Wakacyjna pierwsza pomoc

Jest ciepło, maluchy bawią się w piaskownicy, biegają po parku, hasają po ogrodzie, towarzyszą nam w wakacyjnych wyprawach. Na wszelki wypadek zabierzcie ze sobą na wyjazd naszą wakacyjną ściągawkę o pierwszej pomocy w przypadku drobnych urazów.

Dziecko na wakacjach spotyka się z wieloma nowymi sytuacjami. Nie krępujcie go ustawicznym "nie wolno", ale miejcie stale na oku i asekurujcie przy bardziej ryzykownych przedsięwzięciach. Dziecko się skaleczy? Trudno, takie rzeczy się zdarzają. Na szczęście wiecie, jak mu pomóc!

Skaleczenia

Drobne skaleczenia przemyjcie najpierw zimną wodą, a później wodą utlenioną lub octeniseptem, i przykryjcie plastrem z opatrunkiem. Jeżeli rana jest duża i silnie krwawi, uciśnijcie krwawiące miejsce gazą (lub - jeśli jej nie macie pod ręką - np. czystym ręcznikiem), unieście skaleczoną część ciała do góry i jedźcie z dzieckiem do lekarza. Opatrzy on ranę i zobaczy, czy nie trzeba jej zszyć. Do lekarza trzeba iść także wtedy, gdy dziecko skaleczyło się czymś brudnym, np. zardzewiałym gwoździem. W takim wypadku może być konieczne podanie zastrzyku przeciwtężcowego.

Otarcia

Przy upadku malec może sobie zetrzeć skórę na kolanach i łokciach. Takie rany bardzo pieką, są bolesne i zwykle mocno zabrudzone. Przemyjcie je wodą z mydłem, a później wodą utlenioną lub octeniseptem i przykryjcie jałowym opatrunkiem. Nie przykładajcie na otarcia waty, bo się przyklei i trudno ją będzie bezboleśnie zdjąć. Kiedy rana się goi, tworzą się niewielkie strupki. Uważajcie, żeby dziecko ich nie rozdrapywało, bo pozostaną brzydkie ślady.

Uraz głowy

Po niegroźnym upadku lub uderzeniu w głowę wyskakuje sina "śliwka". Wystarczy wówczas zimny okład, by zmniejszyć ból i obrzęk. Jeżeli zauważycie krwawienie, idźcie z dzieckiem do chirurga, który opatrzy ranę i w razie potrzeby zszyje (może też zlecić wykonanie zdjęcia Rtg głowy). Zgłoście się też do lekarza, gdy dziecko straciło przytomność w czasie urazu lub po nim (nie pamięta, co się stało), jest senne, wymiotuje, skarży się na silny ból głowy, dostało drgawek, ma wolne tętno lub gdy z nosa lub ucha wycieka mu krwisty lub przeźroczysty płyn. Te objawy mogą świadczyć o wstrząśnieniu mózgu, a tego nie wolno lekceważyć.

Oparzenie

Jeśli oparzenie jest niewielkie, polewajcie skórę w tym miejscu zimną wodą przez 10-20 minut i spryskajcie pantenolem.

Jedźcie do szpitala, gdy oparzyło się niemowlę, a u dziecka do 2. roku życia oparzenie przekracza 5 proc. powierzchni ciała, oparzenie objęło oczy, twarz, szyję, dłonie, stopy lub okolicę krocza. Jeżeli oparzenie obejmuje ponad 20 proc. powierzchni ciała, nie ochładzajcie skóry, bo może to być szok dla organizmu. Owińcie malca czystym prześcieradłem, ułóżcie z nogami w górze, wezwijcie pogotowie. Podajcie lek przeciwbólowy. Nie wolno przebijać powstałych pęcherzy, przykładać na oparzone miejsca waty ani ligniny, ani też smarować oparzonego miejsca tłuszczem, olejem, alkoholem.

Przeczytaj także: Trzylatek poparzył się do ran i bąbli mimo filtra 50 UVB. Jak to możliwe? [4 WAŻNE PYTANIA O OPALANIE]

Zadławienie się

Kiedy Dziecko nagle zaczyna kaszleć i dusić się, to najprawdopodobniej czymś się zadławiło i natychmiast musicie działać. Sprawdźcie, czy połkniętego przedmiotu nie ma w ustach. Każcie dziecku go wypluć lub usuńcie palcami. Niemowlę połóżcie na swoim przedramieniu głową w dół i kilka razy klepnijcie między łopatki. Starszego malca przełóżcie przez kolano i zróbcie to samo. Nie wolno klepać dziecka po plecach, kiedy siedzi, bo połknięty przedmiot powędruje niżej! Jeśli to nie pomogło, obejmij dziecko od tyłu powyżej pępka i kilka razy mocno uciśnij w kierunku do siebie i ku górze albo wezwijcie pogotowie.

Zobacz wideo

Zobacz także: Dziecko połyka wybielacz, nadgryza kostkę do zmywarki. Rodzicu, wiesz, co w takiej sytuacji zrobić?

Ugryzienie przez psa

Ranę obficie spłuczcie wodą z mydłem, przykryjcie opatrunkiem i udajcie się do najbliższego szpitala. Jak najszybciej musicie się skontaktować z właścicielem psa i zażądać od niego świadectwa szczepienia przeciwko wściekliźnie. Nawet jeśli pies był szczepiony, właściciel i tak musi poddać go dziesięciodniowej obserwacji i przedstawić zaświadczenie od weterynarza, że zwierzę jest zdrowe. W przypadku gdy pies jest bezpański, obowiązek przeprowadzenia takiej obserwacji spoczywa na gminie (dlatego od razu trzeba skontaktować się z urzędem). Jeśli pies przepadł bez śladu i nie wiadomo, gdzie go szukać, dziecko zostanie zaszczepione przeciwko wściekliźnie.

Otulcie dziecko czułością

Kiedy dziecku coś się stanie, przede wszystkim bądźcie przy nim. Spróbujcie zachować spokój. Przytulcie, uspokójcie i pocieszcie malca, bo mama lub tata to najlepsze lekarstwo.

To także może cię zainteresować: Dzieci, wakacje i nagłe wypadki. Czy wiesz jak fachowo udzielić pierwszej pomocy?

Więcej o:
Copyright © Agora SA