem na zatoki jest ich inhalacja, która polega na wdychaniu pary wodnej. Wystarczą olejki aromatyczne, zioła lub sól morska. Należy je dodać do miski z gorącą wodą, pochylić się nad parującą cieczą i nakryć ręcznikiem tak, by para wodna nie uciekała. Inhalacja powinna trwać kilka minut.

Podczas inhalacji należy głęboko oddychać przez nos, a powietrze wydychać ustami. Nie wolno nachylać się zbyt mocno, by się nie poparzyć. Woda nie powinna być wrząca. Dzieci podczas domowych inhalacji powinny siedzieć w bezpiecznej odległości od parującej wody i znajdować się pod opieką rodziców. W przypadku niemowląt i małych dzieci warto kupić inhalator lub nebulizator.

Oczyszczanie zatok - płukanie

Bardzo popularnym domowym sposobem na oczyszczenie zatok jest ich płukanie. Irygacja oczyszcza nos i zatoki z wydzieliny, ułatwia oddychanie i łagodzi ból, zmniejsza ucisk w okolicach nosa, skroni i czoła. Do płukania można zastosować zarówno roztwór kupiony w aptece,  jak i wodę morską czy sól fizjologiczną.

Irygacje można wykonać za pomocą butelki lub gruszki do nosa. Nie jest to szczególnie przyjemny zabieg, niemniej bardzo skuteczny - bardzo szybko przynosi ulgę.

Zapalenie zatok. Maści rozgrzewające i okłady

Kolejnym domowym sposobem na zatoki jest smarowanie czoła i skroni maściami rozgrzewającymi lub olejkiem kamforowym. Głowę warto zawinąć ciepłą chustką.

Ulgę przyniosą też ciepłe okłady z soli czy grochu. Wystarczy na suchej patelni podgrzać garść soli (najlepiej jodowo-bromowej), zawinąć ją w bawełnianą ściereczkę i przyłożyć do zatok. Do wykonania okładu z grochu potrzebny jest groch, a także lniany woreczek lub bawełniana skarpetka. Groch można podgrzać w piekarniku (nie może być zbyt gorący!), a następnie owinąć tkaniną i przyłożyć do miejsca, które boli.

Domowe sposoby na zatoki - nawadnianie organizmu

Chorując na zatoki należy pić dużo wody oraz herbat - owocowych i ziołowych. Spore ilości płynów rozcieńczą wydzielinę oraz ułatwią osuszanie zatok, a nawilżona śluzówka stanie się lepszą barierą ochronną. Napar z kwiatów lipy, herbata z malin lub herbata z imbirem mają działanie rozgrzewające, ale i udrażniają drogi oddechowe. Warto po nie sięgać.

Nie mniej ważna jest optymalna wilgotność i temperatura w mieszkaniu. Warto używać nawilżaczy powietrza bądź wieszać na włączonych grzejnikach wilgotne ręczniki.

Więcej o:
Copyright © Agora SA