Ból głowy u dziecka - przyczyny, jak sobie z nim radzić

Ból głowy u dziecka to, niestety, częsta dolegliwość, jest spowodowanych przez wiele czynników. Przede wszystkim należy ustalić, co działo się wcześniej, to pomoże wykryć przyczynę bólu i z nim skutecznie walczyć.

Ból głowy u dziecka - jakie są przyczyny?

Podobnie, jak i u dorosłych, ból głowy u dzieci może być spowodowany przez wiele czynników. Najczęściej jest skutkiem urazu, gdy maluch wcześniej uderzył się, upadł. Pojawia się także jako jeden z objawów rozwijającej się choroby, towarzyszy np.:

  • wysokiej gorączce,
  • zapaleniu gardła,
  • zapaleniu ucha,
  • chorobom zakaźnym.

Ból głowy często pojawia się także wtedy, gdy dziecko spędza dużo czasu w zamkniętym pomieszczeniu, gdy cały dzień wpatruje się w ekran telewizora, albo przebywa w towarzystwie palaczy. Za ból głowy u dziecka może odpowiadać także wada wzroku (wtedy maluch, oprócz tego, że uskarża się na ból głowy, mruży oczy, często je pociera). Ból głowy może być także efektem stresu, pojawia się, gdy dziecko coś przeżywa: dorosłemu powód wydaje się błahy, mały człowiek może mieć zupełnie inne zdanie. Głowa często boli także wtedy, gdy maluch jest głodny.

Ból głowy u dzieci, podobnie jak u dorosłych, może być też reakcją na przemęczenie, brak snu, albo hałas.

Jak sobie radzić z bólem głowy u dziecka?

Oczywiście to, jakie podejmiemy działania, zależy przede wszystkim od tego, co powoduje ból głowy. W przypadku bólu po urazie trzeba obserwować dziecko (nawet, gdy wydaje nam się, że wszystko jest dobrze, warto przez kilka dni przypatrywać się maluchowi). Na nabitego guza pomoże chłodny okład. Jeśli bólowi głowy towarzyszą inne objawy, np. nudności, problemy z pamięcią, należy niezwłocznie udać się do szpitala.

Do lekarza należy udać się także, gdy dziecko skarży się na silny ból głowy, ma światłowstręt, wysoką gorączkę, usztywnioną szyję - może to być "zwykła" choroba (jak np. angina), ale podobne objawy pojawiają się także przy zapaleniu opon mózgowych.

Gdy ból głowy u dziecka pojawia się w pierwszych dniach choroby najlepszym lekarstwem okazuje się odpoczynek. Na pewno pomogą zalecenia lekarza, ulgę mogą przynieść kompresy, ułożenie pod głową wyższej niż zwykle poduszki. Jeśli maluch zbyt długo przebywa w zamkniętym pomieszczeniu, trzeba po prostu... wyjść na dwór (a jeśli z jakiś przyczyn nie ma takiej możliwości, należy dobrze wywietrzyć pokój). Pamiętaj także, że przy dziecku nie można palić papierosów, nie rób tego sam i nie pozwalaj na to innym.

Jeśli ból głowy pojawia się razem ze zmęczeniem oczu, towarzyszy temu pocieranie, mrużenie, może to być sygnałem, że dziecko ma wadę wzroku. Konieczna jest wizyta u okulisty. Zanim się do niego wybierzecie, nie pozwalaj dziecku wpatrywać się w telewizor, przeglądać książeczek w ciemnym pomieszczeniu.

Ból głowy u dziecka jest spowodowany stresem? W tym przypadku najlepszym remedium jest... bliskość. Pomoże przytulenie, rozmowa, skierowanie myśli na inne tory. Najlepiej zająć malucha czymś innym, aby nie skupiało się na tym, co go stresuje.

Jeśli ból głowy wywołany jest głodem trzeba po prostu sięgnąć po jedzenie. Często wystarczy zjeść np. banana i w ten sposób dostarczyć brakującej organizmowi glukozy.

Pamiętaj, aby zawsze, gdy masz jakieś wątpliwości, gdy nie jesteś pewien, czy zachowanie malucha jest normalne, kontaktuj się z lekarzem. Bólu głowy u dzieci lepiej nie bagatelizować, chociaż zazwyczaj udaje się go szybko pokonać, gdy nawraca, jest uporczywy, warto porozmawiać o tym ze specjalistą.

 

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.