Rezonans magnetyczny

Tekst Agata Domańska Konsultacja: dr Marek Pędich, radiolog dziecięcy z Centrum Zdrowia Dziecka
02.03.2007 , aktualizacja: 02.03.2007 14:50
A A A Drukuj
Badanego poddaje się działaniu stałego pola magnetycznego o wysokiej częstotliwości i zaburzeniu go sygnałem radiowym. Obraz powstaje dzięki zapisowi ułożenia elektronów w ciele człowieka. Podczas jednego badania trwającego blisko godzinę powstaje kilka takich obrazów.
•  Co można zobaczyć

Bardzo dokładnie (dokładniej niż za pomocą tomografii), można obejrzeć struktury mózgu, rdzeń kręgowy i przedłużony. Świetnie widać stawy. Rezonans dobrze obrazuje całe ciało z wyjątkiem kości.

•  Bezpieczeństwo

Badanie za pomocą rezonansu magnetycznego jest zupełnie nieszkodliwe. Stosuje się je nawet u nienarodzonych dzieci.

Badanie maluszka Podczas badania dziecko wprowadzane jest do długiej tuby, co może być stresujące. Ponadto podczas badania co jakiś czas słychać łomoczący odgłos maszyny. W celu zmniejszenia stresu zakłada się dziecku np. słuchawki z muzyką czy bajką, ale to pomaga tylko u starszych dzieci. Tymczasem podczas całego badania pacjent nie może się ruszać. To trudne, zwłaszcza dla kilkulatków, dlatego małe dzieci muszą być wprowadzane w stan narkozy.

•  Obecność rodziców

Wskazana. Obecna może być także kobieta w ciąży, ale rodzice nie mogą mieć przy sobie żadnych metalowych przedmiotów. Badania, niestety, "nie przeżyją" też karty kredytowe i magnetyczne identyfikatory.

Ważne

Dziecko nie może mieć metalowych protez i wstawek, np. po operacjach ortopedycznych. Dopuszczalne są elementy platynowe, ale nie tzw. ferromagnetyki, które zakłócają obraz i nagrzewają się podczas rezonansu!

Warto wiedzieć

Rezonans dobrze znoszą noworodki, bo po prostu śpią i niczym się nie przejmują.

•  Cena badania

400 zł. Kontrast, zależnie od rodzaju i ilości 200-350 zł.

Zobacz więcej na temat:

Brak komentarzy