1. I trymestr ciąży

  1. 1
  2. 2
  3. 3
  4. 4
  5. 5
  6. 6
  7. 7
  8. 8
  9. 9
  10. 10
  11. 11
  12. 12
  13. 13
  14. 14
 2. II trymestr ciąży

  1. 15
  2. 16
  3. 17
  4. 18
  5. 19
  6. 20
  7. 21
  8. 22
  9. 23
  10. 24
  11. 25
  12. 26
  13. 27
 3. III trymestr ciąży

  1. 28
  2. 29
  3. 30
  4. 31
  5. 32
  6. 33
  7. 34
  8. 35
  9. 36
  10. 37
  11. 38
  12. 39
  13. 40
 4. I rok życia

  1. 1
  2. 2
  3. 3
  4. 4
  5. 5
  6. 6
  7. 7
  8. 8
  9. 9
  10. 10
  11. 11
  12. 12
  13. 13
  14. 14
  15. 15
  16. 16
  17. 17
  18. 18
  19. 19
  20. 20
  21. 21
  22. 22
  23. 23
  24. 24
  25. 25
  26. 26
  27. 27
  28. 28
  29. 29
  30. 30
  31. 31
  32. 32
  33. 33
  34. 34
  35. 35
  36. 36
  37. 37
  38. 38
  39. 39
  40. 40
  41. 41
  42. 42
  43. 43
  44. 44
  45. 45
  46. 46
  47. 47
  48. 48
  49. 49
  50. 50
  51. 51
  52. 52

Podaj: planowaną datę porodu lub datę urodzin dziecka

Najczęstsze bóle u dzieci

Ból brzuszka czy głowy u dzieci to częsty objaw nie tylko choroby, ale również lęku czy stresu. Warto poznać proste sposoby niesienia ulgi cierpiącemu malcowi.


Masz wątpliwości dotyczące zdrowia dziecka? Zapytaj na forum naszego eksperta - lek. med. Mikołaja Danko z Kliniki Pediatrii Centrum Zdrowia Dziecka.

Zdolność odczuwania bólu to najlepszy i najskuteczniejszy system wczesnego ostrzegania o zagrożeniach. Jednak nauczenie się, który ból należy traktować bardzo poważnie (np. od razu jechać do lekarza), a którym nie trzeba się aż tak przejmować, to prawdziwe wyzwanie. Na szczęście w miarę jak twoje dziecko rośnie, coraz lepiej je poznajesz i nabierasz doświadczenia. Na ogół intuicja dobrze ci podpowiada, kiedy powinnaś działać natychmiast.

Brzuch

* Ból brzucha w połączeniu z bólem podczas siusiania nasuwa podejrzenie infekcji dróg moczowych. Idź z malcem do lekarza.

* Ból całego brzucha, który nasila się przy parciu na stolec, może oznaczać zaparcie, zwłaszcza jeśli dziecko od dłuższego czasu się nie wypróżniało. Podaj dziecku suszone śliwki (lub kompot ze śliwek) albo jogurt z muesli - naturalny błonnik wyreguluje pracę jelit. Bez porozumienia z lekarzem nie wolno podawać dziecku żadnych środków przeczyszczających. Jeśli malec ma skłonność do zaparć, starannie przyjrzyj się jego diecie. Może za dużo jest w niej białego pieczywa i słodyczy, a za mało warzyw, kasz i ciemnego chleba. Przyczyny mogą być również psychologiczne - dziecko wstydzi się wypróżnić w przedszkolu, a powstrzymywanie stolca łatwo wchodzi w nawyk. Wtedy spróbuj poszukać rozwiązania wspólnie z przedszkolanką.

* Połączony z biegunką i wymiotami to zwykle objaw zakażenia przewodu pokarmowego. Bóle przychodzą falami, dziecko zwija się z bólu, jest osłabione. Nie stosuj na własną rękę środków zapierających, bo w ten sposób zatrzymuje się toksyny w organizmie. Dziecko musi przede wszystkim dużo pić (wodę, Gastrolit, Orsalit, słabą herbatę). Jeśli dziecko nie chce pić lub intensywnie wymiotuje, skonsultuj się z lekarzem.

* Nawracające, rozlane bóle brzucha, które nasilają się zwykle po jedzeniu, mogą być spowodowane przez pasożyty. Konieczne może być badanie kału i kuracja przepisana przez lekarza.

* Czasem brzuch boli z przejedzenia. Dzieci tak lubią śliwki i czereśnie, że nie potrafią zachować umiaru. Kończy się to czasem "rewolucją", a ulgę mogą przynieść krople miętowe

* Ból brzucha może oznaczać nietolerancję na przepisany dziecku lek, zwłaszcza antybiotyk. Porozmawiaj z lekarzem - może zmieni lek na inny.

