Anemia - pediatra radzi

U mojej trzymiesięcznej córeczki stwierdzono anemię. Zaczęłam jej podawać żelazo. Początkowo razem z herbatkami ziołowymi, ale lekarka stwierdziła, że to nie najlepszy sposób i zaleciła stosować je razem z Cebionem, bo żelazo dobrze wchłania się w środowisku kwaśnym. Co robić? Kiedy i jak podawać żelazo?

U trzymiesięcznych niemowląt hemoglobina osiąga fizjologicznie najniższy poziom w pierwszym roku życia dziecka, a ich szpik kostny dopiero zaczyna pełnić swoją funkcję krwiotwórczą. Dlatego proszę uzbroić się w cierpliwość i zaufać lekarzowi opiekującemu się małą. Rzeczywiście żelazo najlepiej wchłania się, kiedy żołądek jest pusty, a środowisku kwaśne (sprzyja temu np. podawanie witaminy C). Dlatego zgadzam się lekarzem prowadzącym, że powinna Pani łączyć dawkę żelaza z podawanymi małej witaminami (w aptekach jest wiele rodzajów witamin dla niemowląt).

Najważniejszą jednak rzeczą w zwalczaniu anemii jest systematyczność, wielkość dawki żelaza i czas jego podawania. Dlaczego ma to takie znaczenie? Otóż z każdej przyjmowanej dawki żelaza wchłania się zwykle nie więcej niż 10%. Reszta, niestety, jest wydalana przez przewód pokarmowy. Dlatego należy podawać maksymalną tolerowaną przez dziecko dawkę (czyli taką, która nie powoduje zaparcia ani bólów) Proszę nie niepokoić się ciemnymi stolcami małej, utrzymać takie dawkowanie przez co najmniej trzy miesiące i spokojnie czekać na efekty.

Moja córeczka ma półtora roku. Stwierdzoną u niej anemię (Hb 10,3 g%). Lekarz przepisał żelazo w kropelkach, które jej podaję. Jaka może być przyczyna niedokrwistości? Co powinno się znaleźć w diecie dziecka chorego na anemię? Czy od żelaza mogą zepsuć się stałe zęby?

Niedokrwistość u córeczki nie jest dramatyczna, choć stężenie hemoglobiny w jej wieku powinno wynosić ok. 11 g%. Najczęstszą przyczyną anemii w tym wieku jest niedobór żelaza. Może on być spowodowany wieloma czynnikami, m.in. niedokrwistością u mamy w czasie ciąży, późnym wprowadzeniem do diety mięsa i żółtka, nadmiarem mleka w diecie, refluksem żołądkowo-przełykowym, niedoskatecznym wchłanianiem pokarmów, alergią pokarmową.

Warto zadbać, by w codziennych posiłkach małej znalazły się nie tylko naturalne źródła żelaza, ale także produkty bogate w witaminę C, która ułatwia przyswajanie tego pierwiastka przez organizm. Żelazo nie ma wpływu na zęby stałe, może natomiast niekorzystnie wpływać na zęby, które dziecko ma w tej chwili. Każde leczenie anemii - zarówno farmakologiczne, jak i naturalne, trwa długo i wymaga cierpliwości.

Więcej o:
Copyright © Agora SA