Próchnica

Choroba zębów wywołana przez bakterie. Najlepszą pożywką dla nich są resztki słodyczy, które zostały na zębach lub między nimi. Bakterie rozmnażają się w nich i tworzą kwasy rozpuszczające delikatne szkliwo zęba.

Początkowo ząb nie boli, a na jego powierzchni widać niewielką plamkę. Ból zaczyna się dopiero wtedy, gdy "dziura" sięga pełnej nerwów miazgi zęba.

Zapobieganie:

gdy pojawią się pierwsze zęby, po każdym posiłku przemywaj je gazą zanurzoną w przegotowanej wodzie;

rocznemu dziecku kup pierwszą szczoteczkę do zębów: z małą główką i miękkimi włóknami, łatwą do trzymania. Choć przez pierwsze lata to ty myjesz dziecku zęby, niech próbuje robić to samodzielnie. Pasta do zębów musi być dostosowana do wieku dziecka;

pilnuj, by dziecko myło zęby co najmniej dwa razy dziennie, a po myciu dokładnie wypłukało usta przegotowaną wodą;

na pierwszą wizytę do dentysty idź z dzieckiem, gdy wyrżną mu się wszystkie zęby mleczne (jeżeli wcześniej nic się z nimi nie działo), a regularnie co pół roku zgłaszaj się do kontroli;

wprowadzaj do jadłospisu dużo warzyw i owoców, ograniczaj słodycze i słodkie napoje.

Dentysta może zalecić lakierowanie zębów. Zęby pokrywa się specjalną żywicą zawierającą fluor. Wzmacnia ona zęby, utwardza szkliwo i utrudnia wnikanie bakterii. Zabieg trzeba powtarzać co kilka miesięcy. Zaleca się dzieciom także fluor w tabletkach i kroplach, wydawanych na receptę. Lekarz określi dawkowanie, które powinno być dokładnie przestrzegane.

Więcej o:
Copyright © Agora SA