* Ból brzucha pojawiający się stale w określonej sytuacji, np. przed wyjściem do przedszkola lub przed wyjazdem któregoś z rodziców może być oznaką stresu. Trzeba z malcem porozmawiać o tym, co go trapi. Czasami to wystarczy, niekiedy konieczna jest rozmowa z wychowawczynią lub psychologiem.

* Ostry ból, który zaczyna się w okolicy pępka i schodzi w okolice prawej pachwiny, może oznaczać zapalenie wyrostka robaczkowego, zwłaszcza jeśli towarzyszą mu wymioty, nudności i gorączka. Nie podawaj dziecku żadnych środków doustnych i jak najszybciej jedź z nim do lekarza.

Gardło

* Ból gardła to jeden z pierwszych objawów przeziębienia czy anginy. W gardle drapie, piecze, malec nie chce jeść, bo przełykanie sprawia mu ból. Powinien jeść tylko papki o delikatnym smaku i pić dużo niekwaśnych napojów. Ulgę może przynieść ssanie kostek lodu (może to być np. zamrożony ulubiony napój dziecka), picie zimnych napojów i nawilżanie powietrza w mieszkaniu. Możesz też podać dziecku któryś z preparatów na ból gardła, np. Tantum verde z sprayu lub jeśli dziecko potrafi już ssać, tabletki do ssania.

* Infekcjom gardła często towarzyszą infekcje uszu. Każdy ból ucha wymaga wizyty u lekarza.

Głowa

* Ból głowy po urazie - zawsze pytaj dziecko, czy się nie uderzyło, czy nie upadło. Jeżeli ma nudności, wymioty, nie pamięta, co mu się stało - jedź z nim do szpitala. Jeżeli nabiło sobie guza, zrób mu zimny okład lub przyłóż woreczek z lodem. Po każdym urazie głowy, nawet gdy wszystko wydaje się w porządku, obserwuj malca przez kilka dni.

* Ból głowy to nieodłączny towarzysz gorączki, kataru, zapalenia gardła, ucha czy zatok. Najbardziej dokucza w pierwszych dniach choroby; w miarę leczenia powinien słabnąć. Zmniejszy się też, gdy dziecko będzie miało głowę uniesioną wyżej. Ulgę przyniosą zimne okłady na czoło i kark, ale zasadnicze znaczenie będzie miało leczenie przyczynowe zalecone przez lekarza.

* Ból z braku tlenu - np. po całym dniu spędzonym przed telewizorem albo na skutek przebywania w jednym pomieszczeniu z palaczami. Ból głowy, przekrwienie spojówek i ogólne znużenie to objawy lekkiego zatrucia tlenkiem węgla zawartym w dymie papierosowym. Zachęcaj malca do zabaw na świeżym powietrzu. Nie pozwalaj palić przy dziecku!

* Z głodu - ból głowy jest pierwszym sygnałem, że komórkom mózgu brakuje glukozy. Wystarczy słodkie lekarstwo - banan, kawałek czekolady.

* Ze zmęczenia oczu - bóle głowy nasilające się po oglądaniu telewizji, długim wpatrywaniu się w monitor komputera, czytaniu, układaniu puzzli mogą być pierwszym sygnałem, że dziecko ma wadę wzroku, zwłaszcza jeśli bólowi towarzyszy mrużenie czy pocieranie oczu. Idź z dzieckiem do okulisty.

* Z nerwów - wyzwalaczem może być i kłótnia rodziców, i przedszkolny występ w Dniu Matki. Rozmowa z dzieckiem pozwoli ci dociec przyczyny.

Klatka piersiowa

* Na ogół ból związany jest z infekcją górnych dróg oddechowych lub chorobą zakaźną. Towarzyszy mu często kaszel i gorączka. Dziecko powinien obejrzeć lekarz.

* Do znacznie rzadszych przyczyn należy zaliczyć refluks żołądkowo-przełykowy, któremu towarzyszy odpływ treści z żołądka do przełyku. Kwas solny drażni delikatną śluzówkę przełyku i dziecko odczuwa ból. Konieczne są badania i specyficzne leczenie. Czasem potrzebna jest operacja.

* Warto skonsultować się z kardiologiem, jeśli ból pojawia się w trakcie wysiłku fizycznego lub gdy towarzyszy mu kołatanie serca, zaś z reumatologiem - gdy poza bólem występuje obrzęk stawów lub niewyjaśnione stany gorączkowe.

