Kaszel u dziecka - jak leczyć?

dr n. med. Krzysztof Piwowarczyk
08.02.2012 , aktualizacja: 12.12.2014 16:35
A A A Drukuj

Fot. BE&W

Kaszel to typowy objaw jesienno-zimowych infekcji dróg oddechowych. Warto mieć pod ręką informację, jak szybko pomóc kaszlącemu dziecku.
Kaszel to dolegliwość niemal równie częsta jak katar, z którym zresztą często idzie w parze. Jest objawem choroby wskazującym na zakłócenia w pracy układu oddechowego. Przyczyną kaszlu bywa najczęściej stan zapalny, odczyn alergiczny lub podrażnienie śluzówki górnych dróg oddechowych (gardła, krtani, tchawicy). Znacznie rzadziej - zapalenie dolnych dróg oddechowych (oskrzeli, oskrzelików, pęcherzyków płucnych).

Kaszel może być suchy lub wilgotny, co ma zasadnicze znaczenie przy doborze leków. Szczególny charakter ma kaszel szczekający - związany z zapaleniem krtani - przy którym jednak stosuje się te same leki, co przy kaszlu suchym.

Nawilżanie powietrza

Przede wszystkim warto nawilżać powietrze w pokoju malca - nawet wtedy, gdy mamy do czynienia z kaszlem wilgotnym. W razie napadu kaszlu szczekającego bardzo obfite nawilżenie powietrza stanowi pierwszą nieodzowną pomoc - najlepiej zamknąć się z dzieckiem łazience i odkręcić na cały regulator kurki z gorącą wodą, by pomieszczenie szybko wypełniło się parą. Ulgę przyniosą też malcowi właściwie dobrane leki.

Co na kaszel?

Złagodzeniu kaszlu służą głównie trzy rodzaje leków: przeciwkaszlowe, rozrzedzające wydzielinę i wykrztuśne.

Leki przeciwkaszlowe hamują odruch kaszlu. Można je stosować jedynie przez krótki czas (3-5 dni) dla złagodzenia kaszlu suchego, wywołanego wirusową infekcją górnych dróg oddechowych, przebiegającą bez wydzieliny. Występuje on najczęściej na początku infekcji lub w okresie zdrowienia, kiedy uszkodzona po infekcji śluzówka jest bardzo wrażliwa. W żadnym przypadku nie można stosować leków przeciwkaszlowych przy zapaleniu oskrzeli czy zapaleniu płuc, które zawsze przebiegają z wydzieliną w drogach oddechowych ani w infekcjach górnych dróg oddechowych, w których występuje wydzielina. Doszłoby bowiem wtedy do jej zatrzymania w drogach oddechowych, a taka zalegająca wydzielina groziłaby niekontrolowanym rozwojem zakażenia.

Leki z tej grupy oparte są na różnych substancjach czynnych, lecz mechanizm ich działania jest podobny: hamują odruch kaszlowy w ośrodkowym układzie nerwowym, przez co zmniejszają częstość i natężenie kaszlu (bez względu na jego przyczynę). Można je stosować wyłącznie przy kaszlu suchym, gdy odruch kaszlowy jest bardzo uporczywy i męczący.

Leków przeciwkaszlowych nie stosuje się u najmłodszych dzieci.

Leki rozrzedzające wydzielinę mają zastosowanie przy każdej infekcji przebiegającej z kaszlem, ponieważ przynoszą choremu ulgę. Gęstniejąca, zasychająca i nieodkrztuszona wydzielina pogarsza zaś jego stan, nasilając kaszel i duszność. Jeżeli jednak infekcja jest akurat w fazie, w której nad produkcją wydzieliny dominują objawy podrażnienia, prowadzące do kaszlu suchego, to można zamiast nich podać opisane powyżej leki przeciwkaszlowe. W żadnym wypadku nie wolno jednak łączyć jednych i drugich! Leki z tej grupy stosuje się także dla rozrzedzenia gęstej wydzieliny z nosa i tej, która powstaje podczas zapalenia zatok.

Leki wykrztuśne pobudzają do kaszlu i ułatwiają odkrztuszenie wydzieliny, powstającej w procesie zapalnym, toczącym się w drogach oddechowych. Można je podawać łącznie z lekami rozrzedzającymi wydzielinę. Leków wykrztuśnych nie stosuje się u najmłodszych dzieci.

Leki te najczęściej oparte są na dwóch substancjach czynnych: gwajafenezynie lub sulfogwajakolu. W aptekach dostępne są również preparaty wykrztuśne z wyciągami ziołowymi z liści bluszczu, ziela tymianku, dziewanny, babki lancetowatej i pędów sosny.

W ilościach aptecznych

Leki bez recepty stosowane dla złagodzenia kaszlu mają działanie objawowe. Możemy je podawać dziecku na własną rękę tylko wtedy, gdy objawy są nam znane i niezbyt nasilone, a maluch nie sprawia wrażenia poważnie chorego. Musimy przedtem zawsze upewnić się, że lek jest dla niego odpowiedni, zarówno jeśli chodzi o wiek, od którego można go podawać, jak i rodzaj kaszlu. I bezwzględnie przestrzegać dawek określonych w ulotce dołączonej do opakowania (ważna jest przy tym nie tylko wielkość poszczególnych dawek, ale także odstępy pomiędzy nimi i maksymalna dawka dobowa). Jeżeli dziecko zostało zbadane przez lekarza, który zalecił jakieś leki, trzeba go koniecznie spytać, czy podawać dodatkowo leki bez recepty - inaczej moglibyśmy to robić niepotrzebnie lub co gorsza ze szkodą dla malca (gdyby doszło do ich niekorzystnego współdziałania).

