Ból podbrzusza: przyczyny i leczenie

Ból podbrzusza to częsta przypadłość, która przytrafia się zwłaszcza kobietom. Może mieć różny charakter i przyczyny. Ból podbrzusza może minąć samoistnie, gdy jest niegroźny, ale i wymagać interwencji chirurgicznej, gdy pojawia się zagrożenie życia. Kiedy powinien niepokoić? Jak go leczyć?

Ból podbrzusza - przyczyny

Ból podbrzusza lokalizuje się w brzuchu, poniżej linii poprowadzonej na wysokości pępka. Może promieniować, ale i obejmować okolicę pachwin. Dzieje się tak dlatego, że ból podbrzusza może mieć różne przyczyny.

Ból podbrzusza najczęściej towarzyszy:

  • owulacji bądź menstruacji u kobiet,
  • schorzeniom układu płciowego,
  • schorzeniom układu moczowego,
  • schorzeniom układu pokarmowego.

Ból podbrzusza - owulacja bądź menstruacja

Najczęstszą przyczyną bólu w podbrzuszu u kobiet jest miesiączka. Pojawia się on wskutek uwrażliwienia tkanek (w efekcie comiesięcznych zmian hormonalnych) oraz skurczów mięśni macicy, które towarzyszą menstruacji.

Ponadto wiele kobiet odczuwa ból związany z jajeczkowaniem, czyli owulacją, która ma miejsce mniej więcej w połowie cyklu miesiączkowego. Pęknięciu pęcherzyka Graafa i uwolnieniu komórki jajowej towarzyszy ból, który lokalizuje się najczęściej po jednej stronie brzucha.

Okres co trzy tygodnie to wciąż norma. Kiedy wówczas są dni płodne? Ginekolog wyjaśnia

Ból podbrzusza - schorzenia układu płciowego

Inną przyczyną bólu podbrzusza u kobiet mogą być także patologie w obrębie narządów rodnych takie jak: mięśniaki macicy, endomterioza czy zapalenie przydatków. Z kolei u mężczyzn za ból podbrzusza w obrębie układu płciowego najczęściej odpowiada zapalenie prostaty (gruczołu krokowego).

Ból podbrzusza - schorzenia układu moczowego

Ból podbrzusza może mieć związek z nieprawidłowościami w obrębie układu moczowego. Najczęściej są to infekcje, takie jak choćby zapalenie pęcherza moczowego czy kłębuszkowe zapalenie nerek.

Ból podbrzusza - schorzenia układu pokarmowego

Źródłem bólu mogą być także narządy układu pokarmowego. Są to zarówno:

  • infekcyjne choroby układu pokarmowego (np. jelitówki),
  • dolegliwości ostre, wymagające natychmiastowej interwencji chirurgicznej, takie jak zapalenie wyrostka robaczkowego czy niedrożność jelit,
  • schorzenia przewlekłe, takie jak zespół jelita drażliwego, nietolerancja pokarmowa czy zaburzenia perystaltyki jelit.

Ból podbrzusza - diagnostyka

Ból podbrzusza to objaw niespecyficzny, a ustalenie jego przyczyny może być diagnostycznym wyzwaniem. Jeśli pojawiają się zaburzenia w oddawaniu moczu czy krew w moczu, może to wskazywać na problemy natury urologicznej. Z kolei gdy towarzyszą mu sensacje ze strony układu pokarmowego (wymioty, biegunka, nudności), po posiłku zwłaszcza - choroby układu pokarmowego. Ból podbrzusza, któremu towarzyszy gorączka, najczęściej jest spowodowany chorobą infekcyjną, wywołaną zarówno przez wirusy, jak i bakterie. Mogą one obejmować nie tylko układ oddechowy, ale i pokarmowy.

Ponieważ ból może sygnalizować poważne problemy ze zdrowiem, zawsze warto konsultować się ze specjalistą. Lekarz, by ustalić przyczynę bólu, przeprowadzi dokładny wywiad lekarski, a i zleci, w razie konieczności, badania diagnostyczne, zarówno laboratoryjne, jak i obrazowe.

W diagnostyce bólu podbrzusza kluczowe znaczenie mają trzy czynniki:

  • lokalizacja dolegliwości, co pozwala na ustalenie, który narząd jest jego źródłem,
  • natężenie bólu i charakter bólu (silny, umiarkowany, ostry, przewlekły, promieniujący),
  • objawy, które mu towarzyszą (np. wymioty, biegunka, gorączka).

Ból w podbrzuszu - leczenie

Najważniejsze jest ustalenie przyczyny bólu podbrzusza, gdyż od tego zależy leczenie.
Aby złagodzić ból owulacyjny czy menstruacyjny lub związany z łagodnymi dolegliwościami ze strony układu pokarmowego, wystarczy sięgnąć po lek przeciwbólowy albo rozkurczowy, przyłożyć do brzucha ciepły kompres czy wziąć kąpiel. Nieco innego leczenia będą wymagały infekcje, które wywołały bakterie - wówczas włącza się antybiotykoterapię.

Zdarzają się też sytuacje, które wymagają hospitalizacji, a i interwencji chirurgicznej.
To dlatego zawsze, jeśli ból podbrzusza jest dokuczliwy, ostry bądź niepokojący, trzeba iść do lekarza. Nie wolno go lekceważyć zwłaszcza wtedy, gdy towarzyszą mu takie objawy jak:

  • wysoka gorączka,
  • utrata przytomności,
  • krew w stolcu,
  • ból brzucha po prawej stronie, nasilający się.

To także może cię zainteresować:

Więcej o:
Copyright © Agora SA