Chodzik - dobry czy zły?

dr Piotr Albrecht
17.06.2004 , aktualizacja: 17.06.2004 11:00
A A A Drukuj
Wszędzie czytam, że nie poleca się chodzików, ponieważ źle wpływają na biodra dziecka. Z tego powodu nie kupowaliśmy tego sprzętu, ale ostatnio nasza córeczka dostała go w prezencie. Skoro jest w domu, zastanawiam się, czy nie zacząć go używać. Córeczka już chodzi - prowadzona za rączki. Czy rzeczywiście chodziki są takie złe i nie powinno się ich używać?
Jestem przeciwnikiem chodzików, a już szczególnie używania ich przez dzieci, które już same chodzą. Moim zdaniem to wynalazek wygodny jedynie dla mam, ponieważ pozwala dziecko bezpiecznie umieścić w "pojeździe" i zająć się innymi, często ważnymi sprawami. Nie sprzyja on jednak rozwojowi ruchowemu dziecka, które powinno mieć w tym wieku jak najwięcej swobody.

Odradzałbym więc używanie chodzika, no chyba że jest to prezent od teściowej. Wtedy ze względów dymplomatycznych na chwilę dziecko można do niego wsadzić.

  • 1
  • Chodzik - dobry czy zły? izabellka2 11.08.04, 15:08

    Mam 9 miesięczną córeczkę. Ja sama uczyłam się chodzić przy pomocy chodzika, jednak naczytałam się wielu złych rzeczy na ten temat. I zarzekałam się że moje dziecko będzie raczkować a nie »