Nogi

* "Nóżki bolą" to jedna z częstszych dziecięcych skarg. Niekiedy kryje się za nim przemęczenie. Ból dokucza dzieciom intensywnie uprawiającym sport i tym, które zmuszone zostały do dużego wysiłku bez zaprawy.

* Częściej bóle nóg odczuwają dzieci z płaskostopiem. Planując wycieczki czy uprawianie sportów zimowych, bierz pod uwagę możliwości malca.

* Kiedy rośnie kość, gwałtownie rozciąga się otaczająca ją okostna, a z nią mięśnie i ścięgna, co powoduje bóle wzrostowe. Charakterystyczne jest to, że w przeciwieństwie do innych nasilają się podczas odpoczynku. Malec budzi się i płacze, że nóżki bolą, ale nie umie powiedzieć, w którym miejscu. Pomaga masowanie łydek, przykładanie ciepłych okładów albo termoforu. Jeżeli bóle często nawracają i jeśli ból da się umiejscowić albo gdy maluch utyka, idź z nim do lekarza.

Przy siusianiu

* Jeśli dziecko czuje ból podczas oddawania moczu, przyczyną jest najprawdopodobniej zakażenie układu moczowego. Jeśli malec często siusia, jeśli nagle zaczął się moczyć, mimo że to się już od dawna nie zdarzało, jeśli jego mocz ma nieprzyjemny zapach - konieczna jest wizyta u lekarza. Jeśli to infekcja bakteryjna, lekarz przepisze antybiotyk.

* Inna możliwa przyczyna to zapalenie żołędzi lub stulejka. Jeśli koniuszek prącia jest obrzęknięty i zaczerwieniony, chłopcu może być trudno siusiać. Koniecznie idź z dzieckiem do lekarza.

Siła spokoju

Przeżywaniu bólu na ogół towarzyszy również strach - tym większy, im mniejsze jest dziecko. Maluch może się lękać tego, co się przed chwilą stało - rozpamiętywać upadek z roweru czy dotknięcie świeczki. Boi się, że rana się nie zagoi, ból nigdy nie minie, że będzie coraz gorzej, że jego ciało uszkodziło się nieodwracalnie. Czuje strach przed lekarzami, którzy kojarzą się mu z bólem (bo pamięta szczepienia w przychodni, wizyty u dentysty). Ponieważ lęk wzmaga ból, niezwykle ważne jest uspokojenie dziecka.

* Nie przekazuj mu własnych niepokojów. Malec znakomicie wyczuwa nastrój najbliższych. Jeśli otaczający je dorośli również się boją, jest jeszcze bardziej przerażony. Dobrze, by w takiej sytuacji dzieckiem zajęło się to z rodziców, które potrafi zachować spokój i jest opanowane.

* Bądź dla niego oparciem. Maluch pragnie wierzyć, że obok jest ktoś, kto panuje nad sytuacją. Nie przyniesie mu ulgi informacja, że "nikt nie wie, co ci jest". Wolałoby usłyszeć, że dorośli, którzy je otaczają, wiedzą, co robią, i że niezależnie od przyczyny ból wkrótce ustąpi.

* Nie lekceważ cierpienia dziecka. Nie mów "to przecież nic nie boli", nawet wtedy, kiedy podejrzewasz, że przyczyna bólu może być psychogenna. Nawet jeśli u podłoża bólu leży nerwica, sam ból jest dla dziecka jak najbardziej realny i nie można go ignorować.

* Wytłumacz, co się stało. Jeśli przyczyna jest oczywista i niegroźna (skaleczenie, otarcie, guz, zastrzyk), maluch potrzebuje, żebyś mu wytłumaczyła, co się stało ("oj, zobacz, co za brzydkie skaleczenie"), i utwierdziła je w przekonaniu, że sobie z tą sytuacją poradzisz ("zaraz nakleję ci tu plasterek"), że to nic groźnego i że ból szybko minie ("zobaczysz, wieczorem już nie będzie bolało"). Taka postawa doda otuchy dziecku. Jeśli przyczyna nie jest oczywista (bolą plecy, oko, ucho), dziecko powinno wiedzieć, że szukamy przyczyny, ale nawet jeśli jej nie znajdziemy, umiemy przynieść ulgę ("nie martw się, nie widzę w twoim oczku żadnego paproszka, ale na wszelki wypadek ci je przemyję, to powinno pomóc"). Często popełniany błąd polega na tym, że nie znajdując konkretnej przyczyny bólu, lekceważymy go, uznajemy że dziecko "marudzi".

