Infekcja wirusowa u dziecka - objawy i leczenie

Infekcja wirusowa u dziecka, która obejmuje drogi oddechowe, pojawia się kilka razy w roku. Zwykle przyjmuje postać przeziębienia o różnym nasileniu, dotyczy gardła i górnych dróg oddechowych. Jakie są objawy infekcji wirusowej u dziecka? Jak przebiega leczenie?

Infekcja wirusowa u dziecka trwa zwykle 7-10 dni, a choroba najczęściej ma charakter ostry i samoograniczający się. Źródłem zakażenia są chorzy ludzie, a zarazić można się drogą kropelkową i przez bezpośredni kontakt. Dzieci są najczęściej atakowane przez rynowirusy, koronawirusy, wirusy Coxackie, wirusy grypy czy paragrypy. W zależności od rodzaju patogenu wywołującego infekcję różny jest czas wylęgania się choroby, a i przebieg infekcji.

Infekcje wirusowe są szczególnie dotkliwe i częste w okresie jesienno-zimowym. To czas zwiększonej aktywności patogenów. Nie bez znaczenia są niskie temperatury, przebywanie w zamkniętych, przegrzewanych i słabo wentylowanych pomieszczeniach, co wpływa na aktywność drobnoustrojów, ale i osłabia odporność organizmu.

Zobacz wideo

Infekcja wirusowa u dziecka - objawy

Jakie można wyróżnić etapy infekcji wirusowej? Najczęściej objawy pojawiają się po około 2 dniach od kontaktu z patogenem, choć czas największej zakażalności przypada na pierwsze 3 dni choroby. Chory zaraża aż do czasu ustąpienia objawów.

Infekcja wirusowa u dziecka pojawia się stopniowo. Jej pierwszym zwiastunem jest osłabienie. Następnie pojawia się ból gardła, kaszel, katar i zatkany nos. Choroba wywołana przez wirusy najczęściej ma przebieg ostry. Oznacza to, że mały pacjent w ciągu kilku dni wraca do zdrowia.

Infekcja wirusowa u dziecka zwykle objawia się:

  • katarem. Nos najpierw jest zatkany, później wydobywa się z niego rzadka wydzielina,
  • kaszlem. Kaszel wirusowy zwykle jest suchy i napadowy,
  • zaczerwienieniem i bólem gardła. O infekcji wirusowej u dziecka świadczy przekrwiona i zaczerwieniona śluzówka gardła, a także drobne, wodniste pęcherzyki, pojawiające się na tylnej ścianie gardła oraz na podniebieniu,
  • podwyższoną temperaturą ciała. Typowa wirusowa gorączka u dzieci zazwyczaj nie przekracza 38 stopni Celsjusza.

Zdarza się, że pojawia się złe samopoczucie, powiększenie grudek chłonnych jamy ustnej i gardła czy zapalenie spojówek.

Infekcja wirusowa u dziecka - leczenie

Rozpoznanie infekcji górnych dróg oddechowych u dziecka stawia lekarz na podstawie dokładnego wywiadu oraz badania. Następnie zaleca leczenie, które w przypadku wirusów jest zachowawcze i objawowe. Nie stosuje się leczenia przyczynowego czy antybiotyków.

Gdy dziecko ma objawy infekcji, najważniejsze jest pozostawienie go w domu i zapewnienie mu opieki. Nieobecność w żłobku, przedszkolu czy szkole jest konieczna nie tylko ze względu na kiepskie samopoczucie dziecka, ale i dlatego, że w dużych skupiskach ludzkich istnieje większe ryzyko nadkażenia infekcji wirusowej zakażeniem bakteryjnym. Powikłania oznaczają nie tylko cięższy i dłuższy przebieg  choroby, ale i zwykle konieczność zastosowania antybiotykoterapii. Poza tym warto wziąć pod uwagę także i to, że dziecko w tym okresie może zarażać inne dzieci.

Większość infekcji wirusowych u dzieci może być z powodzeniem leczona w domu. Na katar, kaszel, ból gardła i gorączkę pomogą zarówno dostępne bez recepty leki i specyfiki z apteki, jak i domowe sposoby. Kluczowe jest nawadnianie dziecka, a także łagodzenie dokuczliwych objawów.

Bardzo ważne jest oczyszczanie dróg oddechowych. Wydzielinę należy usuwać gruszką lub specjalnym aspiratorem, pamiętając o zastosowaniu soli morskiej lub soli fizjologicznej. Pomogą również inhalacje oraz nawilżanie powietrza. Na kaszel i ból gardła pomoże syrop, tak z apteki, jak i z domowej spiżarni - zrobiony z cebuli czy czosnku.

Jeśli dziecko ma gorączkę, warto podać mu napar z kwiatów bzu lub lipy, a także leki przeciwgorączkowe dla dzieci, które zawierają paracetamol lub ibuprofen. Należy przy tym pamiętać, że zbijanie temperatury ciała niższej niż 38 stopni nie jest wskazane. Profesor Wiesław Kozak z UMK w Toruniu, zajmujący się badaniem gorączki twierdzi, że zbyt chętnie sięgamy po leki przeciwgorączkowe, a tym samym szkodzimy organizmowi. Podając je bez konieczności blokujemy gorączkę, a w rezultacie wirus rozmnaża się bez kontroli. Łagodząc dolegliwości towarzyszące infekcjom wirusowym przyczyniamy się do rozprzestrzeniania się wirusa w organizmie. To dlatego - jeśli to tylko możliwe - gorączkę i chorobę należy wyleżeć. 

Infekcja wirusowa u dziecka - kiedy iść do lekarza?

Ponieważ układ immunologiczny dziecka nie jest w pełni rozwinięty, nawet przy zwykłej infekcji wirusowej może dojść do zaostrzeń i powikłań. Do lekarza z dzieckiem należy iść, jeśli ma ono:

  • wysoką gorączkę, która nie reaguje na leki przeciwgorączkowe,
  • drgawki,
  • duszności,
  • problemy jedzeniem i piciem,
  • pomimo leczenia nie czuje się lepiej,
  • jego stan się pogarsza,
  • pojawił się uporczywy, niepokojący kaszel.
Więcej o:
Copyright © Agora SA