Potrzebny lekarz

Z wizytą nie należy zwlekać, jeżeli:

- kaszel występuje u noworodka lub niemowlęcia - im młodsze dziecko, tym pilniej trzeba wezwać lekarza;

- kaszlowi towarzyszą objawy utrudnionego oddychania i duszności - im szybciej duszność narasta, tym stan jest bardziej naglący;

- kaszel rozpoczyna się nagle, wśród pełnego zdrowia i początek kaszlu można kojarzyć z zakrztuszeniem - istnieje możliwość, że do układu oddechowego dostało się niewielkie ciało obce (orzeszek, część zabawki);

- kaszlowi towarzyszy wysoka gorączka lub dziecko kaszle przez sen;

- kaszel pojawia się po kontakcie z czynnikami, które mogą uczulać (siano, kurz, sierść zwierząt) lub po wysiłku;

- kaszel przedłuża się po przebytej infekcji.

Najpopularniejsze pytania o Kaszel i zgaga u dziecka - skierowanie do laryngologa?

Kaszel po infekcji dróg oddechowych - jak długo może trwać?

Kaszel bez objawów alergii trzeba leczyć sterydami?

Kaszel u dziecka. Kąpiel zabroniona?

Kaszel podczas snu- co może być przyczyną?

Zobacz także

Zobacz więcej na temat:

 • 5
 • 6
Komentarze (10)
Zaloguj się
 • Oceniono 1 raz 1

  W wczesnym stadium choroby leczymy się bronchosolem, jest to syrop na kaszel mokry. Ułatwia odksztuszanie i od razu czujemy ulgę. Jeden syrop a cała rodzina korzysta :d

 • 0

  U nas najlepiej sprawdza się przeciwzapalny fosidal. Odkąd go podaję przy przeziębieniach, to skończyły się ciągłe zapalenia oskrzeli. Dobrze działa wykrztuśnie i ma fajny smak.

 • malina627

  0

  w aptece kupiłam syrop ziołowy Zatogrip- z wyciągiem z werbeny działający przeciwzapalnie i przeciwbólowo i dziewanny, która powoduje samooczyszczanie zatok a dzięki zawartości pelargonii afrykańskiej leczymy uporczywy kaszel.

 • 0

  a my podajemy dziecku bronchopect junior -  to co wyroznia go od innych syropkow  to , ze w skladzie nie znajdziemy zadnych konserwantow itd... bardzo zwracam uwage na sklad tego co podaje dziecku (mozna powiedziec ze mam na tym punkcie hopla :P ) wiec syrop i jego sklad sa naprawde b.d. Podajemy go w okresie jesienno – zimowym, również profilatycznie i sprawdza się super.

 • magu-rka

  0

  Ja swojemu dziecku podaję fosidal, bo ma działanie przeciwzapalene, dzięki czemu nie tylko zwalcza objawy, ale przede wszystkim leczy.

 • 0

  U nas alergii nie ma ale mała ma tendencje do kataru i kaszlu albo innych wynalazków przyniesionych z przedszkola. Ostatnio sprawdził nam się przeciwzapalny Fosidal, obyło się bez antybiotyków i możemy na święta jechać do dziadków.

 • 0

  Jeśli ktoś ma problemy z oddychaniem, często choruje to właśnie strzałem w 10 jest oczyszczacz powietrza. Sama w to nie wierzyłam, jednak teraz przy dolegliwościach córki zaufaliśmy recenzjom, zdecydowaliśmy się na zakup i lepiej się czujemy. Kupiliśmy Aetaire i nasza mała mająca alergię lepiej oddycha, tak samo i my. Od dłuższego czasu nie chorujemy chociaż kiedyś zdarzało nam się to dosyć często. Poczytać więcej na ten temat możecie na zdrowepowietrze.pl.

 • 0

  Ja przy mokrym kaszlu posiłkowałam się bronchosolem który nie dość że był skuteczny to na dodatek jest akceptowalny w smaku przez moje dziecko. Parę dni kuracji i po chorobie.

 • 0

  U mnie w domu często jest właczony nawilżacz, bo jednak to duże wsparcie dla organizmu dziecka. Co do kaszlu to zalezy jaki. Jak jest to mokry kaszel to tylko Bronchosol. Jak suchy to staram się najpierw domowymi sposobami sobie z nim radzić. Jeśli po dniu nie widze rezyltatów i zadnej poprawy to lekarza. Wolę nie ryzykować.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Redakcja eDziecko.pl

*

Agnieszka Wirtwein-Przerwa

 • redaktorka naczelna
 • agnieszka.wirtwein@agora.pl
 • redaktorka
 • karolina.stepniewska@agora.pl
 • dziennikarka
 • joanna.biszewska@agora.pl
 • dziennikarz, felietonista
 • marcin.sztetter@gmail.com
 • felietonistka
 • administratorka forum
 • zona_mi@gazeta.pl

W zdrowym ciele zdrowy duch - rozwiązanie konkursu

Sprawdź, czy znalazłeś się wśród laureatów