Pogorszenie i brak apetytu u dziecka - przyczyny i zalecenia

Pogorszenie czy brak apetytu dziecka spędza sen z powiek niejednemu rodzicowi. Apetyt malucha to temat rzeka, który rodzice podejmują stale. Jakie mogą być przyczyny pogorszenia i braku apetytu? Co w takiej sytuacji robić?

Pogorszenie i brak apetytu - przyczyny

Istotne jest, czy brak apetytu jest codziennością, zdarza się sporadycznie czy towarzyszy od jakiegoś czasu. To kluczowe dla znalezienia przyczyny i sposobu zmiany sytuacji.

Jeśli brak apetytu zdarza się od czasu do czasu, nie ma się czym martwić. My też nie zawsze mamy ochotę na zjedzenie obfitego posiłku, czasem zwyczajnie nie chce nam się jeść. Jeśli pogorszenie apetytu trwa od jakiegoś czasu, warto pochylić się nad problemem i poszukać przyczyny. Trzeba bowiem pamiętać, że gorszym apetytem może objawiać się wiele chorób.

Dzieci odmawiają jedzenia z różnych powodów. To kwestia indywidualna. Niemniej najczęściej maluchy nie chcą jeść, bo:

  • potrawa nie wygląda dobrze, jadłospis jest monotonny, danie nie smakuje lub jest podane byle jak
  • jedzenie jest postrzegane jako zło konieczne i... strata czasu. Dziecko ma tyle rzeczy do zrobienia i do odkrycia, tyle pomysłów na zabawę czeka na zrealizowanie, że szkoda czasu na nudę i banały
  • maluch przeżywa skok rozwojowy albo trudny bądź intensywny czas w życiu. Nie chce jeść, bo jest czymś zaabsorbowane (np. zaczyna chodzić), przeżywa stres (np. powrót mamy do pracy) lub gdy przechodzi bunt dwulatka (testuje otoczenie, manifestując swoją niezależność)
  • zjadło sporo przekąsek pomiędzy posiłkami. Batonik, drożdżówka, soczek mogą zaspokoić zapotrzebowanie energetyczne i zahamować uczucie głodu. Często sami rodzice, martwiąc się słabym apetytem dziecka, zachęcają do jedzenia między posiłkami na zasadzie: nieważne co, byleby coś zjadło
  • jest to uwarunkowane genetycznie. Dziecko mało je, ma filigranową budowę, bo tak zdecydowały geny. Zanim rodzice wpadną w panikę, warto się przyjrzeć sobie i najbliższej rodzinie. Czasem niedowaga i słaby apetyt naprawdę jest taką "urodą"

Ale gorszy apetyt może wiązać się ze schorzeniami, takimi jak:

  • alergia pokarmowa - wówczas często pojawia się ból brzucha czy inne dolegliwości ze strony układu pokarmowego, a także objawy np. skórne, które świadczą o nietolerancji czy nadwrażliwości. Wymaga konsultacji z lekarzem
  • infekcja (grypa, przeziębienie, angina i inne) - każdy chory, nie tylko dziecko, mniej chętnie je. Wówczas ważne jest picie dużej ilości płynów, by nie doszło do odwodnienia.
  • infekcje układu moczowego - utajone i przewlekłe. Jeśli dziecko nagle przestaje jeść, nie ma żadnych innych objawów, trzeba zrobić badania moczu.
  • niedobór żelaza, czyli anemia, powoduje niedotlenienie tkanek, a to ma wpływ na funkcjonowanie i dobrostan organizmu. Niedokrwistość wymaga leczenia, a to zazwyczaj poprawia apetyt

Pogorszenie i brak apetytu - o czym warto pamiętać

Zawsze, kiedy dziecko ma gorszy apetyt, trzeba pamiętać o tym, że:

  • łatwo wpaść w pułapkę. Wydaje nam się, że dzieci mało jedzą, ponieważ porównujemy wielkość ich porcji do naszych talerzy, potrzeb i możliwości (a porcje dla dziecka powinny być o wiele mniejsze),
  • trzeba zastanowić się, co może być przyczyną tego, że apetyt jest gorszy,
  • jeśli dziecko nie ma apetytu od dłuższego czasu bądź zawsze - sprawdzić, czy przybiera na wadze, jak przebiega jego rozwój, biorąc pod uwagę siatkę centylową,
  • obserwować, czy ma dobre samopoczucie, chętnie się bawi, spokojnie śpi,
    zapisywać, co dziecko zjada i w jakich ilościach,
  • porozmawiać o apetycie dziecka z pediatrą.

Pogorszenie i brak apetytu - co zrobić

Posiłki podawane dziecku powinny być różnorodne, kolorowe, podane na ładnym talerzu. To naprawdę ważne. Istotne też jest, by dieta była zbilansowana, a jedzenie rozłożone na pięć małych posiłków, podawanych o mniej więcej stałych porach (śniadanie, drugie śniadanie, obiad, podwieczorek i kolacja).

Warto zachęcać dziecko do próbowania nowych potraw, ale nie warto w tej kwestii naciskać. Nie wolno zmuszać dziecka do jedzenia tego, czego nie lubi. Jeśli dziecko ma problemy z apetytem, nie należy podawać mu między posiłkami słodkich przekąsek. Nie wolno stosować systemu nagród i kar za jedzenie. Jedzenie to zwyczajna czynność życiowa, nie może kojarzyć się z transakcją czy czymś nieprzyjemnym.

Leczenie braku apetytu u dzieci powinno się zacząć od zdiagnozowania przyczyny. Zawsze najlepiej konsultować się z pediatrą.

To także może cię zainteresować:

Czego nie może jeść dziecko w pierwszym roku życia?

Więcej o:
Copyright © Agora SA