Kaszel u dziecka - jak leczyć?

dr n. med. Krzysztof Piwowarczyk
08.02.2012 , aktualizacja: 26.06.2015 10:04
A A A Drukuj
Kaszel to typowy objaw jesienno-zimowych infekcji dróg oddechowych. Warto mieć pod ręką informację, jak szybko pomóc kaszlącemu dziecku.
Kaszel to dolegliwość niemal równie częsta jak katar, z którym zresztą często idzie w parze. Jest objawem choroby wskazującym na zakłócenia w pracy układu oddechowego. Przyczyną kaszlu bywa najczęściej stan zapalny, odczyn alergiczny lub podrażnienie śluzówki górnych dróg oddechowych (gardła, krtani, tchawicy). Znacznie rzadziej - zapalenie dolnych dróg oddechowych (oskrzeli, oskrzelików, pęcherzyków płucnych).

Kaszel suchy, kaszel mokry

Kaszel może być suchy lub wilgotny, co ma zasadnicze znaczenie przy doborze leków. Szczególny charakter ma kaszel szczekający - związany z zapaleniem krtani - przy którym jednak stosuje się te same leki, co przy kaszlu suchym.

Nawilżanie powietrza

Przede wszystkim warto nawilżać powietrze w pokoju malca - nawet wtedy, gdy mamy do czynienia z kaszlem wilgotnym. W razie napadu kaszlu szczekającego bardzo obfite nawilżenie powietrza stanowi pierwszą nieodzowną pomoc - najlepiej zamknąć się z dzieckiem łazience i odkręcić na cały regulator kurki z gorącą wodą, by pomieszczenie szybko wypełniło się parą. Ulgę przyniosą też malcowi właściwie dobrane leki.

Co na kaszel?

Złagodzeniu kaszlu służą głównie trzy rodzaje leków: przeciwkaszlowe, rozrzedzające wydzielinę i wykrztuśne.

Leki przeciwkaszlowe hamują odruch kaszlu. Można je stosować jedynie przez krótki czas (3-5 dni) dla złagodzenia kaszlu suchego, wywołanego wirusową infekcją górnych dróg oddechowych, przebiegającą bez wydzieliny. Występuje on najczęściej na początku infekcji lub w okresie zdrowienia, kiedy uszkodzona po infekcji śluzówka jest bardzo wrażliwa. W żadnym przypadku nie można stosować leków przeciwkaszlowych przy zapaleniu oskrzeli czy zapaleniu płuc, które zawsze przebiegają z wydzieliną w drogach oddechowych ani w infekcjach górnych dróg oddechowych, w których występuje wydzielina. Doszłoby bowiem wtedy do jej zatrzymania w drogach oddechowych, a taka zalegająca wydzielina groziłaby niekontrolowanym rozwojem zakażenia.

Leki z tej grupy oparte są na różnych substancjach czynnych, lecz mechanizm ich działania jest podobny: hamują odruch kaszlowy w ośrodkowym układzie nerwowym, przez co zmniejszają częstość i natężenie kaszlu (bez względu na jego przyczynę). Można je stosować wyłącznie przy kaszlu suchym, gdy odruch kaszlowy jest bardzo uporczywy i męczący.

Leków przeciwkaszlowych nie stosuje się u najmłodszych dzieci.

Leki rozrzedzające wydzielinę mają zastosowanie przy każdej infekcji przebiegającej z kaszlem, ponieważ przynoszą choremu ulgę. Gęstniejąca, zasychająca i nieodkrztuszona wydzielina pogarsza zaś jego stan, nasilając kaszel i duszność. Jeżeli jednak infekcja jest akurat w fazie, w której nad produkcją wydzieliny dominują objawy podrażnienia, prowadzące do kaszlu suchego, to można zamiast nich podać opisane powyżej leki przeciwkaszlowe. W żadnym wypadku nie wolno jednak łączyć jednych i drugich! Leki z tej grupy stosuje się także dla rozrzedzenia gęstej wydzieliny z nosa i tej, która powstaje podczas zapalenia zatok.

Leki wykrztuśne pobudzają do kaszlu i ułatwiają odkrztuszenie wydzieliny, powstającej w procesie zapalnym, toczącym się w drogach oddechowych. Można je podawać łącznie z lekami rozrzedzającymi wydzielinę. Leków wykrztuśnych nie stosuje się u najmłodszych dzieci.

Leki te najczęściej oparte są na dwóch substancjach czynnych: gwajafenezynie lub sulfogwajakolu. W aptekach dostępne są również preparaty wykrztuśne z wyciągami ziołowymi z liści bluszczu, ziela tymianku, dziewanny, babki lancetowatej i pędów sosny.

