Sposoby na gorączkę

lek. med. Agnieszka Bilska konsultacja: dr Piotr Albrecht
01.05.2004 , aktualizacja: 07.10.2008 19:06
A A A Drukuj
Gorączka u dzieci zwykle wywołuje u nas niepokój, choć jest objawem, że organizm walczy z chorobą. Podpowiadamy, jak przynieść ulgę rozgorączkowanemu maluchowi.
Wiele osób uważa, że jeśli dziecko ma powyżej 36,6 st. C, mamy do czynienia z gorączką. Tymczasem według lekarzy temperatura ciała zdrowego człowieka waha się zazwyczaj między 36,5 a 37,5 st. C. Dopiero powyżej tej granicy możemy mówić o gorączce. Trzeba też pamiętać, że temperatura zależy od miejsca, w którym ją mierzymy (niższa jest pod pachą niż w pupie) i od pory dnia (najwyższa jest o szóstej po południu, najniższa o czwartej nad ranem).

Przyczyny

Dzieci reagują gorączką na wiele błahych przyczyn: przegrzanie, wysiłek, stres, ząbkowanie. To dlatego, że w ich organizmie ośrodek termoregulacji nie jest jeszcze w pełni sprawny. Jeżeli więc dziecko ma podwyższoną temperaturę, ale poza tym wydaje się zupełnie zdrowe, odczekaj pół godziny i zmierz mu temperaturę jeszcze raz. Może się okazać, że zniknęła bez śladu.

Głównym powodem gorączki bywają jednak infekcje bakteryjne albo wirusowe. Wzrost temperatury świadczy wówczas o tym, że organizm walczy z chorobą. Jest to fizjologiczny odruch obronny organizmu, choć nie zawsze dobrze tolerowany.

Mierzenie

- niemowlęciu - w pupie. Połóż malca na boku lub brzuszku i delikatnie wsuń mu do pupy natłuszczoną wazeliną końcówkę termometru (na wszelki wypadek podłóż maluszkowi pieluchę). Po 3-5 minutach odczytaj wynik i odejmij pół stopnia.

- starszemu dziecku - pod pachą. Posadź malucha na kolanach. Włóż mu pod pachę termometr i przytrzymaj tak przez kilka minut (żeby tego dokonać, przyda się ciekawa książeczka).

Od kilku lat mamy na rynku tzw. termoskany - termometry, które wsuwa się do ucha, dosłownie na sekundę. Niestety, są one drogie, a niektórzy lekarze uważają też, że nie nadają się dla niemowląt. Orientacyjnie temperaturę ciała dziecka można określić za pomocą paska pomiarowego, który przykleja się do czoła. Dla maluchów są też smoczki z czujnikiem temperatury w obudowie.

Obniżanie

Jeżeli gorączka trwa długo lub przekracza 38,5 st. C, może być sama w sobie niebezpieczna i trzeba ją obniżać.

Podaj dziecku doustnie (15 mg/kg/dawkę) lub doodbytniczo (20 mg/kg/dawkę) paracetamol albo doustnie ibuprofen (7 mg/kg/dawkę).

- Ubierz dziecko lekko, często wietrz jego pokój i dbaj, by temperatura w pomieszczeniu nie przekraczała 20 st. C.

- Podawaj mu jak najwięcej płynów. Łagodnie przeciwgorączkowo działają herbatki z lipy, czarnego bzu, malin. Jedzenie nie jest konieczne, picie - tak.

- Przykładaj na czoło i kark malucha zimne okłady.

- Możesz robić ochładzające okłady na łydki. Zanurz dwie ściereczki w wodzie o temperaturze pokojowej. Owiń nimi łydki dziecka, na to nałóż suchą flanelę i wreszcie ciepłe skarpety. Co 15 minut zmieniaj te kompresy.

- Wykąp malucha w wodzie o 2 stopnie chłodniejszej od jego temperatury.

- Przy niewielkiej gorączce możesz zastosować leki ziołowe (np. syrop Termasil, Pyrosal) (nigdy nie przekraczaj zalecanej dla wieku dawki!).

- Jeżeli masz w domu nawilżacz, włącz go, a na gorących grzejnikach połóż mokre ręczniki - ułatwi to dziecku oddychanie.Temperatura ciałaNazwa gorączki
37.5-38 st. Cstan podgorączkowy
38-38,5 st. Clekka
38,5-39,5 st. Cumiarkowana, wymaga obniżania
powyżej 39,5 st. Cwysoka, wymaga szybkiego obniżania
  • 1
  • Re: Gdy termometr alarmuje mamagosia1 12.03.04, 14:18

    Artykul dosc szczegółowo opisuje jak postępować w razie temperatury, ale brakuje spisu chorób tych ważniejszych, które mogą być sygnalizowane przez temperaturę.»

  • Re: Gdy termometr alarmuje joannatarkowska 05.04.04, 10:58

    Dziekuję za ten artykuł. Własnie wczoraj moja Córeczka dostała pierwszej gorączki w życiu. Pierwsze co zrobilam to zajrzałam do Waszego czasopisma.Wszystko wskazuje że to ząbki, ale czuwam »

  • Re: Gdy termometr alarmuje ania1807 11.04.04, 23:59

    Ucieszył mnie artykuł o gorączce, bo bardzo niewiele pisze się na jej temat. Ciągle też funkcjonują różne mity z nią związane, np. że gorączkujące dziecko trzeba grubo ubrać i trzymać w »

W zdrowym ciele zdrowy duch - rozwiązanie konkursu

Sprawdź, czy znalazłeś się wśród laureatów