Ropne upławy

dr Piotr Albrecht
30.06.2005 , aktualizacja: 30.06.2005 09:20
A A A Drukuj
Moja trzyletnia córeczka ma upławy, boli ją brzuszek. Wymaz z pochwy jest jałowy. Dziecko cierpi już od dłuższego czasu, wszystko zaczęło się chyba od kąpieli w jeziorze. Nie wiem, do jakiego lekarza mam się jeszcze zwrócić - ani pediatra, ani ginekolog nam nie pomógł.


Sądzę, że trzeba by rozważyć zakażenie florą atypową, np. Chlamydia trachomatis. Bakterii tych nie wykazuje normalny posiew (wymaz z pochwy). Udaje się je namnożyć i określić tylko na specjalnych hodowlach komórkowych. Niewykluczone jest także zakażenie bakteriami beztlenowymi, których również normalny posiew nie wykaże. Posiew musi być pobrany na specjalne podłoże, a bakterie namnażane w warunkach beztlenowych. Oba te badania może zalecić pediatra.

Osobiście spróbowałbym leczenia antybiotykiem makrolidowym (azytromycyna, klarytromycyna, roksytromycyna), który działa na bakterie atypowe, w tym także na Chlamydia trachomatis, i ewentualnie podałbym czopki przepisane przez ginekologa z metronidazolem lub metronidazol ogólnie (metronidazol działa doskonale na bakterie beztlenowe). Dopiero przy braku efektów takiego leczenia radziłbym udać się do ginekologa dziecięcego.

Zobacz więcej na temat:

ZOBACZ TEŻ WIDEO

Skomentuj:
Zaloguj się

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX