Świnka (nagminne zapalenie przyusznic)

Wirusowa choroba zakaźna wieku dziecięcego.

Malec zaraża się w czasie kontaktu z osobą chorą (drogą kropelkową). Dzieci do 2. roku życia chorują rzadko.

Choroba zaczyna się nagle, w drugim, trzecim tygodniu po zarażeniu się. Dziecko skarży się na silny ból w okolicy ucha, ma podwyższoną temperaturę. Po jednym, dwóch dniach zapalenie, które zwykle zaczyna się po lewej stronie, obejmuje też prawą stronę.

Przez pierwsze dni utrzymuje się gorączka 38-39°C. Dziecko czuje się ogólnie dobrze, ma jedynie problemy z przełykaniem, może skarżyć się na suchość i kwaśny smak w ustach. Obrzęk szyi zmniejszą okłady rozgrzewające; żucie stanie się łatwiejsze, gdy dziecko będzie karmione rozdrobnionymi pokarmami. Malec musi zostać na czas choroby w domu. Po tygodniu obrzęk ustępuje, dziecko czuje się dobrze.

Świnka nie zawsze jest chorobą banalną. Może wywoływać wiele powikłań. Bywają one groźne, ale zwykle dotyczą starszych dzieci. Najczęstsze to zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych, jąder, trzustki i uszkodzenie słuchu. By zapobiec komplikacjom, warto dziecko zaszczepić potrójną szczepionką przeciwko śwince, odrze i różyczce (MMR II) lub szczepionką przeciwko śwince (Mumpsvax lub inne) Chronią one na całe życie.

Więcej o:
Copyright © Agora SA