Ugryzienie osy - jakie są objawy ukąszenia i kiedy należy wybrać się do lekarza? Czy może stanowić zagrożenie dla zdrowia?

Ugryzienie osy wywołuje obawy nie tylko u dzieci. Choć wszyscy boimy się ugryzień owadów, w większości przypadków nie są one groźne dla zdrowia. Mimo wszystko lepiej ich unikać, ponieważ wywołują ból i nieprzyjemne swędzenie, pieczenie i szczypanie. Zdarza się także, że owady są nosicielami niebezpiecznych chorób albo wywołują silne reakcje alergiczne. Z tego powodu, choć generalnie szkodliwość ugryzień jest niska, zawsze warto chronić przed nim dziecko, a po użądleniu uważnie obserwować.

Ugryzienie osy - jak chronić dziecko przed ugryzieniem?

Trudno jest całkowicie uniknąć kontaktu z osami czy pszczołami, szczególnie w przypadku małych dzieci, w których ciekawość świata wywołuje chęć eksploracji otoczenia. Rodzice powinni jednak starać się izolować dzieci od miejsc, w których gromadzą się owady. Na łąkach, w sadach czy przy poidłach dla ptaków można zaobserwować ich zwiększoną ilość i od takich miejsc dzieci powinny trzymać się z daleka, a na pewno nie należy traktować ich jako miejsca do zabawy.

Uważać trzeba także na spożywanie posiłków w plenerze, gdy w powietrzu lata dużo pszczół i os - słodkie dania, soki owocowe, słodkie napoje przyciągają te owady. Nie zapominajmy także, aby po zakończonym posiłku umyć dzieciom ręce, by pozostałości jedzenia, a szczególnie słodkich przysmaków i owoców, nie przyciągały owadów. Jeśli wykryjemy gniazda os w bliskim otoczeniu, blisko domu, na balkonie, czy na podwórku, koniecznie trzeba je usunąć. W tym celu warto zatrudnić specjalistę - nie podejmujmy sami takich działań.

Owady lgną do kolorowych i wzorzystych ubrań - by ich nie przyciągać warto zadbać o odpowiedni ubiór. Do zabaw na świeżym powietrzu najlepiej wybrać dla dziecka ubrania w jasnych kolorach, białe lub w pastelowych odcieniach. Najlepiej zrezygnować z ciemnych oraz intensywnych barw oraz z przykuwających uwagę wzorów.

Jeśli zaś chodzi o zapachy, to im są bardziej naturalne, tym lepiej. Wszelkie słodkie zapachy - nie tylko od jedzenia - będą przyciągać owady. Równie mocno jak zapach owoców będą wabić pachnące perfumy, pudry, czy preparaty do włosów.

Warto wiedzieć, że żądło pszczoły zakończone jest niewielkimi haczykami, które podczas gryzienia wczepia się w skórę. Przez to owad nie może po ugryzieniu wyjąć żądła - wyrywa je wraz ze zbiorniczkiem zawierającym jad, a następnie umiera. Inaczej sprawa wygląda w przypadku osy - ma ona gładkie żądło, dzięki czemu może ugryźć kilka razy.

Zobacz wideo

Ugryzienie osy - co robić w przypadku użądlenia?

Jeśli twoje dziecko zostało użądlone, to przede wszystkim nie panikuj. Najprawdopodobniej nie stanowi to zagrożenia dla zdrowia. Zachowaj spokój i udziel dziecku pierwszej pomocy w następujący sposób:

  • Zdrap żądło osy lub pszczoły paznokciem, kartą bankomatową lub krawędzią tępego noża. Możesz również uchwycić je paznokciami bądź pincetą i spróbować w ten sposób je usunąć. Rób to jednak bardzo ostrożnie, staraj się go nie ściągnąć, by pod powierzchnię skóry nie dostały się resztki jadu.
  • W dalszej kolejności dokładnie umyj wodą z mydłem lub odkaź w inny możliwy sposób miejsce, w które dziecko zostało ugryzione. Warto pamiętać, by domowa apteczka wyposażona była w dostępne bez recepty środki odkażające.
  • Jeśli na skórze pojawi się obrzęk, lub dziecko odczuwa ból, oczyszczone uprzednio miejsce okładaj lodem lub zimnym okładem.
  • Oprócz schładzania miejsca użądlenia, można zastosować również dostępne bez recepty w aptekach środki przeciwbakteryjne do smarowania - np. maść z antybiotykiem lub w sprayu, wspomagające proces gojenia rany powstałej po użądleniu. Użycie nawet niewielkiej ilości przeciwbakteryjnych preparatów złagodzi ból i przyspieszy leczenie.
  • Po ugryzieniu uważnie obserwuj swoje dziecko. Zdarzają się przypadki, gdy, po ugryzieniu przez osę lub pszczołę, występuje u malucha reakcja alergiczna, która może być dla niego niebezpieczna. Zwracaj uwagę na objawy nadwrażliwości, takie jak: obrzęk, silny ból, krótki oddech. Jeśli u twojego dziecka pojawi się któryś z wyżej wymienionych symptomów już przy pierwszym ugryzieniu, może to oznaczać, że jest ono uczulone na jad i kolejne użądlenie może być śmiertelne, jeśli w szybkim czasie nie zostanie podjęta odpowiednia pomoc. Gdyby u dziecka zaobserwowano inne objawy poza bólem, udaj się do lekarza. Specjalista najprawdopodobniej zaleci kontakt z alergologiem i wykonanie prób uczuleniowych. Jeśli badania potwierdzą alergię, zestaw lekarstw przeciw użądleniom powinien zawsze towarzyszyć spacerom z dzieckiem - zwłaszcza latem.
  • Istnieją także przypadki, szczególnie wśród niemowląt, gdy nadwrażliwość na jad pojawia się nagle, bez uprzedniej reakcji uczuleniowej. Jeśli po użądleniu u twojego dziecka wystąpi jeden lub kilka z  objawów, jak: kłopoty z oddychaniem, charczenie, duszący kaszel, silny ból głowy, zawroty głowy, nagłe problemy żołądkowe, biegunka, nudności, wymioty, utrata przytomności, gorączka, drgawki, pokrzywka na całym ciele, lub w kilku miejscach, obrzęk języka lub twarzy oraz osłabienie całego organizmu, koniecznie w trybie pilnym udaj się do lekarza.
Więcej o:
Copyright © Agora SA