Pociesz je. Nawet jeśli wiesz, że ból szybko nie ustąpi (wyrzynanie się zęba, złamanie, infekcja), dziecko potrzebuje, byś je pocieszyła i utwierdziła w tym, że to nic groźnego. Długotrwały ból potęguje lęk, a z kolei lęk potęguje ból - dziecko coraz bardziej cierpi, boi się, że stało mu się coś naprawdę groźnego. Nie mów mu nieprawdy, ale upewniaj je, że zrobicie wszystko, by mu ulżyć, że jesteś przy nim i wiesz, że ból stopniowo będzie się zmniejszał.

Czuła pomoc

Zamiast sięgać od razu po pigułki, zastosuj inne sposoby przyniesienia dziecku ulgi.

* Odwrócenie uwagi. Kiedy koncentrujemy się na cierpieniu, bardziej je odczuwamy. Oczywiście trudno jest bawić się z dzieckiem, kiedy cierpi, ale można próbować choć trochę odwrócić jego uwagę - porozmawiać z nim, zaśpiewać piosenkę, przeczytać bajkę, wspólnie obejrzeć kreskówkę. Czasem sam kontakt z dorosłym, poczucie, że nie jest się samemu, sprawia, że dziecko mniej odczuwa ból.

* Zmiana pozycji. Jeśli ból jest przewlekły, zazwyczaj pomaga każda mała zmiana pozycji (podłożenie poduszki, przełożenie dziecka z łóżka na fotel). Wprawdzie na krótko, ale zawsze to coś.

* Zimny kompres. W wypadku oparzenia ważne, by bolące miejsce jak najszybciej schłodzić kostkami lodu, strumieniem chłodnej wody albo żelowym zimnym kompresem (Cold/hot pack 3M), co nie tylko niweluje ból, ale również zapobiega powstaniu pęcherza. Zanim ochłodzisz oparzone miejsce, musisz usunąć ubranie. Zimny kompres pomaga również przy bólu głowy wywołanym gorączką.

* Masaż. Pozwoli dziecku się zrelaksować, pomoże na bóle mięśniowe.

Leki z apteki

Bezpiecznym dla dzieci i skutecznym lekiem przeciwbólowym, który dodatkowo obniża gorączkę, jest paracetamol. Zaczyna działać po 20 minutach, a jego działanie utrzymuje się przez 4 godziny. Lek można stosować u dzieci od urodzenia. Dostępne są preparaty w formie kropli, zawiesiny i czopków (bez recepty). Dawkę paracetamolu zawsze trzeba dostosować do wagi dziecka (doustnie podaje się 10-15 mg/kg masy ciała/dawkę a w czopkach 20-25mg/kg/dawkę). Leku nie wolno podawać częściej niż co cztery-sześć godzin! Jeśli ból nie ustępuje lub gorączka nie spada, trzeba poradzić się lekarza, szczególnie wtedy, gdy obserwujemy inne objawy, np. wymioty.

Jeżeli paracetamol nie pomaga, to zamiast niego lub równolegle można podać ibuprofen w dawce 7-10mg/kg/dawkę co 8 godzin. Nie należy go jednak stosować w przypadku wymiotów lub biegunki, w zakażeniach układu moczowego i w ospie wietrznej. Zamiast podawania któregoś z tak zwanych niesterydowych leków przeciwzapalnych przeznaczonych dla dzieci, jak np. ibuprofen, warto poprosić lekarza o poradę.

Uwaga!

- Środki przeciwbólowe w dawkach i postaciach używanych przez dorosłych są niebezpieczne dla dzieci.

- Aspiryna nie nadaje się dla dzieci poniżej 12. roku życia, bo może wywołać bardzo groźny zespół Reya (ciężkie uszkodzenie wątroby i mózgu).

- Podanie środków przeciwbólowych może zamazać obraz choroby i utrudnić lekarzowi jej rozpoznanie, dlatego ważna jest rozwaga w stosowaniu tych środków bez nadzoru lekarskiego.

ZOBACZ TEŻ WIDEO

Zobacz także
 • Ból głowy u dzieci może pojawiać się np. przy wadach wzroku, chorobach zakaźnych, zapaleniu ucha, czy też z powodu... głodu. Ból głowy u dziecka - przyczyny, jak sobie z nim radzić
 • Jak oni leczą? Co zarzucamy dziecięcym lekarzom
 • Gdy dziecko boli
Komentarze (1)
Najczęstsze bóle u dzieci
Zaloguj się
 • 2309zaneta

  0

  Dziecko skarży się ze ma gorąco w brzuszku i kładzie sobie coś zimnego. Podczas tego bolącego brzucha . Ma 9 lat. Jestem zaniepokojona.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX