Czkawka u noworodka - jak sobie radzić? Jakie są jej przyczyny?

Czkawka to urywany odgłos powtarzający się regularnie co kilkanaście sekund. Zazwyczaj nie jest uciążliwa i samoistnie ustępuje. Zdarzają się jednak maluchy, dla których jest to bardzo dokuczliwa przypadłość. Dowiedz się, jak radzić sobie z czkawką u noworodka, jakie mogą być jej przyczyny oraz jak jej zapobiegać

Czym jest czkawka i czy jest męcząca dla dziecka?

Czkawka, czyli pewnego rodzaju dźwięk, odgłos, wywołany mimowolnymi skurczami mięśni przepony oraz krtani, występuje u dorosłego człowieka bardzo sporadycznie. Jest za to częstą przypadłością u małych dzieci. Czy jest to dla nich uciążliwe?  

Czkawka może "męczyć" dziecko przez pierwszych kilka miesięcy życia, choć słowo to nie jest do końca odpowiednie. W rzeczywistości bowiem nie jest ona w żadnym stopniu uciążliwa dla dziecka. Prawda jest taka, że niektóre niemowlęta przychodzą na świat ze skłonnością do czkawki. A nawet mają okazję doświadczyć jej jeszcze wcześniej - bo już w brzuchu matki. Można ją zaobserwować podczas badania USG, a nawet wyczuć pod koniec trzeciego trymestru.

Czkawka u noworodka - przyczyny

W przeciwieństwie do czkawki u dorosłych, w przypadku noworodka nie można jednoznacznie określić jej przyczyny. U dzieci uznaje się, że jest ona po prostu jednym z naturalnych odruchów. Najczęściej pojawia się po posiłkach, stąd inne teoria przekonuje, że czkawka jest skutkiem połykania powietrza podczas karmienia - szczególnie, jeśli dziecko łapczywie spożywa posiłek lub niepoprawnie przysysa się do piersi. Dzieci, które jedzą z butelki, mogą połykać więcej powietrza ze względu na niedopasowany smoczek (zbyt duża dziurka).

Zdaniem niektórych specjalistów czkawka może występować także z powodu przejedzenia. Jest to tak zwana czkawka popokarmowa, pojawiająca się tuż po jedzeniu. Gdy dziecko dużo zje i ma bardzo pełny brzuch, jego przewód pokarmowy nie może sobie z tym poradzić.

Kolejna teza głosi, że czkawka jest wynikiem wychłodzenia organizmu dziecka. Na wszelki wypadek warto sprawdzić, czy niemowlakowi nie jest zimno, może potrzebuje dodatkowej warstwy ubrania lub cieplejszy kocyk. Pamiętajmy, że leżące maluchy mogą inaczej odczuwać temperaturę otoczenia niż dorośli, którzy są w ruchu.

Czkawkę może też spowodować głośny śmiech. Jeśli rozbawimy dziecko lub jest ono mocno podekscytowane jakimś nowym odkryciem czy zdobytą umiejętnością, może nałykać się powietrza w nadmiarze, co doprowadzi do czkawki.

Niezależnie od przyczyn, nie ma powodów do obaw. Czkawka nie stanowi zagrożenia i trzeba na nią zareagować spokojnie, czyli sprawdzić, czy dziecku nie jest zimno, czy właściwie ssie pierś lub smoczek z butelki lub czy nie powinno mu się odbić.

Czkawka u noworodka - jak pomóc maluchowi?

Chcąc pomóc dziecku w pozbyciu się czkawki, dobrze jest zacząć od ustalenia przyczyny. Jeśli czkawka u naszego dziecka zazwyczaj pojawia się w określonej sytuacji, łatwiej będzie wyeliminować przyczynę. Gdy dolegliwość pojawia się po karmieniu piersią, przyjrzyj się uważnie jak maluch ssie pierś. Może powinnaś go lepiej przystawiać do piersi, zwracając uwagę na odpowiednią pozycję. Gdy dziecko jest karmione butelką - zacznij od sprawdzenia, czy rozmiar smoczka jest właściwie dobrany do wieku twojego malucha. Niektóre smoczki mają tak dużą dziurkę, że szybko napełniają się mlekiem, a dziecko nie jest w stanie sobie z tym poradzić. Kiedy zaś czkawkę spowoduje przejedzenie, najlepiej poczekać, aż pokarm trafi z żołądka do jelit i czkawka samoistnie ustąpi.

Ważne, by nie próbować "leczyć" czkawki u niemowlaków sposobami, które działają u dorosłych. Dzieciom nie podajemy łyżeczki cukru czy soku z cytryny. Stosowane wśród dorosłych "przestraszenie" także nie powinno odnosić się do dzieci. To, co ewentualnie można zrobić, by szybciej się skończyła, to podać dziecku kilka łyków wody (najlepiej ciepłej) lub pozwolić possać pierś (jeśli przyczyną nie jest przejedzenie). A jeśli czkawka wynika ze zbyt niskiej temperatury, zadbajmy o odpowiedni ubiór, cieplejszy kocyk. Sprawdźmy także, czy dziecko nie ma zbyt długo mokrej pieluchy, która powoduje wychłodzenie.

Czkawka trwająca godzinami - czy warto się wybrać do lekarza?

Czkawka nie jest męcząca dla dzieci. W przypadku większości niemowląt mija po trzecim miesiącu życia dziecka. Jeśli jednak trwa po kilka godzin, uniemożliwiając maluchowi zaśnięcie czy zjedzenie posiłku, a przy tym rodzice widzą, że go drażni, warto skonsultować się z lekarzem. Zdarza się, że uporczywa czkawka może być związana z refluksem żołądkowo-przełykowym lub z innymi chorobami, takimi jak choroba ośrodkowego układu nerwowego, choroba jamy brzusznej czy z zaburzeniami metabolicznymi. W niektórych przypadkach czkawka może jednym z możliwie występujących symptomów poważniejszych chorób, jednak mają one także szereg innych objawów. Jeśli się je wyeliminuje, nie należy niepotrzebnie panikować. Na szczęście, skrajne przypadki zdarzają się bardzo rzadko.

To także może cię zainteresować:

Więcej o:
Copyright © Agora SA