Alergia na roztocza - objawy, leczenie, profilaktyka

Potocznie zwana uczuleniem na kurz, alergia na roztocza jest szczególnie trudna do opanowania. Jak ją rozpoznać i jak postępować, jeśli nasze dziecko jest uczulone na kurz?

Co uczula? Białka zawarte w odchodach roztoczy - mikroskopijnych pajęczaków, które żyją w domowym kurzu i żywią się m.in. złuszczonym naskórkiem człowieka. Można je znaleźć w każdym domu, szczególnie tam, gdzie jest ciepło i wilgotno, gdzie jest dużo kurzu i rzadko się wietrzy. W temperaturze poniżej 15 st. przestają się rozmnażać. Najbardziej dokuczają alergikom jesienią.

Objawy alergii na roztocza

Katar alergiczny, drapanie w gardle, suchy napadowy kaszel, duszności astmatyczne, czasem zmiany skórne.

Co pomaga, gdy dziecko ma alergię na kurz

Eliminowanie z otoczenia dziecka warunków sprzyjających rozwojowi roztoczy.

To szczególnie trudna do opanowania forma alergii, bo kurz jest właściwie wszędzie i nie odkurzysz dziecku całego świata. Dlatego warto porozmawiać z alergologiem o odczulaniu . Póki co jednak najważniejszą sprawą jest usuwanie kurzu z miejsc, w których dziecko przebywa. Żeby nie spędzić życia na sprzątaniu, warto ułatwić sobie zadanie odpowiednio organizując przestrzeń wokół dziecka.

W domu powinno być chłodno i sucho - przy wilgotności poniżej 50 proc. roztocza się nie rozmnażają.

Nie używaj nawilżacza, nie susz w domu prania.

Wietrz jak najczęściej, zwłaszcza zimą.

Unikaj w domu tapicerowanych mebli, grubych narzut, kotar a jeśli nie możesz z nich zrezygnować, odkurzaj je dwa razy w tygodniu, zwłaszcza zagłówki i oparcia.

Nie trzymaj książek na otwartych półkach.

Zrezygnuj z bibelotów, suchych bukiecików, wiklinowych koszy i innych drobiazgów, na których gromadzi się kurz.

W oknach powieś lekkie, łatwe do prania zasłonki albo zamontuj żaluzje, ale tylko takie, na których nie zbiera się kurz, czyli zamknięte między zewnętrzną a wewnętrzną szybą.

Dywany i wykładziny dobrze jest zastąpić łatwą do zmywania podłogą (parkiet, deski, panele, terakota).

Szczególną uwagę zwróć na urządzenie pokoju dziecka - wybierz meble jak najprostsze, łatwe do wycierania z kurzu a zabawki zamykaj w szafkach, szufladach, pojemnikach.

Łóżko dziecka powinno mieć szuflady na pościel i nowy, lekki materac, łatwy do zdejmowania i wietrzenia, najlepiej z podkładem nie przepuszczającym roztoczy.

Na materace i pościel załóż specjalne anty-alergiczne pokrowce, np. z poliestrowej mikrofazy lub tzw. powłoczki barierowe. Nie używaj pokrowców plastikowych, nieoddychających, ponieważ tworzą wilgotne i ciepłe środowisko, idealne dla rozmnażania się roztoczy.

Nie używaj w domu puchowych kołder i poduszek oraz wełnianych koców.

Używaj odkurzacza z filtrem HEPA, pochłaniającym roztocza, a jeśli takiego nie masz, wkładaj do zwykłego podwójny worek.

Nie sprzątaj przy dziecku - odczekaj godzinę, zanim wpuścisz je do odkurzonego pokoju.

Często przecieraj na mokro blaty, półki, parapety, szafki, a potem szybko wytrzyj je suchą ściereczką. Możesz spróbować używać preparatów antystatycznych, które ograniczają gromadzenie się kurzu, ale uwaga: wiele z nich ma drażniący zapach. Sprawdź, czy na etykietce nie ma ostrzeżenia przed używaniem preparatu w domu, w którym są chorzy na astmę.

Pościel pierz co tydzień w temp. powyżej 60 st.

Pluszaki często pierz a raz na jakiś czas wkładaj na 24 godziny do zamrażarki.

Latem, kiedy jest słonecznie i ciepło oraz zimą, w mroźne dni, wietrz pościel i pluszowe zabawki.

Zobacz wideo

Przydatne preparaty

Pomocne w potyczkach z roztoczami są specjalne preparaty zwalczające te mikroskopijne pajęczaki, np. Acarosan, Allergoff, Acaril i inne. Można znaleźć na rynku, specjalne proszki, płyny do prania, spraye do unieszkodliwiania roztoczy. Zanim ich użyjesz, skonsultuj się najpierw z lekarzem pediatrą.

(Jeśli chcesz wiedzieć, czy stężenie roztoczy w waszym domu, pokoju dziecka, łóżku, jest duże, możesz to sprawdzić przy pomocy testu np. Acarex Test, który bada poziom obecności w kurzu domowym guaniny - substancji występującej w odchodach roztoczy.

W 1 gramie kurzu z łóżka można znaleźć 3000 maleńkich roztoczy. 1 gram naskórka człowieka wystarczy, by wyżywić 100 tys. roztoczy.

Przeczytaj też: roztocza Podyskutuj na Forum: Kicham i prycham w domu. Czy to alergia? Dostosowanie domu do alergika Czy odczulanie działa? Alergia na roztocza, a inne alergie Synowi właśnie zdiagnozowano alergię. Co robić?

Więcej o:
Copyright © Agora SA