1. I trymestr ciąży

  1. 1
  2. 2
  3. 3
  4. 4
  5. 5
  6. 6
  7. 7
  8. 8
  9. 9
  10. 10
  11. 11
  12. 12
  13. 13
  14. 14
 2. II trymestr ciąży

  1. 15
  2. 16
  3. 17
  4. 18
  5. 19
  6. 20
  7. 21
  8. 22
  9. 23
  10. 24
  11. 25
  12. 26
  13. 27
 3. III trymestr ciąży

  1. 28
  2. 29
  3. 30
  4. 31
  5. 32
  6. 33
  7. 34
  8. 35
  9. 36
  10. 37
  11. 38
  12. 39
  13. 40
 4. I rok życia

  1. 1
  2. 2
  3. 3
  4. 4
  5. 5
  6. 6
  7. 7
  8. 8
  9. 9
  10. 10
  11. 11
  12. 12
  13. 13
  14. 14
  15. 15
  16. 16
  17. 17
  18. 18
  19. 19
  20. 20
  21. 21
  22. 22
  23. 23
  24. 24
  25. 25
  26. 26
  27. 27
  28. 28
  29. 29
  30. 30
  31. 31
  32. 32
  33. 33
  34. 34
  35. 35
  36. 36
  37. 37
  38. 38
  39. 39
  40. 40
  41. 41
  42. 42
  43. 43
  44. 44
  45. 45
  46. 46
  47. 47
  48. 48
  49. 49
  50. 50
  51. 51
  52. 52

Podaj: planowaną datę porodu lub datę urodzin dziecka

Pasożyty u dzieci: owsiki. Co zrobić, gdy dziecko ma robaki?

Uwaga na owsiki u dzieci: jaja owsików łatwo się przenoszą

Uwaga na owsiki u dzieci: jaja owsików łatwo się przenoszą (Fot. BSIP/GIRAL)

Sama myśl o tym, że dziecko mogłoby mieć owsiki, jest okropna. Niestety, to często spotykane w naszym klimacie pasożyty. Na szczęście, stosunkowo łatwo można sobie z nimi poradzić.
Owsiki: co to za pasożyty?

Owsik mieszka w przewodzie pokarmowym, jedynym jego żywicielem jest człowiek. Zakazić się można jedząc niemyte owoce lub warzywa, na których znajdują się jaja tego pasożyta. Z jaj, w jelitach wylęgają się owsiki, które w ciągu 2 do 4 tygodni osiągają pełną dojrzałość. Potem nocami samica wychodzi na zewnątrz i składa jaja na skórze dziecka, w okolicach odbytu. Są one pokryte lepką wydzieliną, która powoduje nieprzyjemny świąd. Drapiąc się, często zupełnie nieświadomie, przez sen, dziecko przenosi jaja na ręce, a stamtąd na znajdujące się w pobliżu przedmioty lub bezpośrednio do buzi. Jaja trafiają znowu do przewodu pokarmowego i cykl się powtarza.

Owsiki u dzieci: objawy

Zakażenie owsikami może przebiegać bezobjawowo, ale najczęściej zakażone dziecko zaczyna gorzej spać, w nocy kręci się i wierci, drapie po pupie, traci apetyt, jest blade, ma podkrążone oczy, czasem zaczyna się moczyć, skarżyć na bóle brzucha, jest nadpobudliwe. U dziewczynek może także dojść do infekcji sromu i pochwy, co objawia się pieczeniem i białymi upławami.

Zauważyłaś takie objawy u swojego dziecka? Podpowiadamy, co powinnaś zrobić.

Owsiki u dzieci: leczenie

Od tego trzeba zacząć. Wizyta u lekarza jest konieczna, ponieważ wszystkie leki stosowane przy owsicy są na receptę. Przed zapisaniem leków lekarz zapewne zleci badanie kału, by potwierdzić diagnozę. Czasem badanie niczego nie wykazuje, chociaż dziecko ma owsiki. Aby wynik badania był pewny, kał powinno się badać przez kilka dni z rzędu. Potwierdzić owsicę można także za pomocą przezroczystej taśmy klejącej. Jej kawałek trzeba przykleić w okolicach odbytu wczesnym rankiem, przed wstaniem z łóżka. Jaja pasożytów, jeśli są, przykleją się do taśmy.

