Witamina D latem

Czy niemowlę powinno dostawać latem witaminę D? Słyszałam, że wystarczy, jeśli dziecko w bluzce z krótkim rękawkiem spędzi w ciepłe dni kilka minut na słońcu, że przedawkowanie jest gorsze od niedoboru. A może dawka witaminy zależy od wagi i tempa wzrostu dziecka? Jakie są objawy niedoboru witaminy D lub jej nadmiaru? Czy pocenie się główki podczas karmienia lub snu świadczy o jakiejś nieprawidłowości?

Witaminę D z zasady podaje się profilaktycznie (400-800 jednostek na dobę) przez cały pierwszy rok życia, bez względu na pogodę, ubiór, wagę i tempo wzrostu dziecka, chyba że jest ono karmione mieszanką mleczną wzbogaconą w tę witaminę i wypija jej około litra na dobę. W takim przypadku malec nie dostaje już witaminy D w kroplach lub dostaje mniejsze dawki.

Objawy jej niedoboru to: rozmiękanie kości potylicy, zgrubienia w miejscu połączenia części chrzęstnej i kostnej żeber (tzw. różaniec krzywiczy), opóźnione ząbkowanie, próchnica, tężyczka krzywicza spowodowana spadkiem stężenia wapnia w surowicy krwi. Żaden pojedynczy objaw nie upoważnia do rozpoznania krzywicy. Do tego niezbędne są badania laboratoryjne. Nadmiar witaminy D może spowodować podwyższenie stężenia wapnia w moczu i krwi, odwodnienie, wzmożone pragnienie, apatię, brak łaknienia, zaparcie, wymioty, nadciśnienie tętnicze i kamicę nerkową. Na pewno pocenie się podczas snu i karmienia nie wskazuje na brak lub nadmiar tej witaminy.

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.