Syrop na kaszel bez recepty

Leki bez recepty stosowane dla złagodzenia kaszlu mają działanie objawowe. Możemy je podawać dziecku na własną rękę tylko wtedy, gdy objawy są nam znane i niezbyt nasilone, a maluch nie sprawia wrażenia poważnie chorego. Musimy przedtem zawsze upewnić się, że lek jest dla niego odpowiedni, zarówno jeśli chodzi o wiek, od którego można go podawać, jak i rodzaj kaszlu. I bezwzględnie przestrzegać dawek określonych w ulotce dołączonej do opakowania (ważna jest przy tym nie tylko wielkość poszczególnych dawek, ale także odstępy pomiędzy nimi i maksymalna dawka dobowa). Jeżeli dziecko zostało zbadane przez lekarza, który zalecił jakieś leki, trzeba go koniecznie spytać, czy podawać dodatkowo leki bez recepty - inaczej moglibyśmy to robić niepotrzebnie lub co gorsza ze szkodą dla malca (gdyby doszło do ich niekorzystnego współdziałania).

Kaszel u dzieci: kiedy potrzebny lekarz?

Z wizytą nie należy zwlekać, jeżeli:

- kaszel występuje u noworodka lub niemowlęcia - im młodsze dziecko, tym pilniej trzeba wezwać lekarza;

- kaszlowi towarzyszą objawy utrudnionego oddychania i duszności - im szybciej duszność narasta, tym stan jest bardziej naglący;

- kaszel rozpoczyna się nagle, wśród pełnego zdrowia i początek kaszlu można kojarzyć z zakrztuszeniem - istnieje możliwość, że do układu oddechowego dostało się niewielkie ciało obce (orzeszek, część zabawki);

Zobacz także

Zobacz więcej na temat:

 • 8
 • 6
Komentarze (23)
Zaloguj się
 • Ola Bojanowska

  Oceniono 1 raz 1

  W wczesnym stadium choroby leczymy się bronchosolem, jest to syrop na kaszel mokry. Ułatwia odksztuszanie i od razu czujemy ulgę. Jeden syrop a cała rodzina korzysta :d

 • iza206

  0

  Może w początkowej fazie warto zastosować domowe i sprawdzone sposoby, to na prawdę mogą zdziałać najwięcej. Olcyna rozumiem, że chodzi Ci o tą audycje Polskiego radia o naturalnych metodach leczenia, tak ? Bo również nie dawno ją znalazłam :)

 • Olcyna Kucharzak

  0

  polecam posluchac audycji polskiego radia o naturalnych metodach leczenia dziecka, naturalne metody na przeziembienia sa najlepsze, przeziebienie to nie jakas straszna choroba, by wymagala faszerowania sie silnymi lekami czy antybiotykami, im blizej natury tym lepiej

 • tymianek451 Gazeta.pl

  0

  u mnie najlepiej działaja inhalacje z soli fizjologicznej i częste oklepywanie pleców. Dodatkowo przeciwzapalny fosidal i jak największe ilości płynów do picia żeby wydzielina szybciej się odrywała. Czasami wystarczy jak dzieci zaczną się wygłupiać i skakać i dopiero zaczyna się kaszel mokry i odkasływanie.

 • taminka27

  0

  Jak mój mały lekko pokasłuje to daję mu karmelki Pyramidonek. Bezpieczny, bo ziołowy i małemu smakuje. Jak jest gorzej to do lekarza. Ale zazwyczaj karmelki pomagają.

 • mauta2

  0

  Moim skarbom jak mają kaszel podaję Fosidal. Kaszel od razu przechodzi, potrzebna kilku dniowa kuracja i można zapominać o kaszlu.

 • oedrosetux

  0

  W nawiązaniu do mojej poprzedniej wypowiedzi zachęcam do lektury artykułu, w którym można zapoznać się z rodzajami kaszlu u dzieci, a także zagrożeń z powodu jego występowania oraz sposobów leczenia: zdrowie.familie.pl/artykul/Kaszel-u-dzieci-rodzaje-leczenie-i-zagrozenia,8780,1.html

  Pozdrawiam
  Online Ekspert marki Drosetux
  Katarzyna Woźniak

 • oedrosetux

  0

  Witam! Kaszel to męcząca przypadłość zwłaszcza u dzieci. Dlatego też warto sięgnąć po syrop Drosetux, który jest lekiem o działaniu przeciwkaszlowym. Zawiera on 10 składników w niskich potencjach i jest pozbawiony alkoholu, więc może być bezpiecznie stosowany także u dzieci. Co ważne syrop ten jako jedyny na rynku może być podawany dzieciom poniżej 3-go roku życia (należy zastosować się do wskazań lekarza).

  W razie pytań służę swoją pomocą.

  Pozdrawiam
  Online Ekspert marki Drosetux
  Katarzyna Woźniak

 • kornelia144

  0

  przecież żółcień pomarańczowa (E110) to barwnik spożywczy. Pochodzi głównie z produktów spożywczych – napojów bezalkoholowych, deserów, przetworów mlecznych, płatków śniadaniowych, żelków, soków. Żeby przekroczyć niebezpieczną dawkę trzeba by wypić kilka butelek leku powyżej doby.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

W zdrowym ciele zdrowy duch - rozwiązanie konkursu

Sprawdź, czy znalazłeś się wśród laureatów