1. I trymestr ciąży

  1. 1
  2. 2
  3. 3
  4. 4
  5. 5
  6. 6
  7. 7
  8. 8
  9. 9
  10. 10
  11. 11
  12. 12
  13. 13
  14. 14
 2. II trymestr ciąży

  1. 15
  2. 16
  3. 17
  4. 18
  5. 19
  6. 20
  7. 21
  8. 22
  9. 23
  10. 24
  11. 25
  12. 26
  13. 27
 3. III trymestr ciąży

  1. 28
  2. 29
  3. 30
  4. 31
  5. 32
  6. 33
  7. 34
  8. 35
  9. 36
  10. 37
  11. 38
  12. 39
  13. 40
 4. I rok życia

  1. 1
  2. 2
  3. 3
  4. 4
  5. 5
  6. 6
  7. 7
  8. 8
  9. 9
  10. 10
  11. 11
  12. 12
  13. 13
  14. 14
  15. 15
  16. 16
  17. 17
  18. 18
  19. 19
  20. 20
  21. 21
  22. 22
  23. 23
  24. 24
  25. 25
  26. 26
  27. 27
  28. 28
  29. 29
  30. 30
  31. 31
  32. 32
  33. 33
  34. 34
  35. 35
  36. 36
  37. 37
  38. 38
  39. 39
  40. 40
  41. 41
  42. 42
  43. 43
  44. 44
  45. 45
  46. 46
  47. 47
  48. 48
  49. 49
  50. 50
  51. 51
  52. 52

Podaj: planowaną datę porodu lub datę urodzin dziecka

Alergia na mleko

Fot. Marcin Klaban / AG

Co uczula? Białka mleka krowiego. Objawy: szorstka skóra, zaczerwienione policzki, silna ciemieniucha, wysypka w zgięciach łokciowych i pod kolanami, pękanie płatka ucha. Również: kolka, ulewanie, wymioty, brak apetytu, biegunka, wodniste, tryskające stolce (czasem z domieszką śluzu i krwi), chroniczny katar, duszność krtaniowa lub oskrzelowa, suchy kaszel, częste zapalenia ucha.
Co pomaga?

Wyeliminowanie z diety dziecka mleka i wszystkich jego przetworów.

Pamiętaj, że dieta bezmleczna to nie wyrok dożywocia - z alergii na mleko większość dzieci wyrasta najpóźniej w trzecim roku życia, o ile oczywiście są na odpowiedniej diecie.

•  Objawy alergii na mleko krowie mogą wystąpić już w pierwszych tygodniach życia dziecka, najczęściej u dzieci karmionych butelką. Ale maluchy karmione piersią też mogą się uczulić.

•  Jeśli dziecko jest karmione piersią, produkty mleczne powinna wykluczyć z diety jego mama, o ile oczywiście maluch ma zdiagnozowaną alergię na mleko. Diety eliminacyjne stosowane "profilaktycznie" mogą przynieść więcej szkody niż pożytku.

•  Jeśli karmisz piersią a dziecko ma uczulenie na mleko, nie rezygnuj z naturalnego karmienia - wbrew potocznej opinii, twoje mleko nie szkodzi dziecku. Jest najlepszym pokarmem dla malucha, pod warunkiem, że zrezygnujesz z mleka i produktów, które je zawierają.

•  Kiedy dziecko wyrośnie z karmienia piersią, jego podstawowym pokarmem będzie mieszanka o znacznej hydrolizie białek kazeiny lub białek serwatkowych, np. Bebilon pepti, Nutramigen (dla dzieci ze zdiagnozowaną alergią). Taka mieszanka w pełni zastępuje mleko pod względem wartości odżywczych. Dla dzieci "tylko" zagrożonych alergią odpowiednia będzie hipoalergiczna mieszanka mlekozastępcza o obniżonych właściwościach antygenowych (np.Bebiko HA 1 i 2, Humana HA, NAN HA 1 i 2, NAN HA Sensitive.

•  Starszemu dziecku można ułożyć bardzo zdrowy i zbilansowany jadłospis bez produktów mlecznych. Maluch może jeść owoce (ostrożnie z cytrusami), warzywa, mięso (uwaga na cielęcinę, wołowinę), jajka, pieczywo, kasze, rośliny strączkowe. Jeśli nie jest uczulony na białko sojowe może pić sojowe mleko i jeść sery tofu. Uważaj na mleko kozie - może być jeszcze bardziej uczulające niż krowie.

•  Pamiętaj, że dla dziecka uczulonego na mleko zakazane jest nie tylko samo mleko, również wszystkie jego przetwory, czyli np.kefir, maślanka, jogurt, twarożek, biały, żółty i topiony ser, masło, margaryna mleczna, śmietana oraz produkty w których składzie jest mleko, czyli wiele gatunków pieczywa zwykłego i chrupkiego, chleb tostowy, maślane bułeczki, wyroby cukiernicze - ciastka, keksy, torciki, ciasteczka, czekolada, batoniki, cukierki (zwłaszcza krówki, irysy, toffi), różne mrożone półprodukty - knedle, kluski, niektóre pierogi a także mielone wędliny, kiełbasy, parówki, niektóre makarony, płatki i całe mnóstwo innych produktów.

•  Tropienie białka krowiego mleka wydaje się być strasznie skomplikowane, ale tak naprawdę wymaga po prostu nawyku uważnego czytania etykiet i optymistycznego założenia, że producent podaje prawdziwe informacje.

