Choroby oczu u dzieci - infekcje narządu wzroku. Przyczyny, objawy, leczenie

Choroby oczu u dzieci - infekcje narządu wzroku mogą być wywołane przez wirusy, bakterie czy grzyby, a także alergeny. To dlatego jeśli dziecko ma ropiejące, łzawiące lub zaczerwienione oko, pojawia się na nim podrażnienie bądź opuchlizna, a maluch skarży się swędzenie, należy iść do lekarza. Specjalista, w oparciu o zaobserwowane objawy ustali przyczynę problemu i zaleci leczenie. Jakie są najczęstsze infekcyjne choroby oczu u dzieci? Co warto nich wiedzieć?

Choroby oczu u dzieci o podłożu infekcyjnym mają różne przyczyny. Mogą być wywołane przez wirusy, bakterie, a także pasożyty i grzyby. Choć nie każda jest groźna i nie zawsze wymaga terapii, wszystkie należy obserwować, ponieważ nie tylko wiążą się z dolegliwościami i dyskomfortem, ale zaniedbane mogą skutkować poważnymi konsekwencjami. W przypadku oczu lepiej dmuchać na zimne.

Najbardziej rozpowszechnione infekcyjne choroby to zapalenie spojówek i jęczmień, a także infekcje oczu u noworodków.

Zapalenie spojówek u dziecka:

Zobacz wideo

Choroby oczu u dzieci - zapalenie spojówek

Zapalenie spojówek jest chorobą oczu u dzieci i dorosłych, którą mogą wywołać bakterie lub wirusy. Zdarza się, że choroba pojawia się w czasie przeziębienia, zapalenia zatok czy uszu. Może być też jednym z objawów alergii lub skutkiem podrażnienia mechanicznego (często zdarza się oko zatarte, przewiane lub podrażnione).

Zapalenie spojówek może mieć różne przyczyny. Wyróżnia się:

  • bakteryjne zapalenie spojówek,
  • wirusowe zapalenie spojówek,
  • alergiczne zapalenie spojówek,
  • grzybicze zapalenie spojówek.

Zapalenie spojówek zdarza się często. Jak podaje prof. dr hab. med. Marek Prost z Centrum Okulistyki Dziecięcej w Warszawie badania epidemiologiczne przeprowadzone w 9 krajach Europy Środkowej i Wschodniej wykazały, że dzieci z tą chorobą oczu stanowią 14,7% chorych zgłaszających się do lekarza okulisty.

Czym się objawia zapalenie spojówek? Typowe jest silne zaczerwienienie oraz świąd lub pieczenie chorego oka (wrażenie piasku pod powiekami). Powieki mogą być opuchnięte, pojawia się nadwrażliwość na światło i łzawienie.

Zdarza się, że widoczna jest ropa w oku lub inna wydzielina, na podstawie której można rozpoznać przyczynę choroby. Przezroczysta jest charakterystyczna dla choroby pochodzenia wirusowego i alergii, mętna i żółtawa może świadczyć o infekcji bakteryjnej. Czasem wydzieliny jest dużo, wówczas skleja powieki (zwłaszcza rano). Choroba może mieć postać niezakaźną albo zakaźną.

Jak leczyć tę chorobę oczu u dzieci? Wirusowe zapalenie spojówek zwykle mija samo i zazwyczaj nie wymaga leczenia. Łzawiące oko, czerwone żyłki w oku i swędzenie oczu mogą być objawem alergii. Infekcja wymaga wówczas leczenia specjalistycznego. Jeśli zapalenie spojówek jest wywołane przez bakterie, konieczne jest zastosowanie antybiotyku.

Zapalenie spojówek jest chorobą oczu u dzieci, która najczęściej nie jest groźna i nie stanowi zagrożenia dla wzroku. Niemniej jeśli pojawiły się niepokojące objawy, zawsze należy skontaktować się z lekarzem.

Choroby oczu u dzieci - infekcje oczu u noworodków

Infekcje oczu bardzo często zdarzają się u najmłodszych dzieci, stąd problemem wielu rodziców jest ropiejące oko u noworodka. Dzieje się tak, ponieważ przez pierwsze sześć tygodni życia oko dziecka nie produkuje łez, które wypłukują zanieczyszczenia z narządu wzroku. Co zrobić, gdy w oczu noworodka pojawia się żółta wydzielina? Oczy najlepiej przemywać solą fizjologiczną, a jeśli stan oka się nie poprawia i infekcja nie mija po dwóch dniach, należy skontaktować się z lekarzem.

Czasem ropienie oczu u noworodków jest skutkiem zablokowania przewodów nosowo-łzowych. To częsta przypadłość. Specjaliści szacują, że może ona dotyczyć nawet połowy noworodków. Zwykle zablokowane przewody odtykają się w ciągu kilku tygodni lub miesięcy.

Choroby oczu u dzieci - jęczmień

Jęczmień to popularna nazwa ropnia powstającego na brzegu powieki. To ropne zapalenie gruczołów powieki, wywołane infekcją bakteryjną.

Ta choroba oczu u dzieci objawia się zaczerwienieniem, obrzękiem i bólem powieki, na której pojawia się jęczmień. Zdarza się, że do wachlarza dolegliwości dołącza światłowstręt i łzawienie. Jęczmień może wystąpić zarówno na dolnej, jak i górnej powiece.

Na czerwone oczy u dziecka, na których tworzy się jęczmień, pomogą ciepłe, wilgotne kompresy. Choć ropień po pewnym czasie opróżnia się sam, stosuje się także maść z antybiotykiem, która zapobiega rozprzestrzenianiu się infekcji na inne części oka. Wskazana jest higiena oczu, a także powstrzymywanie się przed drapaniem. To ważne, ponieważ jęczmień jest chorobą oczu u dziecka, która - gdy dojdzie do powikłań - wymaga leczenia chirurgicznego.

Mimo że najczęstsze choroby oczu u dzieci są najczęściej niezbyt groźne, nie wolno ich lekceważyć. Leczone nieprawidłowo bądź zaniedbane mogą nie tylko zajmować dalsze partie oka, ale i zająć układ nerwowy, z którym oczy są połączone.

Więcej o:
Copyright © Agora SA