Ospa wietrzna

Wirusowa choroba zakaźna. Niemowlęta są na ogół odporne, o ile matka chorowała na ospę; zdarzają się jednak wyjątki i może zachorować nawet noworodek.

Zakażenie następuje drogą kropelkową, przez kontakt z chorym na ospę lub półpasiec. Uwaga! Choroba jest bardzo zaraźliwa!

Pierwsze objawy są jak przy infekcji wirusowej - osłabienie, ból głowy, podwyższona temperatura, czasem katar. Później, mniej więcej po 2-3 tygodniach od kontaktu z chorym na ospę lub półpasiec, na skórze dziecka pojawia się plamista wysypka. W ciągu kilku dni plamki przekształcają się w pęcherzyki, a te z kolei w brunatne strupki. Wysypka obejmuje najpierw tułów, następnie twarz, ręce i nogi; jest bardzo swędząca i towarzyszy jej gorączka.

Wysypka rozszerza się stopniowo, w ciągu kilku dni całe ciało malca jest usiane plamkami, pęcherzykami i strupkami. Strupki odpadają mniej więcej po ośmiu dniach, nie pozostawiając śladu.

Leczenie ospy polega na stosowaniu środków przeciwgorączkowych i zmniejszających swędzenie. Staraj się nie dopuścić do rozdrapywania pęcherzyków, gdyż może dojść do zakażenia bakteryjnego i powstania brzydkich blizn. Obetnij dziecku krótko paznokcie, zakładaj na noc rękawiczki.

Maluch zaraża otoczenie już na kilka dni przed wysypką i potem, aż do przyschnięcia ostatnich pęcherzyków.

Na ospę szczepi się tylko dzieci z zaburzeniami odporności. Nie można na ospę zachorować drugi raz, ale wirus pozostaje w organizmie i kiedyś może przypomnieć o sobie, wywołując półpasiec.

Więcej o:
Copyright © Agora SA