Niektórzy lekarze jednak przepisują leki nieco w ciemno, kierując się objawami, bo wychodzą z założenia, że objawy kliniczne są wystarczającym wskazaniem do leczenia. Lekarz ma do wyboru kilka leków, dzieciom najczęściej podaje się pyrantelum w zawiesinie. Kuracja jest krótka, ale trzeba ją powtórzyć w ciągu dwóch tygodni, a niektórzy lekarze zalecają nawet trzy etapy. Ponieważ leki działają na dorosłe osobniki, a nie na ich jaja, ponowne przyjęcie leków gwarantuje także wytrucie tych robaków, które wylęgły się z jaj po kuracji.Sposób na owsiki: Lecz całą rodzinę

Niestety, owsikami bardzo łatwo się zarazić. To dlatego problem szczególnie często dotyka tych maluchów, które chodzą do żłobka lub przedszkola. Wielu rodziców uważa ten temat za wstydliwy i nie mówi o nim innym rodzicom. A przecież dopóki leki nie zostaną podane wszystkim dzieciom w grupie, robaki będą powracać. Jeśli więc okaże się, że twój maluch ma owsicę, musisz poinformować o tym panie w przedszkolu lub szkole, by można było przeprowadzić kurację u wszystkich. Zasada ta dotyczy także domowników i osób na co dzień stykających się z dzieckiem. Leki trzeba podać wszystkim i co ważne, rozpocząć leczenie tego samego dnia.

Sposób na owsiki: Zmień dietę

Leczenie należy wspomagać dietą, która pobudzi perystaltykę jelit i pomoże usunąć z nich owsiki. Warto jeść produkty bogate w błonnik: kasze, chleb razowy, warzywa strączkowe, surowe warzywa i owoce, a ograniczać przetworzone węglowodany. Dziecko nie powinno także dostawać słodyczy. Możesz walczyć z owsikami sposobami naszych babć - kiedyś pasożyty zwalczano właśnie dietą. Pomocny może być czosnek, kiszona kapusta, sok z kiszonej kapusty, sok z czerwonych buraków. Cenionym niegdyś preparatem w walce z owsicą, była pasta ze świeżych, zmielonych pestek dyni wymieszanych z miodem. Należy ją podawać codziennie rano na czczo, po łyżeczce, przez 3 tygodnie.

Sposób na owsiki: Posprzątaj dokładnie

Niestety, jaja owsików bardzo łatwo się roznoszą - zostają na pościeli, a stamtąd wraz z kurzem wędrują po całym mieszkaniu. A ponieważ poza organizmem człowieka zachowują zdolność do zakażania aż przez 3 tygodnie, bardzo łatwo zarazić się powtórnie. Dlatego prócz leczenia trzeba bardzo dokładnie wysprzątać cały dom. Pościel, ręczniki, piżamę i bieliznę osobistą trzeba wyprać w temperaturze 90 stopni i, albo oddać do magla, albo przeprasować gorącym żelazkiem. Uprać trzeba także zasłony, kapy na łóżko, pluszaki.

Rzeczy, których nie da się wyprać, trzeba bardzo dokładnie odkurzyć i wytrzeć na mokro. Po sprzątaniu torebkę z odkurzacza należy wyjąć, włożyć do torebki plastikowej, zawiązać ją i dopiero wtedy wyrzucić do śmietnika. Warto również przetrzeć odkurzacz. Zabawki dziecka, np. klocki, lalki, samochody, trzeba dokładnie wymyć pod bieżącą gorącą wodą, a nawet sparzyć wrzątkiem, jeśli to tylko możliwe. Niestety, jaja robaków są odporne na ujemną temperaturę, dlatego np. wywieszanie pościeli na balkon nie przyniesie efektów. Takie dokładne sprzątanie warto powtórzyć wraz z powtórnym leczeniem, tak by mieć pewność, że usunięcie pasożyta z organizmu, zbiega się z usunięciem jego jaj z otoczenia.

