Szczepienia obowiązkowe

Tekst Ewa Sawicka Konsultacja: prof. Jacek Wysocki, Katedra Profilaktyki Zdrowotnej UM w Poznaniu
10.08.2009 , aktualizacja: 15.07.2010 17:04
A A A Drukuj
Dzięki szczepieniom, szczególnie tym w pierwszym roku życia, dziecko szybciej nabiera odporności i uniknie wielu groźnych chorób.
Obowiązkowe - bezpłatne - szczepienia chronią przed gruźlicą, wirusowym zapaleniu wątroby typu B, błonicą, tężcem, krztuścem, Poliomyelitis (polio), odrą, świnką i różyczką, Haemophilus influenzae typu b (tzw. HiB).

Na szczęście dla obecnych maluchów przeciw najgroźniejszym chorobom obowiązkowo obecnie podaje się szczepionki skojarzone, co zmniejsza ogólną liczbę zastrzyków. Mimo to i tak - jeśli uważnie spojrzysz w kalendarz szczepień - twój malec przyjmie ich kilkanaście w niespełna rok. Potem na szczęście będzie ich dużo mniej.

Zasady bezpieczeństwa

Maluchy często chorują trudno więc czasami ściśle trzymać się zalecanych terminów, bo nawet jeśli przyjdziesz w wyznaczonym terminie lekarz, bo zbadaniu małego pacjenta, może uznać, że stan zdrowia dziecka jest przeciwwskazaniem do szczepienia tego dnia, to wskaże termin, w jakim należy się ponownie zgłosić.

Będzie brał przy tym pod uwagę następujące zasady:

•  odstęp między kolejnymi szczepionkami, zawierającymi żywe drobnoustroje nie powinien być krótszy niż 4 tygodnie;

•  odstęp między kolejnymi dawkami tej samej szczepionki powinien być zgodny z wskazaniami producenta;

•  odstęp między szczepionką zawierającą żywe drobnoustroje a szczepionką, która ich nie zawiera (inaktywowaną, czyli zabitą) może być dowolny, choć lepiej zrobić kilka dni przerwy, żeby wygasł ewentualny odczyn poszczepienny;

•  przed każdym szczepieniem dziecko powinno być zbadane przez lekarza.

Kalendarz szczepień od urodzenia do 6. roku życia

Pełen kalendarz szczepień (do 18. roku życia) na: http://www.gis.gov.pl/pdf/aktualnosci/PSO_2008.pdf

Zobacz także
  • Szczepienia obowiązkowe malyufok1 14.10.09, 00:16

    stop szczepieniom www.swinskasprawa.plpodpisz petycje www.petycje.pl/petycja/4264/nie_przymusowym_szczepieniom_na_grype_a-h1n1_-_list_otwarty.html»

  • Szczepienia obowiązkowe sandra00 28.10.09, 07:25

    Ten temat pojawia się ciągle są przeciwnicy i zwolennicy szczepień , nie możnatwierdzić że nie szczepione dziecko w wieku 7 miesięcy jest zdrowe boszczepień nie miało , moje dziecko miało »

  • Szczepienia obowiązkowe izajasz777 11.07.11, 21:11

    Nie Wiem czy wiecie ale obecna szczepionki zawierają rtęć i lekarz który przepisuje taką szczepionkę skazuje dziecko na powolną śmierć.To jest nie normalne ze szczepionki (śmierć ) jest »