Wojna z pasożytami

Tekst Monika Staniszewska
05.11.2012 , aktualizacja: 05.11.2012 16:17
A A A Drukuj
•  GŁÓWNYM SYMPTOMEM WSZAWICY JEST SWĘDZENIE SKÓRY GŁOWY. Po ugryzieniach zostają swędzące, zaczerwienione zgrubienia lub strupy.

•  WAŻNA JEST REGULARNA KONTROLA WŁOSÓW I SKÓRY GŁOWY. Rób przedziałki palcami i przeczesuj głowę co 1-2 cm. Wszy skupiają się za uszami i z tyłu - od tych miejsc zacznij. Szukaj dorosłych osobników lub ich jaj, czyli gnid, które są mocno przytwierdzone do nasady włosów (przypominają łupież).

•  JEŚLI MALEC MA WSZY, KUP W APTECE SPECJALNY SZAMPON, płyn lub piankę na wszy i zastosuj preparat ściśle według zaleceń producenta. Popularne są preparaty na bazie sylikonu, które nie są toksyczne i nie trują, lecz duszą dorosłe wszy, a gnidy wysuszają. Po takim specyfiku nie trzeba już wyczesywać zniszczonych gnid.

•  W WALCE Z WSZAWICĄ NIE POMOGĄ: codzienne szorowanie głowy, zwykłe kosmetyki do włosów, zioła, smarowanie głowy naftą czy masłem, kompresy z octu i alkoholu.

Rodzinne odrobaczanie

Jeśli jeden z domowników ma chorobę pasożytniczą, najpewniej przekaże ją pozostałym. Dlatego, gdy podejrzewamy robaczycę u jednej osoby, warto wykonać badania całej rodzinie i wspólnie się przeleczyć. Wyjątek to mama, która jest w ciąży - ona z kuracją musi poczekać, ponieważ leki przeciwpasożytnicze mogłyby zaszkodzić nienarodzonemu dziecku. Przy rodzinnym odrobaczaniu warto pamiętać o kotach i psach. Regularne wizyty u weterynarza pomogą nam dopilnować, aby nasz czworonożny pupil nie stanowił zagrożenia. Profilaktycznie odrobaczane psy i koty rzadko stają się nosicielami pasożytów.

Alergia i pasożyty

Na temat związku chorób pasożytniczych i alergii krążą sprzeczne opinie. Według jednych alergia jest skutkiem obecności robaków i ich toksyn, na które dziecko reaguje uczuleniem. Według innych objawy zakażeń pasożytami po prostu do złudzenia przypominają alergię, są więc z nią mylone.

Jeżeli typowe leczenie alergii nie daje rezultatów, wskazane jest zrobienie szczegółowych badań kału w kierunku choroby pasożytniczej. Badania krwi są niewystarczające, gdyż niejednoznaczne (np. podwyższona eozynofilia, czyli zwiększona liczba eozynofili w rozmazie krwi, może świadczyć zarówno o alergii, jak i o chorobach pasożytniczych).

Konsultacja: dr n. med. BEATA ORALEWSKA, kierownik Poradni Gastroenterologicznej w Centrum Zdrowia Dziecka w Warszawie

Zobacz także

ZOBACZ TEŻ WIDEO

  • 4
Komentarze (1)
Zaloguj się
  • marjola666

    Oceniono 1 raz 1

    Świetne, naprawdę życiowe porady. Ja walczyłam z owsikami przez długi czas. W międzyczasie jeszcze przypałętały się lamblie. Moja córka była bardzo osłabiona przez leki, które dostawała, dlatego zdecydowaliśmy się na alternatywne leczenie w Revitum - www.revitum.blog.pl . Okazało się skuteczne, a suplementy diety są z naturalnych składników, więc nie zaszkodzą.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX