Dysplazja stawów biodrowych

Lek. med. Agnieszka BILSKA Konsultacja dr Piotr Albrecht
01.05.2004 , aktualizacja: 09.09.2015 12:32
A A A Drukuj
Jeśli dysplazję zauważono dopiero u kilkumiesięcznego niemowlęcia, leczenie będzie trwać znacznie dłużej (zwykle tyle miesięcy, ile ma malec w chwili rozpoczęcia kuracji).

Zwichnięty staw biodrowy

Czasem staw dziecka już od urodzenia jest tak ukształtowany, że głowa kości udowej w ogóle nie styka się z panewką. O takim stawie mówi się, że jest zwichnięty. Głowa kości wędruje ku górze i w bok, można ją wyczuć palcami przez skórę biodra. Odwodzenie nogi po stronie zwichniętego stawu jest znacznie ograniczone, a nóżka krótsza.

Konieczne jest wstawienie głowy kości udowej na swoje miejsce. U niemowląt zwichnięcie nastawia się ręcznie i dziecko musi nosić rozwórkę przez kilka miesięcy. Przy zwichnięciach późno wykrytych konieczne jest skomplikowane leczenie na wyciągu ortopedycznym.

Do zwichnięcia może też dojść, kiedy dziecko z niewyleczoną dysplazją zaczyna samodzielnie chodzić. Obciążenie chorego stawu powoduje, że główka wyskakuje z panewki, maluch utyka (lub chodzi jak kaczka, gdy oba stawy są zwichnięte), sylwetka deformuje się. Kiedy leczenie na wyciągu nie przynosi rezultatów, niezbędna jest operacja.

Jak dbać o biodra niemowlaka

Oto kilka rad, do których warto się zastosować, bez względu na to, czy twoje dziecko ma dysplazję, czy też nie:

Przy przewijaniu, gdy chcesz podłożyć pieluchę, unoś pupę malucha do góry; nigdy nie chwytaj go za stopy i nie podciągaj ich.

Gdy nosisz niemowlę, pilnuj, by jego nóżki były zawsze w rozkroku, by siedziało okrakiem na twoim biodrze czy brzuchu.

Nie prostuj mu nóżek, niech będą zgięte i rozłożone na boki. Nie zawijaj dziecka w beciki ("na mumię"), nie mierz wzrostu, prostując mu nóżki.

Ubieraj malucha w luźne śpioszki i pajacyki, które nie krępują ruchów nóg.

Przez pierwsze 6 tygodni możesz stosować szerokie pieluchowanie.

Często układaj dziecko na brzuchu; unikaj kładzenia go na boku w pierwszych 3 miesiącach - to niekorzystna pozycja dla jego bioder.

Nie przyspieszaj nauki chodzenia, unikaj używania chodzika; zapobiegniesz tym samym przyszłym bólom bioder i kręgosłupa.

Dysplazja stawów biodrowych

Chodzik: dobry czy zły?

Przeczytaj odpowiedzi lekarzy na pytania o rozwój dziecka

Zobacz także

ZOBACZ TEŻ WIDEO

  • 7
Skomentuj:
Zaloguj się

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX