Niepokojące krwawienie

Podcierając córeczce pupę po wypróżnieniu, zauważyłam krew. Tego dnia córka nie mogła się załatwić, skarżyła się na bóle brzucha. Czy są powodu do niepokoju?

U córki pękła śluzówka lub niewielki żylaczek odbytu z powodu zaparcia. Proponowałbym podawać małej Laktulozę w syropie (lub Normalac, Duphalac; można je kupić bez recepty) w dawce 1-3 ml na kg masy ciała raz lub dwa razy dziennie przez 1-2 miesiące. Preparat zwiększa zawartość wody w stolcu, co ułatwia wypróżnienie się. Dawka powinna być tak dobrana, aby stolce były codziennie i miały konsystencję pasty do zębów. Przez dwa tygodnie może też Pani stosować doodbytniczo na noc maść Rectosol (też bez recepty).

Radziłbym przeciwdziałać zaparciom dietę bogatą w błonnik i pektyny (dużo surowych warzyw i owoców, otręby, pieczywo z mąki z pełnego przemiału, grube kasze, kefir, jogurt). Zaparć u dzieci nie należy lekceważyć, ponieważ mogą doprowadzić do tzw. zaparcia nawykowego - ból przy wypróżnianiu powoduje powstrzymywanie się oddawania stolca, a to z kolei nasila zaparcia itd.

Gdyby jednak objawy u córeczki nawracały lub nasiliły się, konieczne będzie rektoskopia (zbadanie odbytnicy wziernikiem), by wykryć przyczynę pojawiania się krwi w kale.

Więcej o:
Copyright © Agora SA