•  Jeżeli masz dziecko "bezmleczne" nie musisz się martwić, że skazane jest na niedobór wapnia - mleko i jego przetwory nie są jedynymi źródłami wapnia w diecie. A nawet gdyby okazało się, że maluch jest uczulony na inne bogate w wapń produkty (sardynki, fasola, groch, soja, pietruszka, kapusta, brokuły) może przyjmować wapń w tabletkach.

•  Problem zakazanych słodyczy też można rozwiązać w sposób satysfakcjonujący obie strony - zamiast mlecznej czekolady - gorzka, zamiast cukierków - suszone owoce.

•  Nie kupuj zakazanych i najbardziej kuszących wyrobów cukierniczych - ciasteczek, batoników itp. Nawet jeśli twój mały alergik ma zdrową siostrę lub brata, również dla nich, choć z innych powodów, zdrowiej będzie nie opychać się słodyczami. Domowe ciasto (bez dodatków mlecznych) na pewno zachwyci i alergika i jego zdrowe rodzeństwo.Winna laktoza

Czasem objawy podobne do alergii na białko mleka krowiego wywołuje nietolerancja laktozy, czyli cukru zawartego w mleku. Dzieciom z nietolerancją laktozy również zaleca się dietę bezmleczną.

Poważna sprawa

Jeśli twoje dziecko jest uczulone na mleko, wszystkie osoby, które się nim opiekują muszą być świadome, co to jest alergia, na czym polega i, przede wszystkim, jak bardzo szkodzą maluchowi jakiekolwiek odstępstwa od diety. Uświadomienie babci, cioci, opiekunki może być trudne - zazwyczaj nie widać od razu skutków zjedzenia "jednej malutkiej czekoladki" a nieszczęśliwa mina malucha przyglądającego się dzieciom jedzącym batoniki może być rozdzierającym widokiem. I jak tu w imię jakiejś wymyślonej alergii unieszczęśliwiać biedne dziecko? Bądź stanowcza i nieustępliwa a starsze dziecko naucz, czego nie wolno mu jeść i poćwicz z nim uprzejme odmawianie.

ZOBACZ TEŻ WIDEO

Zobacz także
 • Dyktatura dziecięcej diety
 • Czym jest skaza białkowa? Skaza białkowa
 • Alergia krzyżowa, czyli dwa uczulenia naraz
Komentarze (6)
Alergia na mleko
Zaloguj się
 • Agnieszka Basoń

  Oceniono 12 razy 12

  No właśnie - babcie.. Największy problem to wyegzekwowanie ostrożnego postępowania od babci według której "kawałek nie zaszkodzi", "przecież jej smakowało". Córka ma 18 miesięcy, stwierdzoną alergię na białko mleka krowiego i na białko jajka kurzego, co niestety wymaga dużej ostrożności w dobieraniu pożywienia. Męczyliśmy się z objawami (m.in. AZS) kilka miesięcy zanim udało się wyprowadzić wszystko na prostą. No i teraz, gdy córka nie ma objawów non stop słyszę, żeby dać jej coś na spróbowanie, bo może jej alergia przeszła.. Wychodzi na to, że w momencie gdy moje dziecko przestało się męczyć, według babć trzeba ten spokój zburzyć próbami podawania produktów mlecznych. Tak jakby nie dało się żyć bez serka czy czekoladki (której w ogóle moim zdaniem w tym wieku dziecko nie potrzebuje). Tylko potem to ja wstaję w nocy do małej gdy ją boli brzuszek, to ja i dziecko męczymy się z biegunką czy wysypką.. No ale.. starsze pokolenie wie lepiej...

 • tymianek451

  0

  Moje dziecko ma alergie na mleko i jajka i już ponad rok jest na diecie eliminacyjnej. Początki były trudne i trzeba było znaleźć zamienniki jednego i drugiego. Plus jest taki, że zachorowalność spadła, organizm nie jest za śluzowany, dziecko nie kaszle. Umówmy się, nie każdemu służy mleko krowie i nie każdy może je pić. My będąc na diecie robimy dziecku okresowe badania i pilnujemy odpowiednio zbilansowanego menu. Często korzystamy ze strony dla alergików odetchnijspokojnie.pl i konsultujemy się z naszym alergologiem.

 • Elka Maja

  Oceniono 2 razy 0

  pewnie ze winna laktoza - ale na jej strawienie warto brać specjalny enzym. Biorę preparat Lactaza prebi - świetnie niweluje dolegliwości nietolerancji.

 • panna07

  0

  Czego najbardziej unikać jak się już ma stwierdzoną nietolerancję laktozy ?w dorosłym wieku

 • Teresa Lic

  Oceniono 6 razy -6

  z tym alergiami mamy coraz wiekszy problem, chyba ciazko powidziec co jest temu winne... cale szczescie ze tez jest coraz wiecej metod radzenia sobie z nia! ja mam dziecko, ktore w pierwszych latach zycia mialo mocna alergie pokarmowa, pomoglo nam wtedy stosowanie bardzo dobrych probiotykow na alergie Latopic, ktore lagodzilo alergie, pomagalo tez w wytworzeniu sie tolerancji pokarmowej, dziecki czemu alergia dosc szybko minala u niego calkowicie

 • sasanka0_0

  Oceniono 12 razy -8

  moje dziecko w pierszych latach zycia mialo alergie na mleko krowie, kiedy ujawnila sie alergia objawy byly mocne, od razu zaczelismy stosowac diete eliminacyjna i probiotyk na alergie Latopic, tak poradzil nam lekarz, w miare uplywu czasu objawy slably, a po paru miesiacach alergia calkowicie minela, swietne rozwiazanie z tym probiotykiem: www.latopic.pl/Latopic/Probiotyki-a-alergia

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX