Inhalator dla dziecka: jaki wybrać, kiedy używać

Inhalator dla dziecka to urządzenie, które z pewnością przydaje się w przypadku częstych infekcji dróg oddechowych, a także alergii. Na rynku dostępne są inhalatory uniwersalne, które mogą być używane zarówno przez dzieci, jak i dorosłych, a także urządzenia zaprojektowane w taki sposób, aby były jak najbardziej wygodne i atrakcyjne dla dzieci. Kiedy warto zainwestować w inhalator dla dziecka i na co zwrócić uwagę przed zakupem?
Zobacz wideo

Inhalator dla dziecka, czyli kiedy warto przeprowadzać inhalacje?

Inhalacje, a tak naprawdę nebulizacje, są zalecane w przypadku infekcji dolnych oraz górnych dróg oddechowych, kataru, przeziębienia, a także alergii. Nebulizacja to rodzaj zabiegu inhalacyjnego, podczas którego aerozol z lekiem dostaje się bezpośrednio do dróg oddechowych. Zabiegi nebulizacji przyspieszają wnikanie i działanie leków, a także umożliwiają zmniejszenie podawanej dawki leku. Pojęcie inhalacji jest szersze niż nebulizacja i odnosi się do zabiegu, podczas którego wdychane są roztwory leków albo po prostu pary wód mineralnych. Do inhalacji można użyć roztworu soli fizjologicznej, która nie podrażnia tkanek, a działa antybakteryjnie i rozrzedza zalegającą w drogach oddechowych wydzielinę.

Inhalator dla dziecka: jaki wybrać

Na co zwrócić uwagę przy zakupie inhalatora? Urządzenia różnią się między sobą kilkoma parametrami, wśród których najważniejsze są:

  1. Wielkość cząsteczek: mówi o tym, na jak duże cząsteczki rozbijany jest płyn. Ma to wpływ na to, do jakiego odcinka dróg oddechowych dociera lek, a więc na jakie schorzenia inhalator może być skutecznie stosowany. Cząsteczki powyżej 8 μm dostają się do górnych dróg oddechowych, takie o wielkości 5-8 μm do dużych oskrzeli oraz tchawicy. Mniejsze cząsteczki o wielkości 2-5 μm docierają do oskrzeli i oskrzelików, a cząsteczki o wielkości 0,3-3 μm mogą dotrzeć aż do pęcherzyków płucnych.
  2. Rozmiar maski: jest bardzo istotny, ponieważ decyduje o tym, czy inhalacje będą skuteczne i wygodne. Maska przeznaczona dla dziecka powinna być mała, nie może zasłaniać połowy dziecięcej twarzy, a jedynie nos i usta.
  3. Czas pracy: niektóre inhalatory mogą pracować w trybie ciągłym, a niektóre trzeba co jakiś czas wyłączać, dlatego jeśli ma się potrzebę wykonywania długotrwałych inhalacji koniecznie trzeba wybrać urządzenie z długim czasem pracy.
  4. Rozmiary, waga: te parametry są szczególnie istotne, jeśli inhalator ma być często przenoszony i przewożony. Do użytku domowego inhalator może być większy, jednak warto oszczędzić sobie dźwigania.
  5. Głośność: jest istotna, ponieważ aby umilić dziecku czas inhalacji i sprawić, żeby maluch nie kojarzył tego zabiegu tylko z nieprzyjemną koniecznością, podczas inhalacji możemy opowiadać dziecku różne historyjki, czytać książeczkę. Nie warto, żeby przyjemne odgłosy były zagłuszane przez buczenie inhalatora, a im urządzenie głośniejsze, tym bardziej uciążliwe dla dziecka, a także rodziców i innych osób w otoczeniu. Pamiętajmy, że inhalatora często będziemy używać także w nocy - zbyt głośny może na dobre rozbudzić malucha i innych domowników
  6. Dodatkowe akcesoria: inhalator przeznaczony dla dzieci powinien być wyposażony w ustnik oraz maseczkę pediatryczną, a do inhalatorów przeznaczonych dla niemowląt często dołączana jest również maseczka ze smoczkiem (do inhalacji lepiej jednak używać standardowej maseczki). Kupując inhalator warto sprawdzić, czy wymienne maski są szeroko dostępne i nie ma problemu z ich zakupem. Każda osoba korzystająca z inhalatora powinna mieć własną maskę i wymieniać ją co najmniej raz w roku.
  7. Design: niektóre inhalatory mają kształty zaprojektowane specjalnie dla dzieci. Można znaleźć na przykład inhalatory pingwinki, kotki, pieski czy krówki. Takie urządzenie nie będzie budziło strachu, nawet u mniejszego dziecka, a przez to będzie chętniej stosowane. Trzeba jednak pamiętać, że pozostałe parametry decydują o użyteczności i skuteczności inhalatora, a więc to one powinny zostać rozpatrzone w pierwszej kolejności.

Jak przekonać dziecko do inhalacji?

Każde dziecko jest inne, więc nie należy generalizować, że wszystkie maluchy niechętnie się inhalują i za wszelką cenę unikają tego zabiegu. Jednak niektóre dzieci boją się inhalatora i bardzo nie lubią zabiegów, które mogą być zbawienne w przypadku przeziębienia. Żeby zachęcić dziecko do inhalacji warto w czasie trwania zabiegu śpiewać piosenki, czytać ulubione książki. W przypadku mniejszego dziecka należy przytrzymywać maskę przy twarzy dziecka. Jeżeli maluch boi się dźwięku inhalatora, możemy włączać go "na sucho", aby oswoiło się z nieznanym głosem. Co jeszcze możemy zrobić? Zamienić się rolami - niech dziecko nam zrobi inhalacje. Może również zaprosić do zabiegu swoje zabawki, przekonując je, że to nic strasznego, przekona i siebie. Warto pokazać, że inhalacje poprawią stan zdrowia, umożliwią zabawę (gdy pomogą odetkać zatkany nos), a chwilowe unieruchomienie wcale nie jest takie złe.

To także może cię zainteresować:

Więcej o:
Copyright © Agora SA