Grypa czy przeziębienie?

Tekst Jolanta Kwapisz konsultacja dr Piotr Albrecht
20.09.2005 , aktualizacja: 09.02.2015 15:45
A A A Drukuj
Grypa czy przeziębienie?

Grypa czy przeziębienie? (Fot. Shutterstock)

Taki już los małych dzieci, że się często przeziębiają. Choroba ma zwykle łagodny przebieg i nie daje powikłań. Ale za to przed grypą można się zabezpieczyć. Jak odróżnić te infekcje i jak postępować z chorym dzieckiem?
Przeziębienie i grypę łączy to, że są chorobami wirusowymi, zakaźnymi i mają zbliżone objawy. Grypę wywołuje odrębny wirus, który co roku zmienia nieco swoje właściwości. Za przeziębienie natomiast odpowiada cała masa wirusów - podobno naliczono ich już ponad 200!

W obu wypadkach do zakażenia dochodzi zwykle drogą kropelkową. Wystarczy, że dziecko będzie chwilę w towarzystwie chorego, który kichnie, nie zasłaniając nosa i ust dłonią. W żłobku czy przedszkolu zdarza się to bardzo często.

Leczenie łóżkiem

Z infekcjami wirusowymi organizm musi uporać się sam. Trzeba mu jednak w tym pomóc, bo walka z drobnoustrojami jest dla niego dodatkowym obciążeniem. Najlepiej, jeśli malucha uda się zapakować do łóżka (leżąc w cieple, człowiek najmniej się męczy). Jeżeli ma wysoką gorączkę i źle się czuje, a tak zwykle jest przy grypie, to prawdopodobnie nie będzie protestować. Przy przeziębieniu może mieć więcej wigoru i wtedy wystarczy zatrzymać go w domu. Nie powinien wychodzić jeszcze przez dwa dni po ustąpieniu gorączki, a do żłobka (czy przedszkola) warto je posłać dopiero po tygodniu, bo w czasie rekonwalescencji jest bardziej narażone na kolejne infekcje.

Leczenie chorego polega głównie na pojeniu. Zapobiega to odwodnieniu, nawilża śluzówki (łatwiej wycierać nos) i wypłukuje z organizmu wirusy. Podawaj maluchowi ciepłe herbatki z cytryną albo sokiem z malin.

Jeżeli maluch nie ma ochoty na jedzenie - nie zmuszaj go.

Kiedy do lekarza

Jeśli od początku dziecko sprawia wrażenie bardzo chorego albo po dwóch-trzech dniach domowej kuracji nie poczuje się lepiej, idź do lekarza. Nie spodziewaj się jednak, że przepisze on antybiotyk, chyba że będzie podejrzewał dodatkowo infekcję bakteryjną. Wyjątkowo może zalecić antybiotyk profilaktycznie, żeby zapobiec powikłaniom.

A może szczepionka

Nie ma szczepionki, która uchroniłaby nas przed przeziębieniem, ale jest taka, która zabezpiecza przed grypą. Można nią szczepić już półroczne dzieci. Lekarze twierdzą, że szczepienie zmniejsza ryzyko zachorowania o 80 proc. Nawet jeśli dziecko złapie grypę, będzie lżej chorować i będzie mniej narażony na powikłania. Warto je zaszczepić, jeśli chodzi do żłobka czy przedszkola lub jeśli ma skłonność do częstych infekcji. Zanim jednak podejmiesz decyzję, poradź się waszego pediatry.

Niestety, przeciw grypie nie wystarczy zaszczepić się raz w życiu. Co roku atakuje nas nieco inny wirus i co roku zmienia się szczepionka. Aktualna wersja szczepionki pojawia się zwykle już we wrześniu. Żeby rozwinęła się pełna odporność, muszą minąć dwa-trzy tygodnie, dlatego warto zaszczepić dziecko przed szczytem zachorowań, czyli najpóźniej w październiku.

Przeciwwskazań do szczepienia jest niewiele. Nie szczepi się dzieci, które:

zareagowało poważnym odczynem poszczepiennym po poprzednim szczepieniu;

jest właśnie w trakcie infekcji i gorączkuje;

ma alergię na białko jaja kurzego (wirusy stosowane w szczepionkach są hodowane na pożywce z tego białka lub neomycynę.

W dniu szczepienia dziecko musi być zdrowe.

Czym się różnią?

Grypa

Okres inkubacji (rozwoju) wirusa: około dwóch dni od wtargnięcia do organizmu.

Początek choroby: nagły i ostry.

Zobacz także
Skomentuj:
Zaloguj się

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Redakcja eDziecko.pl

*

Agnieszka Wirtwein-Przerwa

 • redaktorka naczelna
 • agnieszka.wirtwein@agora.pl
 • redaktorka
 • karolina.stepniewska@agora.pl
 • dziennikarka
 • joanna.biszewska@agora.pl
 • dziennikarz, felietonista
 • marcin.sztetter@gmail.com
 • felietonistka
 • administratorka forum
 • zona_mi@gazeta.pl

W zdrowym ciele zdrowy duch - rozwiązanie konkursu

Sprawdź, czy znalazłeś się wśród laureatów