Alergia pokarmowa

Uczulenie na niektóre pokarmy, najczęściej białko mleka krowiego i jajek. Alergia pokarmowa jest często pierwszym sygnałem odziedziczonej skłonności do uczuleń.

Po zjedzeniu uczulającego pokarmu u maluszka pojawia się biegunka, wymioty, wzdęcia, wysypka (patrz: atopowe zapalenie skóry), czasem trudności z oddychaniem, katar, kaszel.

Alergie pokarmowe najczęściej zaczynają się u dzieci odstawionych od piersi w 2-3 mies. życia. Białko mleka krowiego, jakie maluch dostaje w butelce (patrz: alergia), jest pierwszym poważnym alergenem, z którym styka się jego jeszcze niedojrzały przewód pokarmowy.

Nie zawsze biegunka po spożyciu mleka czy jajek jest reakcją alergiczną, może być związana ze zwykłą niestrawnością. Jeżeli się jednak powtarza, lekarz zaleci najpewniej odstawienie produktu, który może wywoływać uczulenie. Gdy w czasie takiej diety eliminacyjnej objawy (zmiany skórne i biegunki) ustąpią, należy ją kontynuować przez rok.

Przy uczuleniu na mleko podaje się dziecku specjalne mieszanki bezmleczne, dostępne w aptekach. (Niektóre zrobione są na bazie soi i trzeba uważać, gdyż z czasem może dojść do uczulenia na soję). Z diety trzeba też wykluczyć wszystkie przetwory mleczne: kefiry, śmietanę, twarożek, masło.

Jeśli dziecko jest uczulone na jajka, nie może jeść potraw, które je zawierają: omletów, majonezów, kremów, lodów i makaronów.

Co kilka miesięcy, jeżeli lekarz wyrazi zgodę, można sprawdzać, czy malec toleruje już uczulające wcześniej pokarmy.

U większości dzieci objawy alergii pokarmowej zanikają do 3. roku życia, gdyż ich przewód pokarmowy "dorośleje", u niektórych specjalnej diety trzeba przestrzegać aż do wieku szkolnego, a czasem i dłużej.

Uwaga!!! Czasami objawy alergii na białko mleka pojawiają się u niemowlęcia karmionego tylko piersią. Wtedy to mama musi wykluczyć ze swojej diety mleko, sery, masło, czasem wołowinę i cielęcinę.

Więcej o:
Copyright © Agora SA