Moje dziecko nie raczkuje

dr Piotr Albrecht
12.12.2006 , aktualizacja: 12.12.2006 12:31
A A A Drukuj
Niektóre dzieci startują do raczkowania z pozycji siedziącej

Niektóre dzieci startują do raczkowania z pozycji siedziącej (Fot. Lukasz Zandecki/ AG)

Po lekturze numeru specjalnego Dziecka "Pierwszy rok życia" jestem nieco zaniepokojona. Moja dziesięciomiesięczna córka nie raczkuje, nie pełza, nie potrafi sama usiąść (chociaż siedzi już pewnie i w tej pozycji czuje się swobodnie), nie próbuje sama podciągać się do pozycji wyprostowanej, nie mówiąc już o staniu przy meblach. (Poza tym Marysia rozwija się dobrze i inne opisane przez was umiejętności opanowała wcześniej, np. rozpoznawanie niektórych przedmiotów na rysunku czy rozumienie zwrotów typu: "chodź", "daj", "nie wolno"). Czy powinnam się tym martwić?
Zasadniczo powodu do niepokoju nie ma, bo dzieci rozwijają się w różnym tempie, a poszczególne etapy prowadzące do osiągnięcia postawy wyprostowanej i chodzenia nie u wszystkich występują w jednakowej kolejności. Niektóre maluchy w ogóle nie raczkują. Normą jest nawet to, że dziecko zaczyna chodzić dopiero w 18. miesiącu życia, choć rzadko zwleka aż tak długo.

Ponieważ jednak rozwój córeczki jest wyraźnie nieharmonijny (umysłowy znacznie góruje nad ruchowym), radziłbym udać się do neurologa, aby go ocenił. Jeśli specjalista nie dopatrzy się żadnych nieprawidłowości, w tym tzw. wiotkości mięśniowej, to trzeba przyjąć, że wszystko jest w porządku i tylko częściej oceniać postępy dziecka. Neurolog może jednak zalecić dziecku jakieś ćwiczenia usprawniające pod kierunkiem rehabilitanta. Wtedy radziłbym z nich skorzystać, na pewno nie zaszkodzą, a mogą istotnie pomóc.Zobacz więcej na temat:

  • Moje dziecko nie raczkuje paweluskkk 12.06.12, 10:00

    Moja córeczka w wieku 11 miesięcy nie chodziła, nie raczkowała, nie pełzała nie siadała sama. W wieku 11,5 miesiąca zaczęła siadać (choć nie z brzucha ale z plecków pomagając sobie ręką co »

  • Re: Moje dziecko nie raczkuje paweluskkk 15.11.12, 13:22

    i zaczęła chodzić w wieku 16 miesięcy...;)»