Sposób na owsiki: Ważna higiena

Niestety, ani leki ani dokładne sprzątanie nie pomogą, jeśli dziecko nie nauczy się dbać o higienę. Najważniejsze jest dokładne mycie rąk gorącą wodą z mydłem po każdej wizycie w toalecie i przed posiłkiem. Warto dbać o to, żeby maluch miał krótko obcięte paznokcie i co wieczór szorować je szczoteczką, ponieważ to właśnie pod paznokciami bardzo łatwo przenieść jaja pasożytów. Zasady tej powinni przestrzegać wszyscy domownicy. Trzeba też pilnować, żeby dziecko nie wsadzało rąk do buzi, szczególnie poza domem, nie jadło brudnymi rękami i nigdy nie spożywało niemytych owoców (nawet z babcinej działki).Czy można w ciąży brać Pyrantelum przeciwko owsikom? Lekarz odpowiada

Podyskutuj na Forum:
Jakie znacie domowe sposoby na wyleczenie owsicy?
7-letnia córka ciągle łapie owsiki, nie mam już siły. Co robić?
Owsica, glistnica w piaskownicach? Czy to realne zagrożenie?
Czy zgrzytanie zębami i kaszel u dziecka to objawy zarobaczenia?Chcesz wiedzieć więcej o zdrowiu dziecka? Zapytaj lekarza

Czy na pewno wiesz, z kim mieszkasz pod jednym dachem? [QUIZ]
1/8Te zwierzęta o mikroskopijnych rozmiarach (0,1- 0,5 mm). Ich odnóża i odchody mogą wywoływać reakcję alergiczną. W naszych domach żyją w kurzu. Czy wiesz, jak nazywa się pajęczak ze zdjęcia?

ZOBACZ TEŻ WIDEO

Zobacz także
 • Choroby brudnych rąk
 • Już niemowlę warto uczyć, że po spacerze i przed jedzeniem myje się ręce. Czystość pod lupą
 • Ostrożnie z przyjacielem
Komentarze (16)
Pasożyty u dzieci: owsiki. Co zrobić, gdy dziecko ma robaki?
Zaloguj się
 • ania10222

  Oceniono 7 razy 7

  Owsiki dużo zdjęć www.bolimnie.com/choroby/owsik-ludzki-owsiki-owsica

 • mielska

  Oceniono 1 raz 1

  ja również mam same pozytywne doświadczenia po kuracji lekiem Pyrantelum medana ;) kuracja trwała 3 tygodnie, potem ją powtórzyliśmy i obecnie cieszymy się życiem bez robali ;D w dodatku to, że lek jest bez recepty - świetnie ułatwiło leczenie ;)

 • Sylwia Oliwa

  Oceniono 3 razy 1

  mojemu dziecku pomógł lek Pyrantelum medana dostępny w każdej aptece bez recepty, jest świetny! przede wszystkim ma przyjemny morelkowy smak;)

 • Oceniono 1 raz 1

  moje dziecko również załapało owsiki ;/ polecono mi Pyrantelum Medana i faktycznie po ok. miesięcznej kuracji całej rodziny udało nam się wyeliminować ten problem.

 • lu

  0

  Polecam vita24.life/calivita-paraprotex-55

 • lu

  0

  ja polecam paraprotex vita24.life/calivita-paraprotex-55

 • pannaoset

  0

  Dziewczyny mają rację, bez tej zawiesiny nie da się pokonać pasożytów. Nie wierzcie w to, że domowe sposoby uwolnią was od owsików. Prawda jest taka, że owsiki tylko się namnożą.

 • pannaoset

  0

  Dzieciaki najczęściej łapią owsiki w wieku przedszkolnym. Niestety bez odpowiedniej kuracji się nie obędzie. Proponuje kupić wspomniany Pyrantelum, to taka zawiesina, którą trzeba wypić. Smak całkiem przyzwoity i nie podrażnia jelit. U nas kuracja poszła szybko i bezproblemowo. Podczas kuracji wyprałam wszystkie ręczniki i pościel w wysokiej temperaturze. To samo tyczy się bielizny dziecka.

 • Katarzyna Dynek

  Oceniono 2 razy 0

  fajna strona bezowiskow.pl zaweira rowniez mnostwo informacji odnosnie owsicy ;)

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX