Wodogłowie

Powiększenie się obwodu głowy na skutek zaburzenia równowagi między produkcją a odpływem płynu mózgowo-rdzeniowego w obrębie czaszki.

Gromadzący się w czaszce płyn doprowadza do wzrostu ciśnienia i stopniowego poszerzania się obwodu głowy. Szwy kostne rozchodzą się, uwypuklone ciemiączka tętnią, a kości czaszki stają się bardzo cienkie. Na skórze głowy wyraźnie widać poszerzoną sieć żył. Ucisk na gałki oczne wywołuje charakterystyczne ich skierowanie ku dołowi (tzw. objaw zachodzącego słońca).

Najczęstsze przyczyny:

infekcje wewnątrzłonowe,

stany zapalne opon mózgowych i mózgu,

guzy mózgu,

niedrożność dróg, którymi płyn krąży.

Zwykle rozpoznanie stawiane jest na pierwszy rzut oka, a specjalistyczne badania (tomografia, USG) pozwalają dokładnie określić przyczynę choroby. Jeżeli jednak wodogłowie rozwija się powoli, to tylko dokładna obserwacja obwodu głowy malca pozwala wychwycić zmiany.

U zdrowego dziecka obwód głowy powiększa się o 1-1,5 cm miesięcznie w pierwszym półroczu, w drugim zaledwie 0,5 cm na miesiąc. Od drugiego roku życia przyrost obwodu nie przekracza 3 cm na rok. Jeżeli tempo tego przyrostu jest zdecydowanie większe, dziecko powinno zostać skierowane na badania.

Wodogłowie leczy się przez wszczepienie do mózgu specjalnej zastawki, która gromadzący się płyn odprowadza bezpośrednio do przedsionka serca lub jamy otrzewnej.

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.