Alergia na roztocza - objawy, leczenie, profilaktyka

Magda Szyczypiorska- Mutor, konsultacja: dr n. med. Ewa Najberg, pediatra alergolog z CZD
09.01.2015 , aktualizacja: 02.10.2015 14:39
A A A Drukuj
Potocznie zwana uczuleniem na kurz, alergia na roztocza jest szczególnie trudna do opanowania. Jak ją rozpoznać i jak postępować, jeśli nasze dziecko jest uczulone na kurz?
Co uczula? Białka zawarte w odchodach roztoczy - mikroskopijnych pajęczaków, które żyją w domowym kurzu i żywią się m.in. złuszczonym naskórkiem człowieka. Można je znaleźć w każdym domu, szczególnie tam, gdzie jest ciepło i wilgotno, gdzie jest dużo kurzu i rzadko się wietrzy. W temperaturze poniżej 15 st. przestają się rozmnażać. Najbardziej dokuczają alergikom jesienią.

Objawy alergii na roztocza

Katar alergiczny, drapanie w gardle, suchy napadowy kaszel, duszności astmatyczne, czasem zmiany skórne.

Co pomaga, gdy dziecko ma alergię na kurz

Eliminowanie z otoczenia dziecka warunków sprzyjających rozwojowi roztoczy.

To szczególnie trudna do opanowania forma alergii, bo kurz jest właściwie wszędzie i nie odkurzysz dziecku całego świata. Dlatego warto porozmawiać z alergologiem o odczulaniu. Póki co jednak najważniejszą sprawą jest usuwanie kurzu z miejsc, w których dziecko przebywa. Żeby nie spędzić życia na sprzątaniu, warto ułatwić sobie zadanie odpowiednio organizując przestrzeń wokół dziecka.

•  W domu powinno być chłodno i sucho - przy wilgotności poniżej 50 proc. roztocza się nie rozmnażają.

•  Nie używaj nawilżacza, nie susz w domu prania.

•  Wietrz jak najczęściej, zwłaszcza zimą.

•  Unikaj w domu tapicerowanych mebli, grubych narzut, kotar a jeśli nie możesz z nich zrezygnować, odkurzaj je dwa razy w tygodniu, zwłaszcza zagłówki i oparcia.

•  Nie trzymaj książek na otwartych półkach.

•  Zrezygnuj z bibelotów, suchych bukiecików, wiklinowych koszy i innych drobiazgów, na których gromadzi się kurz.

•  W oknach powieś lekkie, łatwe do prania zasłonki albo zamontuj żaluzje, ale tylko takie, na których nie zbiera się kurz, czyli zamknięte między zewnętrzną a wewnętrzną szybą.

•  Dywany i wykładziny dobrze jest zastąpić łatwą do zmywania podłogą (parkiet, deski, panele, terakota).

•  Szczególną uwagę zwróć na urządzenie pokoju dziecka - wybierz meble jak najprostsze, łatwe do wycierania z kurzu a zabawki zamykaj w szafkach, szufladach, pojemnikach.

•  Łóżko dziecka powinno mieć szuflady na pościel i nowy, lekki materac, łatwy do zdejmowania i wietrzenia, najlepiej z podkładem nie przepuszczającym roztoczy.

•  Na materace i pościel załóż specjalne anty-alergiczne pokrowce, np. z poliestrowej mikrofazy lub tzw. powłoczki barierowe. Nie używaj pokrowców plastikowych, nieoddychających, ponieważ tworzą wilgotne i ciepłe środowisko, idealne dla rozmnażania się roztoczy.

•  Nie używaj w domu puchowych kołder i poduszek oraz wełnianych koców.

•  Używaj odkurzacza z filtrem HEPA, pochłaniającym roztocza, a jeśli takiego nie masz, wkładaj do zwykłego podwójny worek.

•  Nie sprzątaj przy dziecku - odczekaj godzinę, zanim wpuścisz je do odkurzonego pokoju.

•  Często przecieraj na mokro blaty, półki, parapety, szafki, a potem szybko wytrzyj je suchą ściereczką. Możesz spróbować używać preparatów antystatycznych, które ograniczają gromadzenie się kurzu, ale uwaga: wiele z nich ma drażniący zapach. Sprawdź, czy na etykietce nie ma ostrzeżenia przed używaniem preparatu w domu, w którym są chorzy na astmę.

•  Pościel pierz co tydzień w temp. powyżej 60 st.

•  Pluszaki często pierz a raz na jakiś czas wkładaj na 24 godziny do zamrażarki.

•  Latem, kiedy jest słonecznie i ciepło oraz zimą, w mroźne dni, wietrz pościel i pluszowe zabawki.Przydatne preparaty

•  Pomocne w potyczkach z roztoczami są specjalne preparaty zwalczające te mikroskopijne pajęczaki, np. Acarosan, Allergoff, Acaril i inne. Można znaleźć na rynku, specjalne proszki, płyny do prania, spraye do unieszkodliwiania roztoczy. Zanim ich użyjesz, skonsultuj się najpierw z lekarzem pediatrą.

(Jeśli chcesz wiedzieć, czy stężenie roztoczy w waszym domu, pokoju dziecka, łóżku, jest duże, możesz to sprawdzić przy pomocy testu np. Acarex Test, który bada poziom obecności w kurzu domowym guaniny - substancji występującej w odchodach roztoczy.

W 1 gramie kurzu z łóżka można znaleźć 3000 maleńkich roztoczy. 1 gram naskórka człowieka wystarczy, by wyżywić 100 tys. roztoczy.Przeczytaj też: roztocza

Zobacz także

ZOBACZ TEŻ WIDEO

 • 9
 • 6
Komentarze (13)
Zaloguj się
 • marta-pp

  Oceniono 4 razy 2

  od roku używam na roztocza domowego ozonatora poleconego przez lekarza zyh103 ( www.zdrowiemojapasja.pl ) i widzę dużą różnicę, szkoda, że wcześniej nie miałam informacji, że ozon tak skutecznie likwiduje roztocza. Regularnie ozonuję pościel i materac, Polecam-działa

 • 3poziomka123

  Oceniono 1 raz 1

  dopiero wywalenie ciężkich zasłon i dywanów, ograniczenie kurzu do minimum wraz z lekami przyniosło efekt. oprócz clatry (bilastyna) - można stosować od 12 roku życia, to dodatkowo dieta na odporność: zero glutenu i nabiału które dodatkowo mnie uczulały

 • annaiwonna

  Oceniono 3 razy 1

  W alergii bardzo ważne jest zapobieganie objawom alergii. Ja w tym celu dla moich dzieci które miały alergię na kurz stosowałam krople do nosa zawierające ektoinę. Efekty stosowania tych kropel były bardzo dobre. Świetnie nawilżały i zapobiegały nawrotom przez długi czas.

 • Oceniono 3 razy 1

  Wg mnie jedynym rozsądnym rozwiązaniem (na co zresztą autor artykułu zwrócił uwagę) to stosowanie produktów barierowych w postaci pokrowców antyroztoczowych ma materac i pościel. Przy czym nie zgodzę się z tezą o podkładzie antyroztoczowym - nie ma czegoś takiego, to nie ma prawa działać. Produkt barierowy co do zasady ma szczelnie odseparować potencjalne alergeny ( odnóża i ekstrementy roztoczy) od powietrza później wdychanego. Więc pozostaje pokrowiec. Zgodnie z informacją z artykułu taki pokrowiec nie powinien być niczym pokryty (plastyfikacja laminowanie) i powinien oddychać. Co do mikrofazy to wolałbym jednak aby ten pokrowiec był z jakiegoś naturalnego materiału tkanego np. z bawełny albo z włókien bambusa - zawsze to bezpieczniejsze dla alergików. Jeśli mogę, to polecam sklep z dużym wyborem pokrowców antyroztoczowych www.pokrowceantyroztoczowe.pl Pozdrawiam

 • Owijek Owijek

  0

  Mam Poduszkę przeciw alergiczną ale to tylko powoduję że mniej się dusze w nocy a za dnia gdy chodzę po domu i wzbijają się w powietrze muszę używać oczyszczaczy powietrza. Dostałem na urodziny według mnie najlepszy oczyszczacz powietrza firmy Boneco bo jest bardzo wydajny i przy tym cichy.

 • agniesz.ka2014

  Oceniono 2 razy 0

  Jeżeli dziecko ma alergię, nawracające infekcje bądź choroby to polecam zajrzeć na dlaczegochoruje.info , jest bezpłatna konsultacja ze specjalistą i można sie wiele dowiedzieć i pomóc dziecku, bo czasami przyczyna leży zupełnie gdzie indziej. Polecam.

 • 0west1

  0

  Jeśli ktoś ma alergię niech sięgnie po oczyszczacz powietrza, to na prawdę pomaga! Jako osoba, której dziecko ma alergię wiem jakie to ważne i jak bardzo to pomaga. Ten zakup był świetnym rozwiązaniem. Nie wiem dlaczego wcześniej o tym nie pomyślałam, córka coraz lepiej się czuje, coraz mniej narzeka na swoje dolegliwości, a i my z czujemy się lepiej wink Poczytajcie o tym więcej na zdrowepowietrze.pl

 • Marek Mistal

  0

  Ja też zmagam się z alergią, próbowałam wielu specyfików. Przeszłam różne testy, chodze na szczepionki. Cała lista rzeczy, które mnie uczulają. Masakrycznie. Pomógł mi swego razu Stopal
  stopal.pl/jak-dziala/
  stosowaliście? jak u was się sprawdza?

 • roboclean

  Oceniono 4 razy 0

  Szanowni, jeśli Wasze dzieci lub Wy sami macie problemy z alergią na kurz czy też częstymi infekcjami górnych dróg oddechowych, to zachęcam do zupełnie darmowej, niezobowiązującej prezentacji rewelacyjnego urządzenia zdrowotnego. Zainteresowane osoby proszę o kontakt. Mój adres e-mail: zdrowepluca@tlen.pl

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX