Żółtaczka u noworodka

dr Piotr Albrecht
28.10.2004 , aktualizacja: 17.11.2004 14:44
A A A Drukuj
Mój synek urodził się całkowicie zdrowy. Trzeciego dnia stwierdzono u niego żółtaczkę fizjologiczną i duże stężenie bilirubiny we krwi (15,8 mg%). Dostał kroplówkę z glukozy, zalecono fototerapię. Po 24 godzinach poziom bilirubiny spadł tylko nieznacznie, więc lekarz zalecił odstawienie małego od piersi. Niestety, to też nie pomogło. Teraz poziom bilirubiny znowu wzrósł (16,3 mg%) i znów lekarka zadecydowała o podaniu glukozy i zastosowaniu fototerapii. Dodam, że dzidziuś ma konflikt grup głównych (mama ma grupę 0, on B). Czy całe leczenie jest prawidłowe? Czy można się czegoś obawiać, gdyby żółtaczka się nasilała? Czy nie zostawi ona śladów w późniejszym życiu maleństwa?
Stężenia bilirubiny, o których Pan pisze, nie są groźne dla dziecka i nie powinny mieć żadnego wpływu na jego przyszłość. Postępowanie lekarzy jest zupełnie prawidłowe i adekwatne do sytuacji. Czy jest konflikt serologiczny czy nie, można ocenić tylko na podstawie badań krwi dziecka, które ewentualnie wykryłyby przeciwciała matczyne skierowane przeciwko krwinkom dziecka. Nie wiem, czy takie badanie było wykonane i jaki był jego wynik. W przeciwnym razie możemy mówić tylko o niezgodności grup krwi. Jednak nawet jeśli jest to konflikt serologiczny, to jego przebieg w tym układzie grup krwi jest na ogół łagodny i zwykle nie wymaga transfuzji krwi.

Zobacz także
  • Re: Żółtaczka u noworodka katbu 13.01.07, 13:27

    Czy ta transfuzja to cos grożnego My mamy taki sam przypadek , czekamy na decyzję lekarza co do jej wykonania»

  • Re: Żółtaczka u noworodka mazena76 13.01.07, 22:02

    u mojego syna tez była żółtaczka na tle konfliktu grup krwi,ale na szczeście wczesnie wykryta .mały był naswieltalany tylko 4 dni i poziom bil. spadł do 10.jednej rzeczy mi tylko w szpitalu »

  • Re: Żółtaczka u noworodka asia889 13.01.07, 22:15

    Mi jeszcze powiedzieli, że takim dzieciom spada poziom żelazo w drugim miesiącu. Faktycznie, córka w trzecim miesiącu mniej jadła.»